KULTURA
Jordan B. Peterson – filozofie a kniha 12 pravidel pro život
Foto: Facebook
Kdo je Jordan Peterson - Jak se proslavil - Kniha 12 pravidel pro život
Kdo je Jordan Peterson
Profesor Jordan Peterson (narozen 12. června 1962 v Edmontonu) je kanadský psycholog, profesor psychologie, ale dnes již zejména kulturní kritik, spisovatel a pro mnohé i motivační řečník, přestože ono poslední označení je opravdu velmi vzdálené tomu, co prof. Peterson opravdu dělá.
Přestože se na akademické půdě pohybuje desítky let, do povědomí zvlášť anglicky mluvící veřejnosti se dostal až při velmi ostré kritice kanadského zákona Bill C-16, o kterém se jednalo v roce 2016.
Jak se Jordan Peterson proslavil a o co šlo v zákoně Bill C-16
V zákoně Bill C-16 šlo v krátkosti o to, že genderová identita a její projevy nesmí být diskriminovány. Mimo jiné může být pokutováno špatné použití osobních zájmen, což se týká zvlášť označování transgender osob zájmeny, se kterými oni sami nesouhlasí nebo se jimi neidentifikují.
Peterson vydal sérii videí na YouTube, ve kterém kritizoval přílišnou politickou korektnost, ale hlavně povinnost používat určitou řeč, a to i přes možný nesouhlas s používáním určitých slov. Podle Petersona do jisté míry dává smysl, když některá slova nebo některé věci lidé říkat nesmí (například podněcování k trestným činům nebo záměrné vyvolávání paniky), ovšem nesouhlasí s tím, že bychom některá slova říkat museli, a byli trestáni, když tak neděláme.
V principu tedy nešlo ani tak moc o kritiku transgender hnutí, jako spíše o kritiku nebezpečného zákona, který by mohl vyvolat lavinu a v extrémním případě i nastolit tyranii, protože v demokratickém a svobodném státě by neměl existovat zákon, který nutí občany říkat cokoliv, co si sami říkat nepřejí.
Petersonova kritika zákona Bill C-16 obletěla prakticky všechna anglicky mluvící média a stala se častým zdrojem debat odpůrců i fanoušků.
Jordan Peterson a jeho politické smýšlení
Přestože kritika zákona by mohla vypadat, že staví Petersona do pravicového spektra politického smýšlení, není to tak snadné. Petersonova kritika totiž nevzešla z kritiky transgender hnutí jako takového, ale spíše z nešťastně navrženého zákona, který by mohl přinést precedent, který v principu ve svobodných zemích opravdu existovat nemá.
Kromě toho se Peterson objevil v řadě rozhovorů, ze kterých je nejznámější zřejmě ten s Kathy Newman na anglické Channel 4:
Zařadit tak Petersona na tu nebo onu stranu je poměrně složité, přestože zvlášť levicově smýšlející aktivisté Petersona označují jako pravicového radikála a mnohdy i jako xenofoba, což minimálně z přednášek nebo rozhovorů není patrné. Peterson totiž obrovskou část svých vysokoškolských přednášek nevěnuje kritice té nebo oné strany, jako spíše zdůrazňuje, že pravicové i levicové smýšlení jsou oboje pozitivní a musí fungovat pospolu.
Pravice pro vytváření hierarchií, ve kterých se na vrchol staví ti nejschopnější, a levice, aby se postavila za ty, kteří na vrcholu nejsou a ti, kteří jsou na spodku hierarchií, měli politický hlas. V praxi tedy aby šla společnost dopředu a posouvala se například technologicky, ale aby se neopomíjeli i ti, kdo nejsou v hierarchii na vrcholu nebo se vrcholu neblíží.
Názor si samozřejmě musí udělat každý sám, ovšem snadné zařazení do té nebo oné škatulky je u Petersona komplikované, protože jeho názory jsou spíše o kritice extrémních politických názorů, ať jsou levicové nebo pravicové.
Jordan Peterson a jeho kniha 12 pravidel pro život (12 Rules for Life)
Kromě kritiky extrémního politického spektra se Peterson věnuje i psaní. Jeho nejznámější knihou se stala 12 Rules for Life (do češtiny přeloženo jako 12 pravidel pro život), ve které Peterson zúročuje své znalosti z klinické psychologie, historie i celkového fungování společnosti.
Kniha na první pohled může vypadat jako další z motivačních knih, a do jisté míry tomu tak i je, ovšem rozhodně ne v klasickém slova smyslu, kdy je člověk po přečtení nabuzen a chce okamžitě makat. 12 pravidel pro život je spíše přemýšlivější čtení, které rozhodně není mnohdy příjemné, ale o to více může člověka opravdu i dlouhodobě posunout, oproti krátkodobému namotivování u klasické motivační literatury.
Jestli si z knihy je potřeba něco odnést, tak ne to, že je potřeba se stát minimálně prezidentem planety, ale dělat to, co děláme a co dělat umíme co možná nejlépe podle našich schopností a dovedností. Že každý ze sebe může něco udělat, ať už jde o obchodníky, elektrikáře, učitele nebo podnikatele. Každý může být lepší a svojí prací problémy řešit, a ne je naopak přidělávat ostatním nebo sám sobě.
12 pravidel pro život se stala naprostým bestsellerem v mnoha zemích a Peterson i díky ní zvládá pravidelně vyprodávat plné sály na své přednášky, a to i v neanglicky mluvících zemích.
Minimálně jde o velmi zajímavou četbu, se kterou lze souhlasit, nebo také ne. Jak by ale Peterson řekl, je potřeba slyšet i názory, se kterými nesouhlasíme, rozumět jim a snažit se vzdělávat ve všech směrech.
Komentáře