Koronavirus: Odklad daňového přiznání a pozastavení EET
- Odklad daňového přiznání 2020 kvůli koronaviru
- Příspěvek 25000 Kč pro OSVČ
- Tiskopis na příspěvek pro OSVČ
- Kompenzační bonus pro OSVČ se prodlužuje
- EET bude po dobu nouzového stavu pozastavena
- Prominutí zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ na šest měsíců
- Odložení daně z nabytí nemovitosti
- Firmy budou moct uplatnit daňovou ztrátu zpětně
EET bude pozastavena do konce roku 2022
Ministerstvo financí pozastavilo na jaře elektronickou evidenci tržeb (EET).Původně to mělo platit po dobu nouzového stavu a následujících tří měsíců, na začátku května se ale rozhodlo, že provozování EET bude čistě dobrovolné až do konce roku 2020. Během podzimní druhé vlny se ale rozhodlo, že se EET "vypne" až do konce roku Pro všechny daňové poplatníky, kteří nyní musí provozovat EET tato povinnost odpadne a nebude ani nijak kontrolována a evidence se zatím nebude rozšiřovat na další obory, jak bylo plánováno..
Ministerstvo už dříve plánovalo odložit start třetí a čtvrté fáze EET, a to především kvůli tomu, aby omezilo návštěvy finančních úřadů. Kvůli úsporám ve státním rozpočtu byla také zrušena státní loterie Účtenkovka. Vzhledem k vývoji situace se ale úřad nyní rozhodl, že elektronickou evidenci pozastaví úplně. Komplikace by totiž mohli mít i poplatníci, kteří už teď evidují. Například při zajištění technické kontroly nebo aktualizaci certifikátů.
Kompenzační bonus pro OSVČ se vrací
V říjnu se znova vrací do hry takzvaný kompenzační bonus 500 Kč denně pro podnikatele, kteří museli kvůli vládním opatřením pozastavit svou činnost. Podmínkou je, že příjmy z podnikání jsou u žadatele větší než polovina příjmů.
Žádost si podnikatelé mohou podat během nouzového stavu na finanční úřad všemi standardními cestami - e-mailem, datovou schránkou, přes Elektronická podání (EPO), poštou nebo osobně.
Odklad daňového přiznání 2020 kvůli koronaviru
Krizová opatření spojená s pandemií nového koronaviru bude mít kromě těch zdravotních také velké ekonomické dopady. Ministerstvo financí se na to snaží reagovat a zavádí některé úlevy pro fyzické osoby a podnikatele. V rámci takzvaného Liberačního balíčku už byl o tří měsíce posunut krajní termín pro podání přiznání k dani z příjmu fyzických a právnických osob i termín pro podání kontrolního hlášení. Odevzdat daňové přiznání bez pokuty bylo možné až do 31. července.
Příspěvek 25000 Kč pro OSVČ
Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné, které poškodila situace kolem pandemie koronaviru, dostanou od státu jednorázový příspěvek ve výši 25 tisíc korun. Takzvaný kompenzační bonus se vyplácí za období od 12. března do 30. dubna a dosáhnout na něj mají lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost (kromě zaměstnanců) i podnikající studenti do 26 let. Příspěvek nepodléhá zdanění ani exekuci.
Nepřehlédněte mobilní aplikace, která pomáhají zastavit šíření koronaviru.
Tiskopis na příspěvek pro OSVČ
Žádost o příspěvek můžete vyplnit online přímo na webu finanční správy nebo si ho stáhnout ve formátu PDF, vytisknout a vyplnit či vyplnit rovnou na počítači a vytisknout. Žádost můžete odeslat:
- přes datovou schránku
- prostřednictvím Daňového portálu EPO, pokud máte elektronický podpis
- emailem svému finančnímu úřadu, pokud datovou schránku ani elektronický podpis nemáte (posíláte vyfocený/nascanovaný podepsaný vytištěný formulář)
- nebo osobně dojít na finanční úřad v úředních hodinách (pondělí a středa 8:00 - 11:00) nebo ho vhodit do sběrného boxu, případně formulář poslat poštou
Prominutí plateb minimálních záloh OSVČ na šest měsíců
Dojde také odpuštění poloviny pojistného na sociální zabezpečení a zdravotního pojištění pro OSVČ za rok 2020. Podle plánu ministerstva práce a sociálních věcí nebudou muset drobní podnikatelé vůbec platit zálohy na pojistné od března do srpna 2020. Při počítání vyměřovacího základu a pojistného za celý rok 2020 si ale přesto budou moct nezaplacené pojistné započítat, jako kdyby platili minimální pojistné.
Stejné opatření se má týkat i zdravotního pojištění, takže osoby samostatně výdělečně činné ušetří téměř 30 tisíc korun. Minimální záloha na sociální pojištění na letošní rok je 2544 Kč, záloha na zdravotní pojištění 2352 Kč.
Odložení daně z nabytí nemovitosti
Dalším plánovaným opatřením je odložení platby daně daně z nabytí nemovitostí až na konec srpna a ministerstvo také chce prominout červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob. "To znamená, že červnová záloha, tedy druhá záloha u čtvrtletních plátců a první záloha u pololetních plátců, se nebude vůbec hradit,“ uvádí ministerstvo.
Podle posleních vládních plánů by daň z nabytí nemovitosti měla být úplně zrušena se zpětným účinkem.
Firmy budou moct uplatnit daňovou ztrátu zpětně
Firmy by podle MF také měly získat možnost umořit letošní daňovou ztrátu zpětně například z loňského zisku. "Možnost uplatnit daňovou ztrátu zpětně představuje pro nejvíce zasažené subjekty garanci, že jejich cash-flow bude v roce 2021 díky vratkám lepší. To je bonifikuje například při žádosti o úvěr a funguje jako jeden z vhodných stabilizátorů podnikatelské činnosti fyzických i právnických osob,“ uvedla ministryně Alena Schillerová (ANO).
Podle současných pravidel se ztráta může umořovat během následujících pěti let, nově by bylo možné ztrátu odečíst od základu daně vykázaného v letech 2018 a 2019.
Není bonus jako bonus. Podívejte se, jaké bonusy bez vkladu můžete získat v českých online casinech.