KULTURA
Jak se slaví Velikonoce ve světě?
Velikonoce jsou významným křesťanským svátkem s kořeny v pohanských oslavách jara, který se rozhodně neslaví jen u nás. Pojďme se proletět kolem světa a podívat se, jaké zvyklosti a tradice se k nim v různých zemích pojí.
Foto: Profimedia
Jak se slaví Velikonoce v zahraničí? – tradice v Evropě (v Anglii, Německu, Polsku...)
Velikonoce jsou celosvětově významným svátkem, který rozhodně není slaven jen u nás, nýbrž v nejrůznějších zemích po světě. Podstata je veskrze stejná, kolísá od pohanského významu oslav jara po křesťanský význam Ježíšova ukřižování a zmrtvýchvstání. Zvyky se však liší podle kultury dané země, místních zvyklostí a pověr, podnebných podmínek a dalších faktorů.
Slovensko
Mezi českými a slovenskými Velikonocemi mnoho rozdílů nenajdeme. V obou zemích se chodí hodovat s pomlázkou a koledníci si za koledu vysluhují malovaná vajíčka. Jen se na Slovensku pomlázce přezdívá "korbáč" a více si libují v tradici polévání vědrem studené vody.
Německo a Rakousko
Němci a Rakušané se vyžívají ve velkolepých velikonočních trzích. Podobně jako o Vánocích se i o Velikonocích obdarovávají děti, a to tak, že se pro ně na různých místech ukrývají sladkosti a další poklady. Roli Ježíška tu sehrává velikonoční zajíček.
Dodržuje se zelený jídelníček o Zeleném čtvrtku, o Bílé sobotě se pálí ohně, kterými se nechává odejít zima. Stromky na zahradě se zdobí vyfouknutými vajíčky. Oblíbenou velikonoční hrou je koulení vajíček. Spočívá v závodech, kdy děti koulí vajíčka, pouští je ze svahu nebo vrhají do dálky.
Polsko
V Polsku jsou oslavy Velikonoc dány především silnou katolickou tradicí. Stejně jako u nás a na Slovensku se i v některých oblastech Polska drží unikátní západoslovanská tradice šlehání dívek pomlázkou a polévání chlapců studenou vodou. Chodí se do kostela, dodržují se zvyklosti spojené s liturgickým kalendářem a světí se jídla v průběhu pašijového týdne.
Britské ostrovy
Ve Velké Británii a Irsku se s pomlázkou rozhodně nesetkáte. Ani barvení velikonočních vajíček tu neprobíhá tak docela jako u nás. Maluje se nejen na vajíčka slepičí, ale i na křepelčí, bažantí nebo pštrosí. K oslavám patří pestrobarevná výzdoba a spousta sladkostí. Závodí se v pečení a pojídání lívanců. Konzumace vajíček a sladkého má symbolizovat konec postního období.
Francie
Ve Francii se nemůže slavit jinak než spoustou dobrého jídla. Existuje bezpočet tradičních velikonočních receptů, jedná se zejména o různé způsoby úprav jehněčího masa. Děti tu pro změnu malovanými vajíčky hází a závodí v tom, komu spadne na zem jako poslední.
Itálie
V Itálii stejně jako v Polsku udává krok katolická církev. Tradice spojené s oslavami Velikonoc jsou tedy spíše křesťanského než pohanského charakteru. Chodí se hromadně do kostela, dodržují se tradice spojené s liturgickým kalendářem, ale také se pořádají trhy a venkovní hostiny. Pečou se tradiční dorty ve tvaru holubice a slané koláče plněné vajíčkovým krémem.
Řecko
Řeckou zvláštností je, že se tu vajíčka barví pouze načerveno. Tato barva symbolizuje krev, a tak i život, což je v souladu s celkovou podstatou Velikonoc jako znovuzrození, ať už Krista, nebo přírody. Rodiny se na Boží hod velikonoční schází na venkovní piknik poblíž kostela.
Španělsko
Španělsko jako další silně katolická země prožívá Velikonoce zejména duchovně a v rámci církevních tradic. Pořádají se tu velikonoční poutě a procesí s podobiznami Ježíše Krista. K oslavám patří také spousta dobrého jídla a pití.
Chorvatsko
I v Chorvatsku patří Velikonoce k těm nejdůležitějším svátkům v roce. Žije zde mnoho katolických věřících, a tak dodržují různé křesťanské tradice, velikonoční půst a oslava jeho konce. Na ostrově Hvar se shromažďuje velké procesí, které putuje od vsi ke vsi po cestě osvětlené lampami.
V Dalmácii se drží zvyk zvaný Žudije. Jde o dvanáct mužů převlečených za římské vojáky, kteří hlídají oltář. Tento akt má symbolizovat hlídání Ježíšova hrobu od čtvrtka do soboty, po níž přichází jeho zmrtvýchvstání.
Za zmínku stojí také místní velikonoční tradice přiťukávání vajíčky, při které děti a někdy i dospělí soutěží v tom, komu se vajíčko rozbije jako poslední.
Skandinávie a Finsko
V Dánsku přistupují k Velikonocům velmi hravě. Fouká se do peří a jednotlivé dvojice se ho co nejdéle snaží udržet ve vzduchu. Hází se vajíčky, nebo se s vajíčky běhá na lžíci zastrčené v puse. Anebo se posílají dopisy s hádankami.
V Norsku berou Velikonoce a pracovní volno s nimi spojené po svém. Každoročně v těchto dnech vychází napínavé detektivní příběhy, zpracované jako knížky ke čtení nebo filmy ke sledování, a právě této kratochvíli se Norové oddávají.
Ve Švédsku a Finsku se hodně řeší velikonoční výzdoba. Klasicky se malují vajíčka, vyrábí se velikonoční zajíčci a figurky kuřátek a slepiček, ale také se rozvěšují po domě barevná peříčka a mladé březové proutky. Děti obchází domy v převlecích za čarodějnice a koledují o sladkosti.
Pobaltí
V Pobaltí vévodí velikonočním svátkům žlutá barva, která symbolizuje slunce a období světla, na něž všichni toužebně čekají a s přicházejícím jarem ho vítají. Dále se tu drží různé tradice s kořeny ve staré pohanské víře a období jarní rovnodennosti.
Ukrajina
Na Ukrajině se slaví Velikonoce o něco později podle pravoslavného kalendáře. Dodržují se tu tradice spojené s Bílým týdnem, který je obdobou katolického Svatého týdne. Oplachují se z těla hříchy studenou vodou, uklízí se dům, peče se tradiční pečivo a hoduje se v rodinném kruhu.
Jak se slaví Velikonoce v zahraničí? – tradice ve světě
Rusko
Také Rusko se řídí pravoslavným kalendářem. Drží se tu takzvaná "pascha", která oslavuje Kristovo zmrtvýchvstání. Drží se půst, chodí se do kostela... a také se malují vajíčka. Jejich zdobení je povětšinou jednoduché a dominuje mu nápis ХВ, který je zkratkou formulky "Христос воскрес" znamenající "Kristus vstal z mrtvých". Ta se provolává na Boží hod velikonoční při oslavách jeho vzkříšení.
Latinská Amerika
Velikonoce se slaví i v zemích Střední a Jižní Ameriky, kde se křesťanské tradice zajímavým způsobem prolínají s těmi domorodými, pořádají se různé průvody, vyvěšují se svaté obrázky v ulicích nebo se zapalují krabice, které mají představovat zrádcovského Jidáše.
USA
I když ve Spojených státech mají Velikonoce význam o dost menší než Vánoce, slaví se ve velkém stylu, se spoustou výzdoby, atrakcí a hodování. Tou nejdůležitější velikonoční tradicí v USA jsou "Easter Egg Hunts", tedy takové hony na vajíčka. Jde o velká vajíčka z čokolády nebo umělé hmoty naplněná sladkostmi a dalšími drobnostmi, která rodiče schovávají pro své děti schovávají, aby po nich mohly pátrat.
Austrálie
V Austrálii se Velikonoce prožívají hodně, klade se na ně větší důraz než na Vánoce. Slaví je tu lidé nejrůznějších vyznání a kulturních příslušenství, ale o konkrétní tradice je nouze. Spíše se jedná o komerční svátek, kdy jsou obchody plné velikonoční výzdoby a atrakcí. Pořádají se velikonoční párty a sešlosti.
Čína
V Číně probíhají oslavy Velikonoc velmi okrajově, spíše v rámci uzavřených křesťanských komunit. Nicméně na totéž období připadá Čching-ming, tedy "Svátek čistoty a jasu", během kterého se vítá jaro a také se uctívají mrtví.
Velikonoce katolické a pravoslavné
Katolické Velikonoce se od těch pravoslavných liší v mnohém. Z praktického hlediska je nejdůležitější jejich rozdíl v datech konání. Ty katolické připadají na první neděli po prvním jarním úplňku. Ten vychází na 21. března. V letošním roce se katolické Velikonoce konají ve dnech mezi 28. březnem a 1. dubnem.
Pravoslavné Velikonoce se neřídí moderním gregoriánským kalendářem, nýbrž starým juliánským. Obvykle vychází na pozdější datum než ty katolické, někdy ale můžou vyjít i na stejné datum. V letošním roce připadá pravoslavná Velikonoční neděle na 5. května. V roce příštím však dochází ke střetu, a tak se jak katolické, tak pravoslavné Velikonoce budou slavit 20. dubna.
Slaví se Velikonoce v muslimských zemích?
V muslimských zemích se obecně tradice Velikonoc už ze své křesťanské podstaty neslaví. Islám drží v jarním období měsíc Ramadán, tedy jeden ze základních svátků muslimské víry, který spočívá v držení půstu, duchovní očistě a prohloubení víry.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
ČT Déčko Velikonoční kalendář a hry
Podívejte se na kompletní informace o oblíbeném Velikonočním kalendáři na televizi Déčko✅. Oblíbená televize si připravila několik Velikonočních...
Jak uplést pomlázku – snadný návod pro všechny
Pomlázka neodmyslitelně patří k Velikonocům, a to po celém Česku, i když se jí v různých nářečích říká jinak. Podívejte se, jak si jednoduše...