FINANCE
Úrokové sazby hypoték - kde sehnat nejvýhodnější úrok?
Nejlevnější a nejvýhodnější hypotéky – srovnání 2018
Na internetu samozřejmě existují různé kalkulačky, počitadla nebo jsou vidět reklamy. Co je ovšem nabízeno v reklamě nebo přes kalkulačku, rozhodně nemusí odrážet realitu. Výsledná nabídka může být výhodnější, ale také méně výhodná, než jakou dostanete automaticky nebo jakou vidíte v reklamě.
Není tak způsob, jak opravdu zaručeně hypotéky jednotlivých bank spolehlivě srovnat. V tomto případě je prostě nutné banky takříkajíc oběhnout a na základě vaší situace a nabídek zkusit vyjednat tu nejvýhodnější právě pro vás.
Výpočet hypotéky s hypotéční kalkulačkou
Pro výpočet vašich splátek z úvěru včetně splátkového kalendáře využijte tuto úverovou kalkulačku. Snadno zadáte, kolik si chcete půjčit, jaký je úrok a pak vše vidíte přehledně v tabulce.
Snadné, rychlé, a budete mít rychlý přehled o tom, kolik na splátkách zaplatíte a kolik vás bude hypotéka stát.
Foto: Pixabay
Úrokové sazby hypoték
Úrokové sazky se mohou měnit a vždy záleží na vaší aktuální situaci. Znovu je důležité zkusit navštívit danou instituci a vyjednat ty nejlepší podmínky. Různé kalkulačky mohou ukazovat jiné úroky, než jaké budou nakonec reálné.
Bude vždy záležet na účelu hypotéky, době splácení, ale můžete dostat i různé slevy například za vedení účtu u banky, ve které žádáte o hypotéku, nebo jestli jste třeba pojištění.Nelze tedy jednoznačně říci na základě jednoduché kalkulačky, že úroková sazba bude nějaká. Vždy záleží na individuálních podmínkách, které si s bankou klient vyjedná.
Hypotéka podmínky
Podmínky pro dostání hypotéky jsou v zásadě 3:
- Doklad o pravidelných příjmech
- Kontrola v registru dlužníků - jakýkoliv záznam vás v zásadě ihned vyřazuje
- Zajištění hypotéky nemovitostí
Je také potřeba doložit celou řadu dokumentů, jako potvrzení o příjmech (výplatní páska, daňové přiznání pro OSVČ), výpis z registru dlužníků, záznamy z pojišťoven, ale také řadu dokumentů o nemovitosti, kterou zastavujete.
Refinancování hypotéky
Refinancování hypotéky bychom si v praxi mohli představit tak, že jedna banka splatí náš dluh druhé bance, a my pokračujeme ve splácení úvěru za jiných podmínek.
Refinancování se stalo velkým hitem a banky i jiné finanční společnosti se snaží přetahovat klienty konkurenci. Přeci jen jsou pro ně půjčky a hypotéky velmi lukrativní byznys, takže jsou schopny nabízet i výhodnější podmínky.
Pro někoho je refinancování staré a nevýhodné hypotéky výhodné, pro někoho se zase vůbec nevyplatí. S refinancováním se totiž pojí i různé poplatky, které dosahují tisíců korun. Ty se samozřejmě mohou dlouhodobě vyplatit, pokud skutečně dostanete lepší podmínky, ale pokud by se jednalo pouze o ušetření třeba 20 korun měsíčně, tak tam je refinancování opravdu zbytečné. Klient totiž musí celkem pracně zjišťovat podmínky u různých bank, zaplatit poplatky a nakonec vlastně ani moc neušetří.
Je také dobré myslet na to, že stávající banka si chce klienta udržet a může změnit podmínky úvěrů. Pokud tedy dostanete nabídku na refinancování, nebojte se s touto nabídkou přijít za svojí stávající bankou a zkusit vyjednat pro vás výhodnější podmínky. Je to mnohem snazší a levnější způsob, jak na hypotéce ušetřit.
Foto: Pixabay
Nebankovní hypotéka
Pokud banka neschválí hypotéku, ještě je možnost se obrátit na nebankovní instituce. Nebankovní instituce stále musí zjišťovat, jestli klienti mohou hypotéku platit a stále je potřeba doložit příjem.
Je také potřeba počítat s vysokými poplatky, které se mohou vyšplhat klidně na desítky tisíc korun. Zde je potřeba si vše nechat propočítat od specialisty.
Nebankovní hypotéky je možné využít ke stejný účelům, jako bankovní, tedy jak hypotéku na bydlení, podnikání, ale také na vyplacení vlastní exekuce, což je účel, který by u bank neprošel.
Hypotéka od 1.10.2018
Od 1. října 2018 Česká národní banka zpřísnila doporučení pro poskytování hypoték. Začnou se uplatňovat limity pro ukazatele příjmů a zadlužení. Přestože se jedná o doporučení, banky se budou téměř jistě novými pravidly řídit.
Nastavuje se limit pro celkové zadlužení žadatele o hypotéku, a to ve výši devítinásobku čistého ročního příjmu. Dále je stanoven limit pro maximální objem splátek, takže součet splátek všech závazků nebude moci překročit 45 procent čistých příjmů uchazeče o hypotéku.
Nebankovní půjčky bez doložení příjmů - vše co potřebujete vědět
Komentáře