Tohle všechno jsou jen těžké podvody na daních, za podpory státu. Vy jako zaměstnanec odvedete daně a podnik za Vás odvede odvody státu a ne malé !!! Podnikatel nebo li OSVČ si klidně měsíčně vydělá 80 tisíc čistého a udělá si paušální daň a za celý rok zaplatí daně třeba 5 tisíc korun ? No tak kde to jsme ? Tady protejká takový ranec peněz že to není ani možné ! Kdo tohle vymýšlí ?
FINANCE
Paušální daň pro živnostníky - co to je a jak se k ní přihlásit
Paušální daň usnadňuje od roku 2021 život desetitisícům živnostníků a drobných podnikatelům. Jaké jsou výhody, podmínky a pravidla pro registraci k této daní?
Foto: Shutterstock
Co je paušální daň
Paušální daň je název nového jednotného odvodu pro živnostníky, který je součástí novely zákona o daních z příjmů. Tento nový projekt Ministerstva financí ČR ušetří drobným podnikatelům administrativu a mnohým z nich může přinést také významnou finanční úsporu. Tato paušální daň nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Rovněž zbavuje nutnosti podávat daňové přiznání.
Paušální daň – podmínky a pravidla
Paušální daň je pevně stanovena zákonem a mohou ji využít pouze osoby samostatně výdělečně činné, které:
- mají roční obrat do 2 milionu korun a zároveň splňují další podmínky, které přineslo rozdělení daně do tří pásem (novinka pro rok 2023),
- nejsou plátci DPH*,
- nevykonávají funkci společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti,
- nejsou dlužníkem, vůči kterému by úřady zahájily insolvenční řízení
- a nemají příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) s výjimkou příjmů z DPP.
Paušální daň a vedlejší činnost
Z výše uvedeného plyne, že paušální daň pro vedlejší výdělečnou činnost není možná. Pokud však mimo příjmů z podnikání máte také další příjmy, ze kterých je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (srážková daň), tak to zařazení do režimu paušální daně neodporuje.
To je dobrá zpráva pro mnoho živnostníků, kteří mají další přivýdělek. V mém případě se například jedná o odměny související s vedením sportovního mládežnického oddílu.
Jaká je výše záloh na paušální daň a jak se platí paušální daň
Původně byla výše zálohy na paušální daň pro všechny stejná. Od roku 2023 se ale limit maximálních ročních příjmů rozšířil na 2 miliony korun a zároveň s tím byly zavedeny i tři různá pásma a tři různé výše měsíčních plateb.
O zařazení do jednotlivých pásem rozhoduje nejen roční příjem, ale také to, kam by vaše příjmy spadaly, pokud byste při podávání daňového přiznání uplatňovali výdajové paušály.
Pásma pro paušální daň
1. pásmo | příjmy do výše 1 000 000 Kč bez ohledu na to, jaké činnosti plynou
|
příjmy do výše 1 500 000 Kč, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent nebo 60 procent z příjmů | |
příjmy do výše 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent z příjmů | |
2. pásmo | příjmy do výše 1 500 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou |
příjmy do výše 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent nebo 60 procent z příjmů | |
3. pásmo | příjmy do výše 2 000 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou |
Měsíční paušální daň
Většina plátců paušální daně bude spadat do prvního pásma. Sazba daně se letos právě u něj zvyšuje poměrně výrazně: Z loňských 6 208 Kč na 7 498 Kč.
- 1. pásmo – 7 498 Kč
- 2. pásmo – 16 478 Kč
- 3. pásmo – 27 139 Kč
Daň se hradí vždy do 20. dne příslušného kalendářního měsíce. Daň je ale možné si předplatit na několik měsíců nebo rovnou na celý rok.
Kdo se chce k paušální dani přihlásit od roku 2024 nově, podá správci daně (finančnímu úřadu) oznámení o vstupu do paušálního režimu do 10. ledna 2024.
Je paušální daň pro OSVČ povinná?
Paušální daň není pro OSVČ povinná. Každý podnikatel, který splňuje všechny zákonné požadavky, se může dobrovolně rozhodnout, zda této novinky využije. Zvažte tedy všechny pro a proti.
Pokud pro vás bude tato daňová novinka výhodná, tak přestoupení do paušálního režimu pouze oznámíte příslušnému finančnímu úřadu. Není třeba nic dokládat, pouze se k této dani zaregistrujete. Pokud správce daně zjistí, že nesplňuje podmínky, tak vás o tom vyrozumí. Ne všechny podmínky je však možné ověřit předběžně a tak posouzení plnění kritérií pro vstup je na uvážení každého živnostníka.
Pokud své roční příjmy špatně odhadne a přesáhne nastavený strop jednoho milionu korun, musíte následně podat daňové přiznání k dani z příjmů a přehledy k povinným pojistným odvodům.
Elektronická dálniční známka - ceny a kde jí koupit?
Paušální daň výhody a nevýhody
Paušální daň má pro mnohé OSVČ neoddiskutovatelné výhody, ale mimo výhod skrývá i různá úskalí. Než se tedy k paušální dani zaregistrujete, je dobré vše důkladně zvážit – a samozřejmě propočítat. K jednoduchým propočtům vám pomohou různé kalkulačky výhodnosti paušální daně, nicméně je dobré myslet i na další ohledy.
Co vše je tedy nutné zvážit?
- Nová paušální daň vám ušetří čas a papírování - nebudete muset komunikovat se třemi různými úřady, ale jen s jedním.
- Mnoha živnostníkům přinese paušální daň i větší jistotu v podobě budoucího starobního důchodu, neboť v současné době odvádí na sociálním pojistném pouze zákonné minimum. Nově budou přispívat částkou o 15% vyšší.
- Nebudete muset hradit služby finančního
- Jako poplatník v paušálním režimu nebude nic doplácet, ale také vám stát nevrátí žádné přeplatky - nemáte nárok na daňové bonusy a slevy.
- Můžou vás čekat potíže se získáním hypotéky nebo úvěru - nebude mít totiž jak doložit své příjmy.
Paušální daň 2024 kalkulačka
Na internetu naleznete mnoho kalkulaček, které vám pomohou zjistit, zda je pro vás paušální placení daně výhodné i finančně. Jednu z nich naleznete i ZDE - přímo na webu MFČR (kalkulačka zatím bohužel není aktualizovaná pro letošní rok). Není těžké zadat hodnoty očekávaného obratu a také předpokládané výdaje (nebo paušální výdaje). Někdy může být ale obtížné odhadnout veškeré daňové bonusy a slevy.
- Využíváte odpočty na děti, školkovné?
- Může si slevy na děti uplatnit váš partner?
- Darujete pravidelně plazmu?
- Máte vysoké úroky z hypotéky na bydlení?
- Platíte vysoké penzijní připojištění, či životní pojistku?
- Dále je tu sleva na poplatníka, případně i na manželku.
To vše je dobré ve svých odhadech zohlednit. Všeobecně však platí, že tato daň je výhodná pro OSVČ s nižším 40% výdajovým paušálem. U 60% paušálu pak záleží na konkrétní výši ročních příjmů a výše zmíněných daňových slevách a zvýhodněních, která je možné uplatnit.
Paušální daň a zákon
Poslanecká Sněmovna schválila návrh Ministerstva financí na zavedení institutu paušální daně pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ 1. prosince 2020. Ve finální verzi zákona je limit ročního příjmu z podnikání pro vstup do tohoto režimu 1 milion korun, přestože původní návrhy hovořily jen o částce 800.000 Kč.
4. prosince 2020 pak podepsal tento zákon i prezident ČR a zavedení paušální daně od ledna roku 2021 je již oficiální. Předpoklady pro uplatnění paušálního režimu budou od 1.1.2021 upraveny v § 2a zákona o daních z příjmů.
Paušální daň registrace - jak se přihlásit k paušální dani?
Pro vstup do paušálního režimu stačí podat oznámení o vstupu do paušálního režimu. Toto oznámení lze podat v přehledné webové aplikaci finanční správy, nebo na jednoduchém tiskopisu, který naleznete ZDE. Formulář "Oznámení o vstupu do paušálního režimu" je nutné podepsat (pokud není podáván datovou schránkou) a podat na příslušném finanční úřadě, případně doporučeně zaslat poštou.
O vstupu do paušálního režimu není nutné informovat zdravotní pojišťovnu ani Českou správu sociálního zabezpečení. Úřady si informace související se vstupem do paušálního režimu vzájemně vymění. Pokud bude OSVČ splňovat podmínky paušální daně i v následujících letech, oznámení už znovu podávat nemusí.
Do kdy se registrovat k paušální dani?
Pokud se osoba samostatně výdělečně činná rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, musí toto oznámit na místně příslušný finanční úřad, nejpozději do pondělí 10. ledna 2024. Výjimku tvoří pouze osoby, které se rozhodnou zahájit podnikatelskou činnost v průběhu roku 2024.
Pokud se někdo rozhodne začít podnikat v průběhu roku 2024, může oznámení o vstupu do paušálního režimu podat správci daně současně s oznámením o zahájení této činnosti na živnostenském úřadě. Pro všechny nové živnostníky budou platit totožné podmínky pro vstup do paušálního režimu stejně jako pro již podnikající OSVČ. Jediným rozdílem bude, že se podmínky nezkoumají k začátku rozhodného období, ale k okamžiku zahájení podnikání
Daňový kalendář vydaný Finanční správou
Paušální daň a evidence tržeb - je nutné si ji vést?
Evidenci příjmů si v režimu paušální daně vést není nutné. Nicméně pokud existuje riziko, že se vám příjmy zvýší natolik, že přesáhnete milionový příjem, nebo naplníte podmínky pro registraci k DPH, doporučujeme si přehled o tržbách zachovat.
Paušální daň a vedlejší činnost
Jak již bylo v článku zmíněno, tak paušální daň pro vedlejší výdělečnou činnost není možná. Je to totiž v rozporu s jednou z podmínek vstupu do režimu paušální daně - paušální daň nemohou využívat OSVČ jenž mají příjmy ze závislé činnosti.
Jaký je rozdíl mezi paušální daní a paušálními výdaji?
Název této nové daně může být pro mnoho lidí matoucí. Dochází k záměně termínů paušální daň a paušální výdaje. Co je paušální daň je již dostatečně vysvětleno v článku, nicméně pro objasnění souvislostí je vhodné definovat pojem paušální výdaje.
OSVČ, živnostníci (fyzické osoby) mají, na rozdíl od osob právnických, možnost zvolit si způsob uplatňování daňových výdajů. Jednou z možností je vést účetnictví nebo daňovou evidenci a výdaje (náklady) uplatňovat ve skutečné prokázané výši. Druhou možností je evidovat pouze příjmy a výdaje uplatnit paušální částkou ve výši procentní části z dosažených zdanitelných příjmů (40, 60, nebo 80%).
Hodnocení paušální daně: 9,5/10
- Související administrativa: jednoznačné zjednodušení byrokracie a papírování
- Finanční výhodnost: pro velmi mnoho živnostníků finančně výhodná daň
- Složitost: jednoznačně definované a snadno pochopitelné podmínky pro zařazení do režimu paušální daně
Komentáře
Je možné když jsem přihlášena k paušální dani, tak následující rok tuto paušální daň zrušit a opět používat výdajový paušál ?
když během roku 2021 přeruším živnost / kde platím paušální daň/a následně se nechám zaměstnat, tak nemusím podávat daňové přiznání za rok 2021?
Bohužel tak jednoduché to není, mnoho OSVČ například neví, že pokud mají navíc příjem z pronájmu a i když celkové nedosáhnou obratu 1 mil, nemohou tu možnost využít. Toto se nikde napsalo. Je to informace přímo z finančního úřadu a doplňuji co mi řekli, neznalost zákona neomlouvá.
Uvádíte: Budete mít klid od případných kontrol z finančního úřadu.
Myslím, že nebudu - je zde podmínka limitu 1 mil Kč. Jak FU ověří, že jsem ho nepřekročil? Musím tedy evidovat své příjmy a FU musí provádět kontroly, jinak by tato podmínka nedávala smysl.
Ze stejného důvodu neplatí bod: Můžou vás čekat potíže se získáním hypotéky nebo úvěru - nebude mít totiž jak doložit své příjmy. Své příjmy musím evidovat, jinak bych nevěděl, že splňuji jednu ze základní podmínek. Tuto evidenci mohu předložit bance.
Myslím si, že určitě ne. Jednou z podmínek této daně je neuplatňování žádných daňových výhod. Navíc pokud spadáte do povinné platby DPH, tak neplníte podmínky pro vstup do této paušální daně = příjem max milion
Mohu si v paušální pladbě daní v podnikání zadat navrácení zaplacené DPH příklad koupím auto v hotovosti mohu si odečíst daně z koupě?
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak vyplnit daňové přiznání v roce 2024
Podívejte se, co všechno potřebujete vědět, pokud odevzdáváte daňové přiznání za rok 2023 a přehledy příjmů a výdajů OSVČ...
Seznam kódů všech bank v České republice
Zajímá vás, k čemu slouží kódy bank? Kde tento kód najdu ❓ a jak a kam se tento kód zadává? A co je kód BIC a SWIFT? Následující řádky ➜ vám na...
Platy státních zaměstnanců - tabulky
Podívejte se, o kolik si od letošního roku polepší učitelé, zdravotní sestry, policisté, hasiči nebo soudci.