Nejvější hoax je že Jakub Janda je bývalý pornoherec.
ZAJÍMAVOSTI
Co znamená fake news a jak je poznat?
Foto: Mike MacKenzie, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Co jsou fake news - Kde se berou fake news - Dezinformační weby - Příklady fake news - Jak poznat fake news - Hra na fake news - Nejlepší kniha o fake news - Přednášky o fake news - Fake news generator
Co jsou falešné zprávy, co znamená výraz fake news?
Název fake news (v češtině falešné zprávy) se používá pro z části nebo zcela lživé, dezinformační a manipulativní zprávy. Podle výkladu anglické Wikipedie jsou fake news neologismem, používaným pro odkazování na vymyšlené zprávy. Tento typ zpráv, nacházejících se v tradičních médiích, sociálních mediích, či na fake news webech, není založen na faktech, ale jsou překládány jako fakticky správné.
Fake news obvykle mají bulvární charakter a snaží se ve čtenářích vzbudit (převážně) negativní emoce. Za fake news nepovažujeme parodii, satiru nebo takzvané urban legends - tyto žánry se sice falešným zprávám v mnohém podobají, jejich základním účelem je ale pobavit své čtenáře, ne je manipulovat. Fake news jsou populární i na apríla – mají za úkol čtenáře napálit.
Kde se berou a šíří fake news zprávy? Z dezinformačních webů na Facebook
Falešné zprávy se většinou nejdříve objeví v některém z dezinformačních / alternativních zpravodajských serverů a následně se šíří prostřednictvím sdílení na Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítí. Zejména mezi staršími generacemi se fake news často šíří také prostřednictvím takzvaných řetězových mailů.
Společnosti jako Facebook nebo Google se šíření fake news snaží bránit a často je k tomu tlačí i místní vlády. Jejich boj proti fake news se ale setkává s kontroverzí protože naráží na problém, jak najít přesnou hranici mezi obranou před falešnými zprávami a cenzurou.
Dezinformační weby - fake news stránky
Dezinformační weby, které často sami sebe označují za alternativní, zveřejňují tendenční zpravodajství, konspirační teorie a falešné zprávy. Jejich obvyklým znamením je absence jakýchkoliv zdrojů a pochybný často bývá i původ autora.
Na tom, jaký web lze označit jako dezinformační, nemusí panovat obecná shoda, pokud ale budeme chtít vycházet z nějakého oficiálního zdroje, můžeme si pomoct seznamem českých dezinformačních webů, který sestavilo ministerstvo vnitra. Seznam obsahuje asi čtyři desítky dezinformačních serverů a ministerstvo jeho obsah řadu měsíců tajilo, portálu Aktualně.cz se ho ale v červnu 2017 podařilo odhalit.
Největší české dezinformační servery podle ministerstva vnitra |
AC24 |
Svět kolem nás |
Lajkit |
Vědomosti |
Parlamentní listy |
New World Order Opposition |
Svobodné noviny |
Vlastenecké noviny |
Aeronet |
Příklady fake news
Pro příklady nemusíme chodit daleko, některým rozšířeným fake news jsme se už věnovali i na našem portálu. Šlo například o falešnou stránku Pirátská pravda, která se snažila vystupovat jako oficiální kanál pirátské strany a pirátů se týkala také zpráva o inklinaci jejich předsedy Ivana Bartoše a jeho manželky k židozednářskému spiknutí.
Řada fake news se nevyhnula ani loňské prezidentské kampani a výraz falešné zprávy často využívá také americký prezident Donald Trump, který z jejich šíření ale naopak obviňuje "tradiční" média.
Jak poznat a správně vyhodnotit fake news? Zkuste si to sami
Odhalování fake news se věnují novináři na některých internetových portálech, u nás jsou to například stránky Demagog.cz, Manipulatori.cz nebo Hoax.cz, v zahraniční například web Snopes.com. Základní "fackt-checking" (prověření pravdivosti zprávy) si ale může každý uživatel udělat sám. Doporučuje se podívat, zda je daná informace publikována i na zavedených serverech, vyhledávání pomocí obrázku na Google nám zase pomůže najít vizuálně podobné obrázky a odhalit nejrůznější fotomontáže či další manipulace.
Jak dokážete vyhodnotit pravdivost zpráv, si můžete ověřit sami v tomto kvízu na portálu iDnes.
Foto: Twitter
Hra na fake news, vyzkoušejte si roli dezinformátora
Na vznik a šíření fake news se můžeme podívat také z druhé strany. Ve hře, kterou připravil server iROZHLAS se naopak vžijete do kůže začínajícího dezinformátora. Vyzkoušet si můžete jaké metody a prostředky jsou pro šíření fake news nejefektivnější.
Nejlepší kniha o fake news
Pokud se o fake news, dezinformacích a manipulacích chcete dozvědět více, můžete si přečíst například knihu s manipulativním názvem Nejlepší kniha o fake news!!! Kolektiv autorů v čele s Petrou Vejvodovou a Milošem Gregorem se snaží odpovědět na to, co to vlastně fake news jsou, jak dlouho falešné zprávy doprovázejí lidstvo, jak fungují, a jak se proti nim můžeme bránit.
Přednášky o fake news
Na téma fake news se pořádá celá řada přednášek, které se snaží o osvětu nejen mezi školáky, ale i mezi nejstarší generací, která je vůči falešným zprávám asi nejméně imunní. Na přednášku Vojtěcha Bruka (spoluautora výše zmíněné knihy), kterou uspořádal portál Lupa.cz, se můžete podívat i vy.
Fake news generator
Na internetu najdeme i nejrůznější generátory falešných článků, které svým uživatelům pomůžou vytvořit důvěryhodně působící článek nebo alespoň jeho náhled použitelný na sociálních sítích. Stačí přidat nadpis, perex, vybrat vhodný obrázek a jakákoliv zpráva, kterou si vymyslíte je na světě. Přestože mají podobné služby sloužit především k pobavení, facebook některé z nich sám aktivně blokuje.
Například tuhle zprávu vytvořenou pomocí thefakenewsgenerator.com na Facebooku nenasdílíte.
Podívejte se, jaká konspirační teorie je v současnosti nejrozšířenější
Komentáře
Největší fake news je že nás osvobodila Rudá armáda.
Největší hoax přece je, že USA nebyly na Měsíci!