KULTURA
Státní smutek za Karla Gotta - co můžeme očekávat?
Foto: ČTK/Vondrouš Roman
Den pohřbu Karla Gotta vyhlášen dnem státního smutku
Tragická informace o úmrtí zpěváka Karla Gotta zasáhla jistě téměř každého občana. Držitel 42 Zlatých slavíků a interpret téměř tisícovky písní patřil dlouhodobě k nejoblíbenějším celebritám České republiky. Je tedy přirozené, že Úřad vlády České republiky vyhlásil na den pohřbu Karla Gotta státní smutek.
Co tato informace znamená, co můžeme očekávat? Jaká jsou pravidla a opory v zákoně v souvislosti s vyhlášením státního smutku?
Jaká jsou pravidla pro státní smutek?
Ve Wikipedii se dočteme, že státní smutek je vyhlašován při příležitosti úmrtí nějaké pro stát významné osobnosti nebo k uctění obětí velké tragédie. O jeho vyhlášení rozhoduje obvykle hlava státu nebo vláda. Nic dalšího v zákonech nenajdeme. České právo státní smutek opravdu nijak podrobně nedefinuje a nereguluje. Jedinou právní oporu lze nalézt pouze v zákoně o státních symbolech. Zde je uzákoněno, že státní vlajky na budovách, v nichž sídlí vláda, státní instituce, či na místech celostátního významu by měly být svěšeny na půl žerdi. Ostatní formy piety tak může vláda jen a pouze doporučit.
Veškeré další případné pocty mohou být projevem solidarity občanů České repubilky. Hovoří se o uzavření divadel, upravení hudebního repertoáru v médiích, odložení společenských akcí, přesunutí sportovních utkání, nebo zákazu provozovat loterie, sázkové a hazardní hry v den státního smutku.
Doposud vládou vyhlášené státní smutky
- 14. září 2001 k uctění obětí teroristických útoků 11. září 2001
- 5. ledna 2005 obětem zemětřesení v jihovýchodní Asii
- 8. dubna 2005 v den pohřbu papeže Jana Pavla II
- 17.–18. dubna 2010 k uctění obětí havárie Tu-154 u Smolenska
- 21.–23. prosince 2011 k uctění památky prezidenta Václava Havla
- 12. října 2019 v den pohřbu zpěváka Karla Gotta
Foto: Pixabay
Plánovaný průběh pohřbu Karla Gotta
Dle aktuálních informací manželka zesnulého zpěváka souhlasí s pohřbem se státními poctami. V průběhu celého pátku 11.10.2019 tak bude mít široká veřejnost příležitost se s Karlem Gottem rozloučit v pražském paláci Žofín. Protože se bude jednat o veřejné rozloučení, tak by měla být v paláci vystavena také rakev. Samozřejmostí budou jistě mnohé květinové dary a také přítomnost kondolenční knihy. Do ní veřejnost bude moci zapisovat vzkazy zesnulému mistrovi a jeho celé rodině.
V sobotu 12.10.2019 se by se měl konat pohřeb se státními poctami. Na něm jistě zazní státní hymna, zpěvákovy písně a chybět nebudou ani projevy státních příslušníků. V jedné z největších pražských památkách - Katedrále sv. Víta se také bude konat od 11 hodin zádušní mše kterou bude sloužit arcibiskup Dominik Duka. Mše bude pouze pro vané hosty.
Státni smutek za Karla Gotta - očekávání a průběh
V souvislosti se státním smutkem za Karla Gotta je jedinou jistotou stažení vlajek na půl žerdi. Stažení vlajek začíná zpravidla v 16 hodin dne předcházejícího státnímu smutku. V případě Karla se tomu tak stane v pátek 11.10.2019. Nazpět budou vlajky vráceny v neděli 13.10.2019 v 8 hodin ráno.
Státní smutek je vyjádřením nejvyšší pocty a tu si jistě Karel Gott zaslouží. Očekávat můžeme různé formy piety jako bude čas pro minutu ticha, odložení divadelních představení, koncertů a společenských akcí. Zejména na herce a zpěváky spoléhám, že tento den nebudou chtít ,z úcty ke kolegovi, narušit pocty jeho památce.
Už méně pravděpodobné se zdá přesunutí sportovních zápasů, zrušení plánovaných pokerových turnajů, nebo dokonce uzavření kasin. I zde se dá očekávat projev úcty, ale jistě ne zásadní omezení provozu. Je ale na každém z nás, jak se postaví k tomu výjimečnému dni!
Komentáře