KULTURA
Folklórní sdružení České republiky - folklor bez hranic
Folklor je označení pro lidovou kulturu a její osobité projevy, například slovesné, hudební, taneční, výtvarné či dramatické. Populární je hlavně na vesnicích a menších městech.
Jihočeský folklor – Slovenský a ruský folklor + vzory – Folklor a sport
Foto: Pixabay
Hodnocení Jihočeského folkloru - 9,3/10
- Jedinečné a pestré spojení všech jihočeských folklorních spolků.
Jihočeský folklor – jižní Čechy a folklor k sobě prostě patří
Jižní Čechy známe především díky přírodním, historickým a kulturních památkám, je to oblast známá vysokým počtem rybníků, lesů a malebných měst i vesniček. Už po dlouhá léta se zde setkáte i s místním folklorem, jenž udržuje jedinečné lidové kroje, písně, tance a zvyky.
V Jihočeském kraji existuje spoustu dětských i dospělých folklorních souborů, které fungují už několik desítek let. Organizace, která je sdružuje, se nazývá Jihočeské folklorní sdružení a má sídlo v Kovářově, což je obec se zhruba 1 500 obyvateli.
V Kovářově se každoročně už od roku 1996 koná jedinečný Jihočeský folklorní festival, který trvá několik dní a během kterého na vás čeká jarmark, řemeslné dílny, ukázky kovářského řemesla, zábavné odpoledne pro děti, divadelní vystoupení, slavnostní průvody, posezení souborů, lidová veselice nebo večerní koncerty. Nechybí ani třeba šermíři a vše doprovází lidové písně a tance.
Ochutnáte i staročeskou kuchyni, zakoupit si můžete výrobky z kůže, keramiky nebo proutí, koření, dřevěné hračky nebo se seznámit s drátováním. Pokud máte k folkloru blízko, jsou jižní Čechy tím pravým místem pro vás. Festival se koná vždy počátkem června.
Šátek Slovensko folklor, ruský folklor, folklor vzory
Ještě více než v ČR je folklor populárnější například na Slovensku nebo v Rusku. Prakticky každá oblast (město, obec či vesnice) na Slovensku má svůj folklor, což znamená své vlastní:
- kroje,
- hudbu (unikátní nástroj fujara),
- písně,
- architekturu,
- zvyky,
- tradice,
- tance,
- nářečí.
Přečtěte si zajímavé informace o slovenském folkloru zde.
Folklór je oblíbený i v Rusku, své kořeny má v pohanském slovanském náboženství a zahrnuje velké množství tradic, které obyvatelé dodnes striktně dodržují. Typickými hudebními nástroji jsou třeba balalajka nebo domra. Světovými představiteli ruského folkloru (hudby a tance) jsou známí Alexandrovci, kteří se svým vystoupením objíždí celý svět, několikrát se objevili i v České republice a hodně Čechů se raději vydá na jejich koncert než aby doma hráli společenské hry.
Každá oblast má své typické vzory, většinou jde o ornamentální rostlinné motivy a zvířecí motivy. Nejde si například nevšimnout, že v ruských vzorech převažuje zlatá a červená barva, v těch českých se pak můžeme kromě slavíků či holubic setkat různými typy květin a lučního kvítí. Ve Skandinávii si zase potrpí na geometrické tvary, doplněné o soby, losy či jeleny.
Folklor a sport – jde to vůbec dohromady?
Možná se budete divit, ale jde. Prakticky po celé Evropě, včetně Česka či Slovenska, se pravidelně konají závody na historických dřevěných lyžích s koženými boty, řemínkovým vázáním a holemi třeba z bambusu. Výbava dále zahrnuje například staré zimníky nebo dlouhé šály.
I přes to, že jde primárně o zábavu a přiblížení toho, jak to vypadalo kdysi, existují i regulérní závody, které berou někteří účastníci velmi vážně, za každou cenu chtějí vyhrát a ve svém volném čase pečlivě trénují. V Rakousku se takové závody konají každý víkend, v ČR existuje Mistrovství republiky v historickém lyžování v Olešnici, Slováci mají Majstrovský Prebor v lyžování sjazdovom, konající se ve Vysokých Tatrách. Na akci se představuje spoustu slovenských sportovců.
Jeden z ročníků lyžařského závodu City Cross Sprint Ostrava, respektive jeho verzi s historickým vybavením, nevynechal ani bývalý horolezec a kandidát do Senátu z roku 2018 Leopold Sulovský. Verzi pro účastníky se starým vybavením minimálně 40 let má například i populární běžecký závod v Itálii Marcialonga.
K folkloru patří tance, podívejte se na informace o soutěži StarDance
Komentáře