FINANCE
Jakých chyb se lidé při správě financí nejčastěji dopouštějí?
Foto: pexels.com
Představte si život v zemi, kde by každý dokázal udržovat pořádek ve svých financích. Nežilo by se nám na takovém místě přímo nádherně? Bohužel, realita je velmi odlišná a jak ukazují statistiky týkající se platební morálky a stavu exekucí, věci rozhodně nejsou růžové. Nicméně každý z nás se může snažit svou finanční situaci krok za krokem zlepšit, a to tím, že se poučí nejen z vlastních chyb, ale také chyb ostatních. Jakých chyb se lidé v souvislosti s penězi dopouštějí nejčastěji? To si povíme v následujících řádcích.
Absence jakéhokoliv plánu
Hlavním problémem řady lidí je především to, že hledají pouze řešení aktuální situace a nemyslí na to, co by mohlo přijít v budoucnu. Typickým příkladem jsou hypotéky, které se obvykle sjednávají až na třicet let. Během takového dlouhého období se může leccos přihodit, ať už jde o dlouhodobou nemoc, ztrátu zaměstnání nebo třeba nějaký nečekaný výdaj. Podobné události dovedou rozpočet pořádně rozhodit, což při nedostatečné přípravě může mít až katastrofické následky.
Z toho důvodu je důležité si budovat a udržovat takzvanou finanční rezervu. Když se totiž dostanete do obtížné situace, budete mít vždy připravenou cestu ven v podobě vlastních úspor. Díky rezervě se vám nestane, že byste se kvůli výpadku příjmu či jiným nešťastným okolnostem opozdili se splátkami pohledávek, díky čemuž se vyhnete také poplatkům a sankcím, které by opožděná platba pravděpodobně obnášela.
Nedostatečná evidence výdajů
Kde ale na tvorbu rezervy vzít dostatek prostředků? Zkuste se pořádně podívat do své bankovní historie a zjistit, za co byste mohli začít utrácet méně. Stačí jeden nebo dva měsíce sledování výdajů na to, abyste si jako mnoho jiných lidí potvrdili, že velkou část svého platu utrácíte za věci, které jsou zbytečně drahé nebo je dokonce ani nepotřebujete.
Kolikrát si bezmyšlenkovitě objednáte něco z internetu nebo si pořídíte nový kousek oblečení, který vám po pár nošeních jen leží ve skříni? Zatočte s takovými výdaji a raději budujte rezervu. Sice nebudete mít krátkodobou radost z nového kousku zboží, ale z dlouhodobého hlediska si vytvoříte dokonalý pocit bezpečí, takže se vám to rozhodně vyplatí mnohem více.
Žádné porovnávání produktů
Jedním z primárních důvodů, proč lidé zápasí s přemrštěnými výdaji, je také to, že si ceny produktů obvykle neporovnávají. Nemluvíme teď o klasickém zboží, jako je elektronika, spotřebiče nebo potraviny. Jak totiž ukázal průzkum z roku 2018, který provedla společnost Home Credit, celých 95 % zákazníků si žádný produkt nekoupí bez toho, aniž by si nejprve udělali menší analýzu trhu. Stejného přístupu se bohužel nedrží, když dojde na produkty z finanční sféry.
Pokud jde například o půjčky, spousta lidí sice sleduje cenu, ale už se tolik nedívá na to, co za ni dostane. Kvůli tomu se pak často dostávají do problémů se splácením, jelikož si sice vyberou levnou půjčku, ale s kratší dobou splatnosti, než jsou schopni dodržet. Proto se vyplatí využít kvalitní online srovnávač, jako je Bezvamoney.cz. U produktů neuvidíte pouze úrokovou sazbu, ale také dobu splatnosti a další důležité informace, díky kterým se budete moci objektivně rozhodnout.
Výchova se financí netýká
Ať už jsou naše finanční návyky jakékoliv, je velice pravděpodobné, že jsme je alespoň z osmdesáti procent zdědili od svých rodičů. Z toho logicky vyplývá, že pokud máte děti, váš vztah k financím od vás nejspíš přeberou také. Proto je třeba se s nimi o penězích už od malička otevřeně bavit a učit je, jak s nimi rozumně zacházet. Díky tomu se zvýší pravděpodobnost, že nimi budou v dospělosti nakládat zodpovědně a vyhnou se častým chybám, a to nejen těm, které jsme si tu dnes uvedli.
Máme na to: Nový vzdělávací program České televize o financích
Komentáře