KULTURA
Kdy a jak se slaví Dožínky?
Dožínky jsou slovanskou oslavou sklizně, která u nás přetrvává dodnes. Co přesně tento svátek s předkřesťanskými kořeny znamená a obnáší?
Foto: Profimedia
Co jsou to Dožínky? Kdy a jak se slaví?
Dožínky jsou tradiční oslavy sklizně zemědělských plodin, které se konají v různých koutech naší zemi stejně jako i v mnoha dalších státech střední a východní Evropy.
Jejich kořeny je možné dohledat ve staré slovanské kultuře, slavily se podle všeho již v předkřesťanských dobách jako čtvrtící svátek mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností. V keltském kalendáři se rovná svátku Lughnasa, který značí počátek sklizní, a také svátku Mabon, který značí konec sklizňového období.
Termín "Dožínky" pochází ze slova "dožínat", což znamená v podstatě sklízení úrody, tedy konec žní. Tradičně probíhají na přelomu léta a podzimu, kdy se sklízí zralá pšenice, ječmen nebo žito. V současné chvíli Dožínky oficiálně připadají na 28. srpna, ale obecně se slaví koncem srpna a začátkem září.
Podobnými oslavami jsou také vinobraní, tedy sklizeň vína, dočesná, tedy sklizeň chmele, nebo dokopná, tedy sklizeň brambor.
Oslavy Dožínek: Staré slovanské tradice a rituály
Na Dožínky se obvykle schází místní komunita na nějakém veřejném místě, kde se nastalé období oslavuje lidovým tancem, zpěvem, hodováním a dalšími tradičními aktivitami. Mohou probíhat různá hudební, taneční nebo divadelní vystoupení, soutěže, tomboly a tak dále.
Podle staré slovanské tradice se vázal snop obilí do tvaru ženské postavy, přezdívalo se mu nevěsta nebo baba. Ten byl zavezen každému pantátovi a zanechán ve stodole do příštích dožínek pro ochranu stavení a dobrou úrodu v příštím roce.
S Dožínkami se pojí obřadní cesta vesničanů z pole, kdy se spolu vezou na povoze se sklizenou úrodou ozdobení květinami a věnci z klasů. Dodnes se můžeme setkat s těmito "selskými jízdami" jako se součástí moderních oslav.
Ze starých dob přetrvávají také různé rituály. Ty vesměs souvisí s vyjadřováním vděku Matce Zemi za hojnost a plodnost v letošním roce. Stejně jako je tomu u ostatních cyklických svátků, i o Dožínkách se rituálně loučíme s uplynulým obdobím a vítáme to nadcházející. Vzpomínáme na léto a všechno, co nám přineslo, děkujeme za úrodu, ale i další dary, kterých se nám dostalo.
Oslavy je možné spojit s ohněm a pálením toho, co chceme nechat s létem odejít, ať už se jedná o předměty konkrétní, či abstraktní povahy. Zároveň se můžeme zamyslet, čemu bychom se chtěli otevřít a jak bychom chtěli strávit nadcházející podzimní dny.
Tradičně se připravují pokrmy ze zralého ovoce a zeleniny, tedy čerstvě sklizených plodů ideálně přímo z vaší zahrádky. Můžete uspořádat hostinu, při které vyjádříte vděk za sklizenou úrodu, případně v souladu se slovanskými kořeny svátku uctít bohyni Makoš, bohyni Živu a další bohy, kteří bdí nad počasím, úrodnou půdou a její plodností.
Důležitou součástí oslav je i výzdoba. Ta obyčejně sestává z věnců pletených z obilných klasů, sušených květin, jablek, kukuřičných klasů nebo makoviček. Ty mohou koneckonců zdobit i hlavy účastníků dožínkových oslav.
Dožínky 2023: Hradec Králové, Praha (Letná), Olomouc (Náměšť na Hané), Brno (Kyjov), Kroměříž
Hradec Králové
Královéhradecké krajské Dožínky se budou konat v Šimkových sadech v pátek 15. a sobotu 16. září. Letos vás čeká mimo jiné i dožínkové slaměné hřiště a výstava zemědělských strojů.
Praha: Letná
Pražské Dožínky se budou konat 3. září na Letné. Těšit se můžete na největší farmářský trh v Praze, bohatý program pro děti i dospělé, různá vystoupení, soutěže a aktivity.
Olomouc (Náměšť na Hané)
Dožínky Olomouckého kraje se konají v městysi Náměšť na Hané v sobotu 9. září od 10h do 21h. Čeká na vás pestrý hudební program s Katarínou Knechtovou jako zlatým hřebem večera. Blýsknou se zde také místní folklorní soubory a divadlo pro děti. Chybět nebudou ani farmářské trhy a stánky s dožínkovými pochoutkami.
Brno (Kyjov)
Tradiční brněnské Dožínky se letos neuskuteční. Místo nich v Brně proběhne velký gastronomický festival. Milovníci dožínkových slavností z jihomoravského kraje si je však nemusí nechat ujít a mohou za nimi vyrazit do nedalekého Kyjova, kde o víkendu 12. a 13. srpna najdou krojovaný průvod s jarmarkem a dalšími dožínkovými aktivitami.
Zlínský kraj (Kroměříž)
Dožínky Zlínského kraje se konají v Kroměříži a připadají na pátek 18. a sobotu 19. srpna. Slavnosti budou probíhat v Domě kultury, kostele sv. Mořice a na Velkém náměstí.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Svátek Hromnice a jeho původní význam: Jak se slaví a proč?
Jsou tady Hromnice a s nimi o hodinu více. Zajímá vás, jak se tento únorový svátek slaví, co se podle něj předpovídá nebo jaký je jeho původní...
Církevní kalendář: Svátky, jména, online
K čemu se používá liturgický kalendář? Je nějaký rozdíl mezi tím římskokatolickým a pravoslavným?
Znamená masopust jen masky a koblihy, nebo je v tom víc?
Kdy je letos masopust neboli fašank? Proč slavíme tuto tradici a proč je její součástí karnevalový průvod? A jak na masopust navazují...