FINANCE
Vesnička jako malovaná
Upravená náves, opravené cesty a chodníky, nové funkční lampy, vyžití pro děti. Zkrátka idyla. Jistojistě adept na vítěze soutěže „vesnice roku“. Komu by se nelíbilo žít na takovém místě? Vzhled vesnic i měst tak nějak vypovídá o celé naší zemi. Je tedy důležité se o ně řádně starat.
Foto: Pixabay
Když jsme po revoluci poprvé vyjeli na západ, nestačili jsme se divit. Města, vesnice i vesničky nás vítaly úhlednými trávníky, záhony s květinami, čistými ulicemi, chodníky a cyklostezkami. Pro nás tehdy nepředstavitelné.
Postupem času se i u nás začaly takové obce objevovat. Starostové či místní iniciativy i běžní občané pracují na jejich zvelebení. Ovšem, za všechno se musí platit a nutno říci, že starostové to v tomto ohledu nemají vůbec jednoduché. Rozpočty nezvládnou pokrýt všechny náklady související s obnovou a revitalizací obce. Jistým východiskem by mohly být dotace.
I v letošním roce se otevírají dotační programy zaměřené na obnovu místních komunikací a jejich součástí, opravu kanalizace, propustků, opěrných zdí. Mimo to se vyhlášené výzvy týkají také revitalizace ploch a prvků veřejné zeleně a vodních prvků. Jedná se zejména o parky, zahrady, sady, uliční stromořadí, aleje, tůně, jezírka i retenční nádrže.
Splnit podmínky vyhlášeného dotačního programu není vůbec jednoduché a vyžaduje to důkladnou přípravu. V tomto případě je vhodné obrátit se na odborníky. Specializované firmy se zkušenostmi, jakou je i společnost Artendr, na sebe převezmou kompletní administrativní zátěž spojenou s vyřizováním dotací, veřejných zakázek či samotnou přípravou a řízením projektů.
Firma se v oboru pohybuje již deset let, takže ví, jak na to. Zajistí projekty i veřejné zakázky na klíč. Žadatel o dotaci tak nemusí běhat po úřadech a jiných institucích. Znalost zákonů a podmínek zaručuje, že profesionální tým provede žadatele celým procesem financování, ochrání jej od zbytečných problémů a zbaví možných rizik.
O svou osobní zkušenost s vyřizováním žádosti o dotaci se může podělit i PhDr. Bc. Marek Semerád, MBA, jednatel společnosti Artendr s.r.o.
Sám se jako starosta obce Cerhenice pustil do „boje s dotačním řízením“ bez jakýchkoliv zkušeností. Tím, že si vše vyzkoušel na vlastní kůži, dokáže nyní pomoci ostatním, aby nemuseli absolvovat zdlouhavé vyřizování a měli jistotu, že dotační peníze získají.
Odborný tým po domluvě posoudí reálnost a ověří proveditelnost projektového záměru, přichystá projekt, vyhodnotí rizika, případně eliminuje nebo zmírní jejich dopad. Dále konzultuje projekt s poskytovatelem dotace i v průběhu projektování a postará se o dodržování legislativních podmínek. Dále vytvoří podrobný finanční plán a zpracuje k němu potřebnou dokumentaci. Po schválení dotace dohlédne na kvalitu činností a výstupů projektu, naplňování jeho cílů a povinnou publicitu.
Základem všeho je kvalitní a bezchybný projekt včetně projektové dokumentace. Kromě kvality formální se klade důraz zejména na pozitivní dopad projektu. Artendr do detailu dohlédne na to, aby projekt obsahoval všechny náležitosti, a splňoval tak pravidla jednotlivých dotačních výzev. Tímto šetří čas žadateli; zejména pak jeho peníze a spoustu starostí.
Po zkompletování projektu přichází na řadu samotné dotační řízení zahájené podáním žádosti. Cíle projektu vymezují program, v němž by žadatel (obec, kraj, škola, instituce nebo osoba samostatně výdělečně činná) měl o dotaci žádat. Vybrat správný program bez znalosti problematiky může být složité. Špatná volba znamená jasný neúspěch. Nejen z tohoto důvodu se doporučuje využít služeb dotačního poradce. Ten provede takzvaný dotační audit a vybere správný program.
Podání žádosti o dotaci sestává z několika částí – první krok spočívá ve zpracování žádosti o dotaci, následuje studie vytvořená dle vybraného dotačního programu; vše završuje doložení povinných příloh.
Po schválení dotace startuje realizační etapa projektu a žadatel očekává připsání požadované částky.
Schválená podpora ovšem automaticky neznamená okamžité zaslání peněz na účet. Většina dotací je vyplácena až po dokončení realizační (výkonné) fáze projektu anebo minimálně její dílčí části. Do té doby musí vše žadatel hradit z vlastních zdrojů či požádat o bankovní úvěr.
Další důležitá část procesu spočívá ve výběru vhodného dodavatele/realizátora projektu pomocí veřejné zakázky. Postup výběru je dán zákonem. Opětovně s sebou nese mnoho administrativy, legislativních i jiných pravidel, podmínek, časovou náročnost i možná rizika. V rámci spolupráce žadatele se společností Artendr na sebe Marek Semerád se svým týmem odborníků převezme veškerou odpovědnost. Tím se žadatel vyhne nástrahám výběrového řízení.
Během realizační fáze projektu je kladen důraz na správně vedené účetnictví, dodržování veškerých ukazatelů, cílů a termínů, k nimž se příjemce dotace zavázal v dotační žádosti. Všechno dokládá prostřednictvím průběžných monitorovacích zpráv. Nezbytnou součást procesu představují kontroly ze strany poskytovatele podpory, respektive dotace.
Výkonnou část uzavírá závěrečná zpráva shrnující kompletní průběh včetně hodnocení průběžných kontrol. Nyní nastává čas požádat o peníze formou dokumentu, na jehož základě kontrolní orgány vyplatí dotaci na účet.
Avšak ani v tento okamžik není všemu konec. Žadatel – osoba či instituce – musí dostát udržitelnosti projektu. Udržitelnost znamená období, kdy budou prakticky využívány výstupy (výrobky, služby) projektu. Zpravidla to bývá 5 let. Po tuto dobu musí příjemce dotace pokračovat v podpořené činnosti. Žadatel je též povinen dále zpracovávat monitorovací zprávy, jež obsahují informace o činnosti organizace. Uvádí se účetní přehledy, aktivity, spolupracující organizace i plán na příští rok. S podporou společnosti Artendr si může být příjemce podpory jistý, že zvládne i tento krok.
Při volbě dotačního programu rovněž velmi záleží na tom, zda je dotační výzva vyhlášená na „národní úrovni“ – tedy ji vyhlásí město, kraj, ministerstvo či jiná organizace v ČR; nebo je-li vyhlášená dotace „nadnárodní“, to znamená v rámci evropských fondů či institucí. Požadované náležitosti jsou rozdílné. Toto je třeba brát v úvahu a dle toho také postupovat.
Rozhodnutí oslovit odborníky a spolehnout se na jejich znalosti, dovednosti a zkušenosti je jistě krok správným směrem. Žadatel o dotace nemusí studovat obsáhlou legislativu, vyhne se rizikům s výběrem dodavatele i s průběhem veřejné zakázky. Získá též kompletní archivní dokumentaci včetně povinných i doporučených dokumentů podléhajících kontrole státních orgánů při dohledu nad čerpáním veřejných prostředků.
Kvalita života je mnohdy hodnocena na podkladě obecní vybavenosti, vybudované infrastruktury a v neposlední řadě na základě postoje a přístupu k životnímu prostředí. Společnost Artendr zaručuje obcím bezmála stoprocentní úspěšnost získání dotace na potřebnou obnovu a revitalizaci.
Po úspěšném dokončení oprav a revitalizačních prací by nebylo úplně od věci zkusit štěstí v soutěži „vesnice roku“. Mnohým výhercům se takto otevřely nové možnosti a získali další cenné zkušenosti.Soutěž se vyhlašuje každoročně už od roku 1995. Jejím cílem je přimět obyvatele obcí k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy a upozornit na význam venkova. Soutěž má několik kategorií a kol.
Nejvyšší ocenění za vítězství v krajském kole „zlatá stuha“ získá obec, jež nejlépe projde všemi posuzovanými oblastmi. Sleduje se úroveň společenského života v obci, aktivity obyvatel, celkový obraz vesnice, občanská vybavenost a infrastruktura, spolupráce s podnikateli v obci, veřejné prostranství, péče o zeleň a krajinu a koncepční dokumenty obce.
Nepodaří-li se obci dosáhnout na nejvyšší ocenění, má naději ještě v dílčích kategoriích, jimiž jsou: „modrá stuha“ za společenský život; „bílá stuha“ v oblasti činnosti mládeže; „zelená stuha“ za péči o zeleň a životní prostředí; „oranžová stuha“ za spolupráci obce a zemědělského subjektu; „cena naděje pro živý venkov“ za živý spolkový a společenský život v obcích a „zlatá cihla“ v Programu obnovy venkova.
Třeba právě teď některý ze starostů sní o výhře v soutěži o nejhezčí vesnici. Stačí jen pár detailů a obec by se mohla do soutěže přihlásit… Bohužel, rozpočet ale neumožňuje žádné navýšení. Dotace je v tuto chvíli nejlepším řešením.
Jako řádný hospodář se možná obává, aby svým počínáním nepoškodil obec či neuváženým jednáním nezapříčinil přímo její bankrot. Je načase obrátit se na profesionály. Jejich oslovením získá zkušeného odborníka a parťáka v jednom.
V případě přetrvávajících pochybností Marek Semerád ujišťuje: „10 let praxe našeho týmu nám dává cenné zkušenosti a jistotu v tom, co děláme. Vám to dává 80% úspěšnost na získání vytoužené dotace a financí pro váš jedinečný projekt.”
Díky dotaci má sen o pěkné vesnici velkou šanci stát se skutečností – bezpečné chodníky, opravená školka, energeticky nenáročná pouliční světla, zeleň nejen na návsi nebo multifunkční hřiště pro děti.
S asistencí profesionálního týmu může být i ta vaše vesnička jako malovaná.
Komentáře