Na vyhrazeném místě zaparkuje auto s cedulkou ZTP a řidič křepce odskotačí do obchodů, nebo s lyžemi na sjezdovku nebo do restauránu, před kterým je zákaz parkovat.
FINANCE
ZTP a příspěvek na mobilitu 2022: Podmínky, výše, žádost
Na sklonku letošního roku vláda zapracovala na některých typech podpor pro zdravotně znevýhodněné osoby. Výsledkem jsou mimo jiné navýšení příspěvku na mobilitu, narůst příspěvku na podporu zaměstnávání postižených osob nebo výraznější pomoc potřebným s finančně náročnou dietou.
Foto: Profimedia
Zvýšení příspěvku na mobilitu 2022: Kdo má na něj nárok?
Pozorujeme to dnes a denně okolo sebe a dost možná i sami na sobě - s ohledem na všudypřítomné zdražování je pro řadu lidí stále těžší vyjít s dostupnými financemi. Osoby s nějakým zdravotním postižením, které mohou být riziku finanční krize vystaveny ještě o něco více, tedy dozajista ocení nedávné kroky české vlády, jež zapracovala na některých příspěvcích pro tuto potřebnou skupinu obyvatel, přičemž mezi nejzásadnější a lidmi nejvyhledávanější spadá právě výše zmíněný příspěvek na mobilitu. Ale co to vlastně je? Kdo má na něj nárok? Jaká je jeho výše? A kde o něj zažádat? Pojďme si tyto a další otázky postupně zodpovědět.
Žádost o příspěvek na mobilitu? Uplatníte průkaz ZTP
Dopady zdravotního postižení na finanční stránku dotyčných osob představovaly z pochopitelných důvodů problém vždy, ale až nyní, kdy na celý svět dosedá stín raketového zdražování, je tento křehký stav narušen tak mimořádným a nepřehlédnutelným způsobem, že to nadzvedlo ze židle i představitele české vlády. Ti příspěvek na mobilitu momentálně navyšují o 350 korun. Právo na něj budou mít osoby starší jednoho roku (za nezletilé situaci pochopitelně řeší zákonní zástupci), které disponují průkazem osoby se zdravotním postižením typu ZTP či ZTP/P.
Výše příspěvku na mobilitu stoupne o pár stovek
Kromě samotné průkazky je pro přiznání příspěvku nezbytné doložit, že se zdravotně postižená osoba opakovaně v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována. Úřadům v takovém případě postačí čestné prohlášení žadatele, který si tak splněním těchto dvou základních podmínek konečně otevírá cestu k požadované částce. Ta dosud činila 550 korun a podle dostupných záznamů ji pobíralo zhruba 260 tisíc lidí. S ohledem na nejčerstvější rozhodnutí vlády se suma vyšplhala na 900 korun, přičemž se dá očekávat i jistý příliv zájemců, jenž o existenci této formy podpory dosud nemuseli vědět, popřípadě jí s ohledem na původní výši pohrdli.
Co je příspěvek na mobilitu? Nejde o příspěvek na automobil se ZTP!
Cílem navýšeného příspěvku je kompenzovat zdražení pohonných hmot, zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten zároveň dodal, že se dosavadním příjemcům zvýší částka automaticky, tedy bez žádosti. Je to však právě spojení s pohonnými hmotami, které nejednoho žadatele poněkud zmátlo. Dotyční pak poměrně běžně zaměňují příspěvek na mobilitu za tzv. příspěvek na automobil, který se ale řídí odlišnými pravidly.
Příspěvek na auto a další dopravu se ZTP
Příspěvek na automobil jde tak nějak ruku v ruce s příspěvkem na zvláštní pomůcku, která byla vládou rovněž řešena. Řídí se však poněkud jinými pravidly, než výše řešený příspěvek na mobilitu. Právo na tuto formu podpory mají totiž výhradně tyto skupiny:
- lidé s těžkou vadou nosného a pohybového ústrojí
- lidé s těžkou nebo hlubokou mentální retardací
- lidé s autistickou poruchou s těžkým funkčním postižením, s opakovanými závažnými a objektivně prokázanými projevy autoagrese nebo heteroagrese, které přetrvávají i přes zavedenou léčbu (výslovná zmínka o nich v zákoně přibyla od roku 2022)
Nárok má pouze osoba, která se musí každý měsíc pravidelně dopravovat a zároveň je způsobilá vozidlo sama řídit nebo se v něm alespoň nechat převážet. Stejně jako ve výše zmíněném případě se i zde uplatňuje klasické čestné prohlášení.
1️⃣ Kdo má na zvýšení příspěvku na mobilitu nárok?
Držitelé průkazu ZTP či ZTP/P. Příspěvek takovým osobám nenáleží pouze za měsíc, kdy jsou jí poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče. Úřad může udělat výjimku z důvodů hodných zvláštního zřetele.
2️⃣ Kde si budu moci o takový příspěvek zažádat?
V případě, že máte datovou schránku, uznávaný elektronický podpis nebo identitu občana, budete si moci o příspěvek na mobilitu požádat online na webu MPSV. V opačném případě bude možné podat vyplněný formulář na pobočce úřadu práce.
3️⃣ Je novela zákona ohledně zvýšeného příspěvku na mobilitu platná až od roku 2023?
Podle původního plánu měl být zvýšený příspěvek čerpán již od října letošního roku, ale situace se poněkud pozdržela při čekání na podpis v prezidentské kanceláři. K tomu došlo až ve středu 16. 11. 2022. Nutno podotknout, že se s podpisem Miloše Zemana změnila pouze částka příspěvku, ale systém vyplácení zůstal totožný, tzn. že se dávka bude vyplácet zpětně. Na účtu ji tak můžete čekat do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, za který je vyplácena. V případě zájmu je možné nechat si peníze vyplácet i jednou za tři kalendářní měsíce.
Komentáře
ZTP přeložim ZDRAVOTNÍ a tělesné postižení Neznamená že když chodí nemá jiné problémy; to
Hlava mi nebere, když z auta u obchodu vyskočí dva čiperní důchodci, co mají kartu ZTP. Já chodím o francouzké holi, po pár metrech bolestí zastavuji, záda v prdeli, ID a ZTP mi nedali. Je mi prý jen 42
Všechno né,svoje platy si dovedou schválit ihned
Naší vládě všechno neuvěřitelně trvá dlouho.Mobilita ap.