FINANCE
Povodně 2024: Finanční pomoc od státu – jak a kde žádat?
Jednou ze situací, kdy lze poskytnout finanční pomoc v hmotné nouzi, je živelná katastrofa, jako jsou povodně. Jak a kde je možné o okamžitou finanční pomoc zažádat? K čemu a komu slouží program Živel?
Program Živel (obce)
Mimořádná okamžitá pomoc
Jak zažádat – Podmínky
Online formuláře ke stažení
Foto: Pixabay
Finanční pomoc povodně 2024
V případě, že jste se v důsledku povodní dostali do tíživé situace, můžete zažádat stát o finanční pomoc. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka k dávce okamžité pomoci uvedl, že jsou k dispozici mobilní týmy, které s dávkou lidem pomůžou a budou schopné jim ji vyplatit i na místě v hotovosti.
Obecně se o tuto mimořádnou dávku žádá Úřad práce ČR, a to osobně, nebo online na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
Pro finanční pomoc zasaženým obcím – na obnovu obecního a krajského majetku po živelních pohromách – je určen program Živel Ministerstva pro místní rozvoj.
Dotace živelná pohroma 2024: Program Živel, dotace Živel, dotační program Živel
Co se týče obnovy obecního a krajského majetku, které bylo zasaženo povodněmi, Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo v programu Živel 200 milionů korun a dále usiluje o jeho navýšení.
Finanční podpora by směřovala například na opravy poškozených cest, veřejného osvětlení, prostranství, budov a jejich zařízení, mostů nebo škol. Podporu lze využít také při odstranění nánosů ve vodních tocích a vodních dílech. Žádosti je možné podávat do září 2025.
„Jakmile voda opadne a dostaneme odhady škod, předložím vládě strategii obnovy zasažených území. Připravené peníze určitě stačit nebudou, proto hledám cesty, jak zajistit další financování. Jednal jsem o tom s ministrem financí nebo šéfem Národní rozvojové banky a budeme usilovat o peníze z Fondu solidarity a dalších evropských zdrojů,“ uvedl Ivan Bartoš, místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj.
Mimořádná okamžitá pomoc – živelná pohroma, živelná katastrofa, povodně 2024
Účelem této dávky je podle vyjádření Úřadu práce zabezpečení osoby nebo rodiny na přechodnou dobu (zabezpečení základních životních potřeb a první pomoci k odstranění důsledků katastrofy, jako je povodeň) a to do doby, než bude možné poskytnout pomoc z jiných zdrojů.
Výše dávky je stanovena až do patnáctinásobku životního minima jednotlivce, tedy celková výše může dosáhnout až 72 900 Kč. Dávka je vždy vyplacena pouze jednomu zástupci domácnosti.
Dávka okamžité pomoci – mimořádná okamžitá pomoc (MOP): Kde a jak žádat?
Lidé žádající o mimořádnou okamžitou pomoc spojenou s povodněmi musí vyplnit k tomu určený tiskopis a podat ho osobně na Úřadu práce České republiky – podle místa bydliště; místa, kde se osoba skutečně zdržuje, nebo podle místa, kde k mimořádné události došlo, nebo vyplněné podklady zaslat poštou na adresu příslušného kontaktního pracoviště.
Další možností je situaci řešit online, kdy žádost s přílohami zašlete:
- e-mailem s elektronickým podpisem na podatelnu příslušného kontaktního pracoviště,
- nebo přes datovou schránku,
- anebo prostřednictvím portálu MPSV (po přihlášení pomocí identity občana nebo datové schránky) – vyplnit online můžete ZDE.
Povodně 2024: Mimořádná okamžitá pomoc – podmínky
Abyste měli nárok na výplatu dávky při postižení vážnou mimořádnou událostí, budete muset dodat následující podklady:
- žádost o mimořádnou okamžitou pomoc z důvodu postižení vážnou mimořádnou událostí,
- právní titul k bydlení, či kontakt na majitele nemovitosti (v případě nájemního, podnájemního vztahu), vlastnictví nemovitosti není třeba dokládat (správní orgán si to sám ověří),
- fotodokumentaci následků živelné pohromy (např. fotografie v mobilu),
- prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech.
Úřad práce se zmiňuje o tom, že v nezbytných případech je možné místo chybějícího dokumentu využít i čestné prohlášení. Úřad práce ČR má za úkol vyhodnocovat dávky neprodleně, konkrétně u dávky mimořádné okamžité pomoci je lhůta dána zákonem bezodkladně.
Povodně 2024: Mimořádná okamžitá pomoc – formuláře, vzory
Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc – stáhnout ZDE.
Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc – VZOR ŽÁDOSTI.
Doklad o výši měsíčních příjmů za aktuální kalendářní měsíc – stáhnout ZDE.
Doklad o výši měsíčních příjmů za aktuální kalendářní měsíc – VZOR DOKLADU.
Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech – stáhnout ZDE.
Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech – VZOR PROHLÁŠENÍ.
Dávka okamžité pomoci – kontakt, ÚP ČR
Pokud byste potřebovali poradit nebo pomoct s vyplněním, kontaktujte Úřad práce na bezplatné telefonní lince +420 800 779 900 ve všední dny i během víkendu od 9:00 do 17:00 hodin.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Portál občana – mobilní aplikace: Přihlášení, k čemu slouží
Portál občana má od letošního dubna nově mobilní aplikaci. Jak aplikace funguje a v čem všem vám může usnadnit práci a ušetřit čas?
Vláda schválila superdávku: Změny, podmínky, žádost
MPSV několik měsíců pracovalo na nejrozsáhlejší reformě sociálních dávek, kterou nyní vláda schválila. Jaké změny nás čekají a jak o dávku...
Pardubice: povodeň: Aktuální dopravní omezení a počasí
Povodeň postihla také Pardubicko. Jaká jsou nejvíce postižená místa? Kde platí zákaz vstupu nebo jaká jsou současná dopravní omezení?