Hasištejn

Tak, abych taky přispěla svou troškou do mlýna.

 

Hasištejn

Hasištejn ja Hrad položený nad Prunéřovským potokem a nad solnou stezkou z Prahy přes Louny, Kadaň a pak přes Krušné hory do Halle nad Sálou. Byl důležitý, proto byl uveden v zákoníku Karla IV, jedná se o zboží, které nesmí být nikdy prodáno (neškodilo by mít i dnes takový zákoník). Už tehdy se ukázalo, že né vždy jsou příkazy mocných plněna.

Už za Václava IV rozmnožilo panství Hasištejn majetek rodu Lobkoviců.

Mikuláš Lobkovic Chudý dobil hrad ve jménu krále, obsazený Bernardem Šumburgem, který spolu s obávanými lapky Borši z Rýznburku činily solnou stezku nebezpečnou. Dobití hradu nebylo snadné a tak na konci vítězné bitvy byla část hradu spálená a i ostatní části utrpěli šrámy.

Mikuláš Lobkovic se pustil do rozsáhlých oprav jako by tušil, že jeho vnuk Bohuslav jak jméno Lobkoviců tak název hradu hradu proslaví a obojí jak hrad tak i jméno se stanou ve světě známí. Bohuslav byl nejen doktor obojího práva ve Farraře, ale i cestovatel, diplomat, astronom, přírodovědec, humanistický básník i prozaik ( dnes bychom řekli publicista).Napsal několik knih latinsky, jako například o Praze a mravech jejich obyvatel. Bohuslavovi potomci už hrad neudrželi. Přestali ho obývat a co nezmohl čas o to se postarala třicetiletá válka. Po pevném hradě zbyly je bytelné sklepy, které využívalpivovar s Průnéřova.

To byl asi důvod proč prunéřovský statkář Emanuel Karsch v roce 1891 se rozhodl trosky hradu Hsištejn zrekonstruovat a zřídit u nich výletní hostinec.

Pověst

Skála nenávisti

Německý náze hradu Hassenstein- tj. Skála nenávisti-vysvětluje pověst takto:

Župan Kadaňský sídlící na hradě pod horami, dostal od knížete rozkaz, aby sebral vojenský lid proto že brzy bude vojna křestanstvo proti ukrutníkům (avarům)

Na hrad se začalo scházet pěší vojsko i rytířstvo, přioděné železem.Před odjezdem uspořádal župan hostinu na rozloučenou a svou dceru, o kterou si dělal velkou starost svěřil knězi působícímu na hradě.Županově dceři byla dlouhá chvíle a tak se bavila pořádáním bálů a jiných radovánek. Když se otec neozýval ani po půl roce, tak se zasnoubila s jedním šlechticem, který byl dobrodruh.

Po pár měsících se skončila vojna vítězně. Avaři byli zahnáni do Asie a česká vojska se ubírala k domovu. Pospíchali jak se jen dalo. Po cestě se však župan dozvěděl co se dělo na hradě a jaké reje pořádala jeho dcera i o jejich zásnubách. Župan dorazil na hrad a notně rozezlen se sháněl po kaplanovi. Našel jej v kapli na modlitbách. Obořil se na něj, že špatně ochraňoval jeho dceru a připustil pohanění jeho jména. Kaplan se nestačil obhájit, župan kaplana probod mečem. Ale tím jeho pomsta neskončila. Přiřítil se do sálu kde byla jeho dcera. Marné byly její prosby o odpuštění, marné sliby, že se polepší. Otec jí nechal zazdít za živa. Ani tady mu pomsta nestačila a tak po čase nechal osedlat koně, čeledi řekl, ať si majetek rozdělí a rozjel se ke srázu , kdy se vrhnul s koněm do propasti. Čeleď si rozdělila majetek a opustila hrad.

 

Komentáře

Hezké povídání

a z fotky je vidět, že z hradu zbylo ještě docela dost.

Je to tam moc hezké

Okolí je moc hezké.Kadaň mne překvapila. Prunéřovský potok a zřícenina hradu.Hezké okolí...

Moc pěkný příspěvek....To se mi líbí.

WebArchiv - archiv českého webu
Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.