KULTURA
Jak na barvení velikonočních vajíček – krásné kraslice
Velikonoce už pomalu klepou na dveře a vy dumáte nad tím, jak letos ozdobíte vajíčka? Zkuste to jednoduše přírodně s tím, co doma běžně máte. Můžete tak dosáhnout celé palety krásných barev.
Přírodní barvení vajíček – Jak vyfouknout vajíčko
Zdobení vajíček s dětmi
Zdobení vajíček voskem – slámou – vyškrabáváním
Foto: Pxhere
Barvení vajíček – velikonoční dekorace a zvyky
Napadlo vás někdy, proč vajíčka vlastně barvíme? Kde se tento zvyk vzal? Dle různých zdrojů se vajíčka barvila už v pravěku, Antice starověkém Egyptě. Praktický důvod mohl být ten, že před Velikonocemi se držel půst a povolena nebyla ani vajíčka. Uvařená vajíčka vydrží déle. A jak je rozlišit? Obarvit je – načerno, sazemi.
Což by mohla být předzvěst současných barevných vajíček, kdy každá barva má svůj význam:
- Červená – Kristova krev, láska, nový život
- Žlutá – legenda o Kristově putování, během kterého obarvil skořápku vajíčka na zlaté
- Modrá – svěcená voda
- Zelená – jarní znovuzrození přírody, mládí
Jak obarvit vajíčka – barvy na vajíčka OVO
Vajíčka můžete barvit pomocí zakoupených barev v drogerii, kdy asi největší historii za sebou mají barvy OVO. Nebo se můžete vrhnout do přírodního barvení. I to má své kouzlo. Barvy nebudou zcela jednolité, ale připravte se spíše na barevné mapy. I tak jsou vajíčka krásná.
Přírodní barvení vajíček: cibulí, červenou řepu, kopřivami atd
Do hrnce vložte surovinu, jejíž barvu chcete využít. Přidejte asi litr vody, mírně osolte a pro zafixování barvy přidejte 3 lžíce octa. V nálevu nechte vajíčka 10 minut vařit.
Pokud nechcete mít na vajíčkách „mapy“ pak barvící materiál vložte třeba do punčochy nebo jiného síťovaného sáčku. Vajíčka nechte je ve vodě až o zchladnutí. Pro intenzivnější barvu je můžete v barevné vodě nechat i přes noc.
Po vyjmutí z vody nechte vajíčka oschnout třeba na papírové utěrce tak, aby se nedotýkala. Barvu je možné zvýraznit vyleštěním vajíčka v mastném ubrousku (např. od oleje).
Tabulka: Jak barvit vejce přírodně a ekologicky
Vše, co k barvení potřebujete najdete ve spíži, případně v obchodě s potravinami.
Barvivo | Výsledná barva |
Kurkuma (3 lžíce) | Žlutá |
Červená paprika nebo 2 nastrouhané mrkve | Oranžová |
Červená řepa (2-3 menší kousky na kostičky) nebo červené víno | Červená, růžová |
Špenát, kopřivy, petrželová nať | Zelená |
Červené zelí (čtvrtka hlávky) | Modrá |
Borůvkový vývar | Fialová |
Cibulové slupky, dubová kůra, černý čaj, silná káva | Hnědá |
Barvení vajíček kurkumou
Pokud máte rádi jarní žlutou barvu, určitě si na barvení pořiďte vajíčka čistě bílá. Hnědá vajíčka se kurkumou zbarví spíše do oranžova. Barvit můžete dle následujícího postupu:
- 750 ml vody
- Špetka soli
- 2 lžíce octa
- 3 lžíce kurkumy
Vařit vajíčka v odvaru asi 10 minut, nechat louhovat i hodiny.
Jak vyfouknout vejce a jak na barvení vajec bez vaření
Kdo při vyfukování vajíčka vajíčko nikdy nerozmáčkl, ruku nahoru. Navíc při vyfukování 10 a více vajíček si člověk koleduje o slušnou migrénu nebo prasklou cévku v oku. Ale způsobů, jak vajíčko vyfouknout je více. Podívejte se na následující video:
Zdobení a malování vajíček s dětmi (fixou, temperou, lakem na nehty)
- Na vajíčka můžete samozřejmě malovat třeba temperovými barvami – což ocení děti. Po dokončení malby nechte vajíčka zaschnout a barvy zafixujte lakem na vlasy. Využít můžete ale i fixy a laky na nehty – zvláště ty se třpytkami děti ocení.
- Oblíbeným způsobem je i vajíčko potřené barvou, na které se v kruzích namotává bavlnka nebo vlna.
- Nejmenší děti budou milovat techniku, kdy vajíčko potřete lepidlem a namáčíte to do maličkých suchých cukrářských ozdob (perličky) nebo polévkových těstovin (hvězdiček). Krásný efekt na barvených vajíčkách dělá třeba i nalepená krupice. Opět doporučujeme zafixovat lakem na vlasy.
Malování a barvení vajíček voskem
Díky vosku se dají vytvořit luxusní kraslice. Pokud máte doma nevyužité voskovky, budou se teď hodit. Potřebovat budete lžíci, svíčku, barviva, včelí vosk a stojánek na sušení vajec.
Nachystejte si čisté odmaštěné vajíčko, rozehřejte vosk v nádobce nebo na lžíci nad svíčkou a pomocí jehly nebo zbroušené jehlice nanášejte vosk na vajíčko dle vlastní představivosti. Vajíčko musíte mít kam odložit tak, aby nanesený vosk mohl ztuhnout a malba se nezničila.
Vajíčko s voskovou kresbou ponořte klasicky do barviva a poté vosk jemně setřete. Můžete postupovat i ve vrstvách – tedy čisté vajíčko + vosk + žlutá. Poté přidat vosk a vložit do oranžové a na závěr přidat vosk a vložit do červené. Když vosk setřete, ukáže se bílá, žlutá a oranžová kresba obklopená červenou barvou. Jen volte barvy, které na sebe „navazují“. Např. od žluté přes zelenou, modrou až po fialovou.
Malování a barvení vajec voskovkami
Vemte si už nabarvená vajíčka a voskovku jedné barvy nechte rozpustit v nádobce nad plamínkem svíčky. Poté špendlíkem (třeba zapíchnutým v malé gumě, která je součástí tužky) nanášejte vosk na vajíčko. V tomto případě se vosk už nestírá, ale nechává se zatuhnutý na vajíčku.
Velikonoční výzdoba a dekorace
Velikonoce jako svátky jara nás vyzývají k důkladnému úklidu, vymetení pavučin a mytí oken. Tulipány, narcisy i primulky kvetou, radost pohledět. Domov si zdobíme vším čerstvým, barevným a svěžím. Větvičky zlatého deště nebo vrby ve váze můžeme ozdobit zavěšenými kraslicemi nebo malými motivy kuřátek, beránků a různých květů. Jako dekoraci můžeme samozřejmě použít i pečeného velikonočního beránka, pokud se nám povedl.
Velikonoční vajíčka z papíru
Vyrobit vajíčka z papíru není nic těžkého. Jen tomu předchází příprava v podobě ruličkování papíru. Pokud budete tvořit s dětmi kolem 10 let, raději si ruličky předchystejte, asi je to moc bavit nebude. Pro menší děti tato technika není vhodná.
Návod, jak vytvořit vajíčko z papíru můžete zhlédnout na následujícím videu:
Velikonoční kraslice
Když se řekne barvení vajíček, představíme si tvorbu s dětmi. Ale termín velikonoční kraslice je vyšší dívčí. Jaké jsou způsoby výroby kraslic, které znaly hlavně naše babičky a prababičky?
Velikonoční kraslice zdobené slámou
Tak trochu hodinářská práce s náročnější přípravou i realizací. Vajíčka nabarvíme akrylovými barvami a necháme zaschnout. Lisovanou slámu nastříháme na požadované tvary a pinzetou a lepidlem připevňujeme na vajíčka. Tato technika je opravdu jen pro ty nejtrpělivější osoby.
Zdobení kraslic voskem
Zdobení vajíček voskem jsme už zmiňovali. Z pohledu tradic můžeme jen dodat, že klasická vajíčka zdobená voskem měly většinou tmavě modrou nebo hnědou barvu. Barvila se pomocí domácích surovin. A grif, který měly při zdobení naše babičky byl otázkou hodin a hodin praxe. Ale zkusit se má všechno.
Škrabané kraslice
Motivy je vhodné si předkreslit na barvené vajíčko třeba bílou pastelkou. Vajíčko nemusí být vyfouknuté, ale klidně vařené natvrdo. Obrázek opatrně vyškrabáváte do skořápky čímkoliv ostrým – zalamovacím nožíkem, skalpelem, nebo silnou jehlou. Připravte se, že jich pár propíchnete, než najdete tu správnou sílu, jak obrázek vyškrábat a vajíčko neprasknout. Tato metoda se často používala u vajíček v tmavě modré barvě.
Velikonoční zvyky – velikonoční pečivo a jiné (mazanec, věnec, jidáše, nádivka)
Na Velikonoce se plete pomlázka a pečou tradiční jídla. Jaké máte nejraději? Máte svůj oblíbený recept? Napište nám do komentáře.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Veselé Velikonoce: SMS, obrázky, říkadla i přání v cizích jazycích
Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem, ve velkém je ale slaví i nevěřící, kteří dodržují spoustu tradic. ☀️ Podívejte se na ta nejlepší...
Proč se slaví Velikonoce? Je to kvůli týrání žen?
Důvody oslav Velikonoc vás nejspíše pořádně překvapí. Tradice velikonočních svátků je totiž brutální už od svého počátku.
Otevírací doba o Velikonocích: jak bude otevřeno?
Velikonoční svátky jsou mezi lidmi velmi oblíbené a ve velkém se slaví – podívejte se, jak je otevřeno v obchodech, abyste si mohli nakoupit.