Jak jsem předávala získané vědomosti

Jak jsem předávala získané vědomosti

 

Začátkem roku 2009 nastaly různé změny ve skladbě televizních programů. Čistě náhodou jsem objevila, žel jen krátkou část nového pořadu. Pojednával o vztazích. Jak si vybírat partnera a podobně. Seděla jsem a poslouchala jako puberťačka. Já, která se mohu pochlubit, že letos budeme s manželem mít už 46. výročí svatby. Jelikož byl pořad zajímavý poslouchala jsem do konce. Nejvíce mne chytilo vyprávění, zřejmě lékaře o lidském mozku. Anatomii ovládám, ale poznatek, který nikdo z odborníků tak krásně „nevypíchl“ jako tento pan, mne zaujal. Na jakém, principu pracuje mozek, kde jsou emoce a proč je rozdíl mezi mozkem ženy a muže… Samozřejmě, že jsem neopomněla jako prvého provokovat svého muže. Papouškovala jsem mu, že mezi mozkovými polokoulemi je, laicky řečeno, hmota, které mají mnohem více ženy. Proto jsou schopny dělat i několik činností současně. Jak prezentoval s obdivem herec a moderátor Aleš Háma. Byl vybrán s manželkou jako reprezentativní vzorek.Nesmírně si váží své ženy, že když přijde utahaný z práce domů, že „Na plotně se vaří, v troubě se peče, žena má zapnutý počítač, v pračce se pere prádlo, hlídá dítě a k tomu ještě telefonuje a opodál stojí vysavač, takže ještě luxovala“. Nechápe jak tolik práce zvládne a dobře. On, když něco dělá, dělá postupně. Jinak prý by to nebylo kvalitně odvedeno. Samozřejmě jsem očekávala odezvu s peprnými poznámkami. Na takové bázi totiž probíhá komunikace manželů po několika desítkách let společného soužití v dobrém i zlém. Slovní hříčky je to nejlepší pro pobavení ostatních. A pak náš ženský systém je pro muže nepochopitelný. A ten můj, tak ten už nechápou ani některé ženy. Profesionální deformace, hygienické zásady. Vše musím mít i v nepořádku, který je momentálně funkční, na svém místě. Jinak by ani oběd nedopadl dobře. Nikdo mi nesmí s ničím podstatným hýbat. I tak stále chodím s lupou, když ani ta nestačí, hledám kdo mi přečte co potřebuji. Je zcela jasné, že ženy nutně mají jiný pohled na mnohé věci a problémy. Jejich obzor je z mnoha úhlů pohledu. Dovedou přímo rozpitvat do podrobnosti i s různými možnostmi, které napadnou jen „baby“. Jak se o nás hanlivě mužská populace vyjadřuje, a to je příliš slušný výraz… Takové ženy, kdyby byly v pravou chvíli na místech našich moci pánů, to by bylo vše jinak. Jen více žen do politiky, to by se i slušně chovali.

Druhý den jsem poznatek předávala švagrové, která přišla na návštěvu. Tlumočím jí co jsem sledovala v televizi. Jak je to mezi námi děvčaty, neopomněla jsem zdůraznit, že ten inteligent pravil: „Muži nají slovní zásobu asi 150 tisíc slov, ženy 300 – 400 tisíc slov. Takže přestože naše slovní palba je nepřekonatelná, nemusíme mnichy popisovat detaily. Umíme číst mezi řádky a chápat hovor jak je myšlen. Kdežto muži si někdy nedovedou domyslet bez slovosledu, kde schází pro něj byť jediné slovo, dotvořit o čem je řeč. Když jsem popisovala mozek, řekla jsem: „To vím, že mezi polokoulemi máme hmotu, ale nevěděla jsem, že je nám natolik k dobru“! Tu vyskočil manžel jako čert z krabičky a prohlásil s notnou ironií uražené ješitnosti: „Vy tam máte mezi polokoulemi hodně té hnědé hmoty!“ V ten moment švagrová dostala záchvat smíchu, když si představila polokoule, na kterých sedíme. Podle mužského množství menší porce hmoty by se to dalo tolerovat. Důležité je, že jsme se pobavili, přestože nám z Ruska zastavili přívod plynu.… Jenže pak jsem se vydala s kamarádkou do kadeřnictví, protože plánovaná návštěva naší vnučky byla na poslední chvíli odhlášena. Má zažívací problémy po několika denní návštěvě doma, další den odlétá do Londýna, musí se dát do pořádku. Prý se staví až přijede příště.a. Čas pokročil a vnučka zase nepřijede tak brzy. Vrátila se, ne však sama. Příčina problémů se má brzy narodit. Na cestování si netroufá, tak si počkáme. Protože jsme se přestěhovali o kus dále. 

Vyšly jsme s kamarádkou ven, byl silný vítr a mrazík. Jak to bývá mezi námi děvčaty, beze slov to nejde. Sotva se zdlouhavě odplížila virosa, večer se dostavilo překvapení. Stačil pořádný chladný vítr a mám utrum s hlasem. Směšné pazvuky, kterými se manžel baví, ale kdo se směje naposled…. Lékárnu mám kousek od domu, vyfasovala jsem to nejlepší, co by mi mělo pomoci. I v lékárně z mé konverzace měly „holky“ pobavení. Za to vše je zodpovědná hmota mezi mozkovými polokoulemi. Musela jsem splnit denní limit slovní zásoby.

 

14.1.2009
Marta Štablová

WebArchiv - archiv českého webu
Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.