Tak jak říká Milan, věčné doztazy prodavačů zda potřebuji doklad a účtenku asi nebudou kvůli tomu že jim zrovna došel toaleťák....
FINANCE
Co je superhrubá mzda, jak se počítá a kdy se zruší
Foto: Pixabay.com
- Superhrubá mzda - výpočet
- Zrušení superhrubé mzdy od roku 2021
- Konec superhrubé mzdy v minulosti
- Superhrubá mzda vs čistá mzda - kalkulačka
Co je superhrubá mzda
Superhrubá mzda je pojem, který označuje celkové náklady zaměstnavatele na zaměstnance. Zároveň jde o základ daně, ze kterého se v současné době vychází při výpočtu daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, respektive při výpočtu zálohy na tuto daň. Zaměstnavatel kromě hrubé mzdy odvádí za zaměstnance také zdravotní a sociální pojištění ve výši 33,8 % hrubé mzdy. Součet těchto dvou položek se označuje jako superhrubá mzda.
Superhrubá mzda - výpočet
K superhrubé mzdě dojdeme, když k hrubé mzdě přičteme zdravotní pojištění (9 %) a sociální pojištění (24,8 %), které platí zaměstnavatel na stovky. Tato částka zaokrouhlená na stovky pak slouží k výpočtu zálohy daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (15 %).
Při hrubé mzdě 30 000 Kč zaplatí zaměstnavatel 7 440 Kč na sociálním pojištění, 2 700 Kč na zdravotním pojištění a superhrubá mzda je 40 140 Kč. Z ní se pak počítá daň z příjmu.
Zrušení superhrubé mzdy od roku 2021
Premiér Andrej Babiš oznámil 2. srpna 2020, že superhrubá mzda bude od začátku roku 2021 zrušena, zatímco 15% daň z příjmu zůstane zachována a počítat se bude z hrubé mzdy. Zaměstnanci by díky tomu při stejné hrubé mzdě ušetřili na daních až tisíce korun, protože by se daň počítala z nižšího nákladu.
Například zaměstnanec, který dnes pobírá hrubou mzdu 34 000 Kč, dostane na čisté mzdě 25 505 Kč. Po zrušení superhrubé mzdy by to bylo 27 230 Kč, tedy o 1 725 Kč více. Pozn.: V příkladu počítáme pouze s uplatněním základní daňové slevy na poplatníka, další případné slevy, jako je třeba sleva na děti, započítány nejsou.
Zrušení superhrubé mzdy a zachování patnáctiprocentní daně z příjmu schválila ve čtvrtek 19. listopadu poslanecká sněmovna hlasy ANO, ODS, SPD a některých nezařazených poslanců. Zároveň prošel také návrh na zvýšení daňové slevy na poplatníka z 24 840 Kč ročně na 34 125 Kč, který původně předložil Pirát Mikuláš Ferjenčík jako alternativu k patnáctiprocentní dani.
Čistý příjem z hrubé mzdy by podle odhlasovaných návrhů byl ještě o něco větší než v našem výpočtu. Zaměstnanec s hrubou mzdou 34 000 Kč by dostal 28 003 Kč čistého.
Přineslo by to ale také ještě větší výpadek příjmů do státního rozpočtu. Ten ministryně financí Schillerová odhaduje na 130 miliard ročně a strany, které hlasovaly proti návrhu, kritizují především další velké zadlužování země, protože vláda velké snížení daní nedokáže dostatečně kompenzovat šetřením nebo výběrem daní jinde. Ministryně už zmiňovala například další navýšení hazardní daně, které by ale takový výpadek zdaleka nepokrylo.
Konec superhrubé mzdy v minulosti nesliboval jen Babiš
Superhrubou mzdu zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka v rámci reformy veřejných financí, která reagovala především na tehdejší finanční krizi. Zákonem platným od roku 2012 měla být k 1. 1. 2015 zase zrušena, k tomu ale nikdy nedošlo právě kvůli hrozbě velkého propadu příjmů státního rozpočtu.
Zrušit superhrubou mzdu se neodhodlala ani vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, přestože to měla ve svém programovém prohlášení. V roce 2018 předložila podobný návrh na zrušení superhrubé mzdy a 15% daň z hrubé mzdy ODS, ale premiér Babiš to odmítl s tím, že by následoval výpadek příjmů státního rozpočtu ve výši 75 miliard.
Superhrubá mzda vs čistá mzda - kalkulačka
Svou současnou hyperhrubou a čistou mzdu a jak se vaše čistá mzda změní v případě, že dojde k plánovaným změnám, si můžete spočítat třeba pomocí této kalkulačky na aktualne.cz.
Komentáře
Konečně někdo ulevil fyzickým osobám.Ty totiž zdani každý vydělaný desetník.Ta sekyra určitě nebude tak velká pokud stát dokáže stejně zdanit podnikání.