Kašel

Česnek se musí jíst preventivně, při kašli a chřipce už nepomůže, to už je pozdě. Pokud vím a mám vyzkoušeno, proti kašli má okamžitý účinek odvar z listů fialek, ať už ze zelených nebo sušených, to je jedno, po pár minutách je po kašli. Účinnější nálev je z kořínků, ale jak teď poznat, které kořínky jsou fialek.

Komentáře

Fialky

Budu to muset pořádně vyzkoušet a malé množství fialek včetně listů a kořínků usušit a ponechat zvlášť. Moje babička i maminka, když si donesly nebo dostaly voničku fialek, tak kvítky po odkvětu nevyhodily, ostříhaly je a usušily. Dělám to také tak a přidávám je pak do směsi čaje na kašel. Zrovna včera jsem ten čaj vnutila dceři vyzkoušet, kašle už strašně dlouho a nedá se to poslouchat. Letos budu sbírat bylinky nové. Je to ovšem rok od roku horší - sebrat v přírodě jakoukoliv bylinku na relativně čistém místě. Al.

Taky vyzkouším fialky

Moje prateta mě naučila na jaře sníst každý den 5 chudobek a  5 fialek.Já je dávám na chléb s máslem. Lichořeřišnici jíme , má výbornou chuť v salátech./ Ale ta kvete později/.

Na kašel já používám mimo cibule i tymián- je na odkašlávání, rozpouští hlen.

U nás je aprílově- slunce- zataženo-sprška  /repete/

Čaj z lístků fialek zkusím -rostou mi na zahradě všude..

vánoční stromeček

Někde jsem četla že jestli máte ještě vánoční stromeček blushsmrček tak máte vyhráno,ustřihnout prý pár větviček zalít horkou vodou vypít a zaručeně je po kašlání.Někdy si hodím do hrnku 4 hřebíčky ulomím kus skořice a přidám sáček zázvorového čaje lepší je čerstvý a tohle mi moc chutná i když zrovna nekašlu.Také mám pod polšářem pytlík a v něm 60 kaštanů to prý pomáhá jenže jsem jaksi opoměla dva přidat musí být tolik kaštanů kolik je nám roků takže mě akorát tlačí pod hlavou. Na můj kašel je jediný lék přestat kouřit !

Vánoční stromeček

Nevím, jestli to skutečně účinkuje i takto zjednodušeně. Ale mladé smrkové špičky se opravdu na jaře sbírají jako léčivka a vyrábí se z nich sirup na kašel. Al.

Jehličí

Vzpomínám si, že p. Mikolášek (asi náš nejlepší bylinář) dával taky m.j. sušené jehličí ze stříbrného smrku, to se nasypalo do bílého vína a užívalo se to vždycky ráno před jídlem 1 deci. Bylo to dobré, ale nevím, za jakým účelem se to pilo.

jehličí

To jeden můj známý chodil do lesa natrhal smrkové větve udělal si z nich takovou madraci a dalšími větvemi se zakryl úplně celý .Říkal že je to dobré na bolavé kosti a páteř  .No nevím už 10 roků je zakrytý hlínou na krchově.Čaj s jehličí borovice dělávala moje stařenka a to z těch mladých výhonků které na zimu i sušívala.Pomáhal uvolnit sekret jak z průdušek tak i nosu.Tak musím vydržet jak borovice naraší čaj si určitě udělám má také dezinfekční účinky.Nějak poslední dobou zapomínám čím mě stařenka léčívala.

Proti kouření

prý stačí obohatit cigaretu ostříhanými vlasy a nehty, ale na jednoho kolegu to nezabralo i když cigareta obsahovala navíc ještě piliny ABS a polystyrénu.

Proti vzniku chřipky prý je dobré nechat na stole povalovat syrovou neoploupanou cibuli. Nevím, co je na tom pravdy. Proti bolestem zubů se doporučovalo nacpat do ucha kořen jitrocele (a proti bolesti ucha kapat do ucha šťávu z kopru).

Cibule

Ještě k té cibuli. Vrtávalo mi v hlavě, proč se říká a píše, že načnutá cibule ponechaná někde volně na vzduchu není již druhý den poživatelná, nebo chcete-li zdravá. Teprve v poslední době, kdy se stále více zajímám o alternativní (přírodní) léčitelství, jsem se dozvěděla proč tomu tak je. Že je cibule přírodní antiseptikum a pomáhá při mnohých zdravotních obtížích, to se běžně ví. Ona totiž má tu vlastnost, že na sebe jako magnet stahuje choroboplodné zárodky. A to i neoloupaná, oloupaná tím spíš. Proto bylo dříve běžné, že v kuchyni visely copy cibule (i česneku), nebo byla cibule  na dosah na ošatce. Dnes jsme zřejmě již tak zatížení "civilizací", že taková jednoduchá věc nezabírá, ale je dobré to aspoň vědět. Al.

Cibule jako desinfekce

Ano, taky jsem používala a stále používám cibuli proti bacilům.Dětem nad postýlkou a kolem špršlí visely girlandy nakrájené cibule tak, aby na ní nedosáhly.

Ale Honzík tam má záplavy barevných hraček. Dcera to odmítla, že jí to tam nebude smrdět cibulí.Ach jo...Přitom holčičky mi vždy dávala dostonat.Čím jsem léčila kašlíček? Cibulí s medem- pustila šťávičku a jak mlaskaly.Pak jsem zbytky zalila vařící vodou a byl čajík...Naštěstí kojené děti nestůňou...

Generační střet.

 
 
Inka

cigareta

hahaha tak to bych se zchrcala pomohlo by to asi jen na chvilku.Cibuli no vidíš tu já mám celou zimu v košatince u postele ale NEOLOUPANOU tak to bude asi tím že to nezabralo.Proti bolesti zubů používám hřebíček nechám ho v puse zabere ale tak na den pak stejně musí zakročit zubař cpát do ucha kořen jitrocele když tě zrovna začne bolet zub v zimě tak ho pod sněhem nanajdeš, v létě bych to taky nedělala co kdyby se mi tam zakořenil ?Šťáva z kopru do ucha ? To by ti pak ucho zezelanalo a nešlo umýt blushhaha.Ale jo dřív to naše prababičky a pradědečkové takle dělali a víš co víra tvá tě uzdraví..

Kašel

Járo, já musím být česnekem (i cibulí) promořená - moje oblíbené pořekadlo je: "kdo jí cibuli, toho nenavštěvuje lékař, kdo jí česnek, toho nenavštěvuje nikdo" - a stejně každoročně podlehnu bronchitidě. On asi není kašel jako kašel. Al.

Máš pravdu,

každý kašel bude jiný. Já jsem před pár týdny taky jeden takový kašel dostal, suchý, bez rýmy a bez teplot. Přišel v sobotu, držel se v neděli i v pondělí po ránu. Zapomněv na fialky, šel jsem do lékárny pro "něco" proti kašli. Po dohodě s paní magistrou jsem si odnesl krabičku s lahvičkou ve které byly jakési kapky. Podle rady paní magistry jsem si měl večer před spaním nakapat příslušný počet kapek do čaje. Nakonec jsem si nenakapal, ani krabičku jsem neotevřel, protože mě to do večera přešlo. Léčitelství ani medicíně nerozumím, může být takový kašel třeba i psychického původu?

Kašel

Nikomu nic nevnucuji, ale já věřím na to pravidlo "jak uvnitř, tak vně" a že dlouhodobě neutěšené psychické problémy pak někde "vypučí" i somaticky - jako nemoc těla.
Osobně vím, co to je takový "nervový kašel".  Člověk se rozkašle úporným kašlem, když to nejmíň potřebuje, když je zrovna v nějakém vypjatém momentě a nebo středem pozornosti. Nakonec je o tom napsáno i dost literatury. Al.

WebArchiv - archiv českého webu
Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.