POLITIKA
Babiš odmítá přijmout padesát syrských válečných sirotků
Premiér Andrej Babiš odmítl přijmout padesát syrských sirotků. Podívejte se, jak se k problému staví jednotlivé politické strany a politici nebo třeba tajemná lékařka Taťjana Horáková, o které se nedá s jistotou říct, jestli vůbec existuje.
Foto: ČTK/Říhová Michaela
Babiš nechce přijmout syrské děti. Neodmítejme sirotky, říká opozice
Českou politiku rozvířilo v posledních dnech další téma týkající se migrace. Lépe řečeno, rozvířil ho premiér Andrej Babiš, když v polovině září odmítl v rozhovoru pro deník Právo iniciativu lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové, která se snaží prosadit, aby Česká republika přijala padesát válečných sirotků ze Sýrie.
"Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života... Já jsem šel do politiky hlavně proto, abych se staral o české občany. A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?" zněla Babišova slova, která nadzvedla ze židle řadu komentátorů a (nejen) opozičních politiků.
Premiérova slova odsoudil například europoslanec za ANO Pavel Telička, když ho v rozhovoru pro Radiožurnál označil za výrok z kategorie extrému na hranici mezinárodních závazků.
Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek na svůj twitter napsal: "Na místo hodnot jako soucit a pomoc bezmocným, nastupuje sobectví a bezohlednost." a s tím, že by se Česká republika nemohla postarat o padesát syrských dětí, nesouhlasí ani Babišův koaliční kolega z ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček. "Česká republika by zvládla přijmout 50 dětí, které v syrské válce přišly o rodiče," napsal Hamáček na twitteru.
TOP 09 :Přijměme uprchlické děti ze Sýrie. Máme dost vlastních sirotků, říká Okamura. Návrh vládě ve sněmovně neprošel
Za přijetí syrských sirotků se zasadila také TOP 09, která také ve středu 19. září v Poslanecké sněmovně předložila výzvu vládě, aby se Česká republika o padesát syrských dětí postarala. Poslanci ale toto usnesení nepodpořili, proti byli především zástupci ANO, SPD a KSČM. Podobnou výzvu pak podpořilo 36 ze 79 senátorů napříč všemi v Senátu zastoupenými stranami kromě hnutí ANO.
Ohlásily se české rodiny, které se chtějí o 50 syrských sirotků postarat
Iniciativa Češi pomáhají přišla ve stejném týdnu s informací, že ji kontaktovalo více než padesát českých rodin, které jsou ochotné se o syrské děti postarat, a další lidé už nabídli i materiální a finanční pomoc. Zároveň ale také uvedla, že jde zatím jen o pomoc hypotetickou, protože rozhodující slovo má v tomto ohledu česká vláda.
Výzva spisovatelů k syrským sirotkům
Na Andreje Babiše se ohledně jeho postojů k migrační krizi a především k syrským sirotkům obrátilo v otevřeném dopise několik českých spisovatelů včetně Jáchyma Topola, Petra Hrušky, Olgy Stehlíkové, Sylvie Richterové, Petra Borkovce, Marka Šindelky nebo Petry Hůlové. "Nehodláme se smířit s tím, že prosperující evropský stát, jako je naše republika, odmítá podat pomocnou ruku dětem a mládeži stiženým hrůzami syrského konfliktu," píše se ve výzvě adresované Andreji Babišovi.
Babiše se zastala "neexistující" lékařka Taťjána Horáková
Sám Babiš se hájí tím, že v případě syrských sirotků nejde o malé děti, ale o teenagery. Svůj postoj pak opřel také o nedávný výrok Dalajlámy na adresu uprchlíků, při citaci tibetského duchovního vůdce mu ale jaksi vypadla slova "přijměte je".
Bizarní rozměry nabírá také podpora údajné lékařky Taťjány Horákové z organizace Mezinárodní dětský kříž. Text, ve kterém se Horáková Babišova postoje zastala, získala redakce Lidových novin od premiérovy sekretářky a zveřejnila ho na serveru Lidovky.cz. Když ale novináři začali po Taťjáně Horákové více pátrat, zjistili, že neexistuje žádná její fotka a její humanitární organizaci nikdo v oboru nezná.
Organizace Mezinárodní dětský kříž nemá žádné webové stránky, ani transparentní účet a na adrese, kde oficiálně sídlí, o ní nikdo neví. Horáková sice za svou činnost získala cenu Nadace Elišky Přemyslovny, ale i to proběhlo za poměrně podivných okolností. Prezident nadace a bývalý poslanec hnutí Úsvit přímé demokracie Karel Andrle Sylor odmítl pro Lidovky ocenění komentovat s tím, že Horáková se na předání nedostavila, protože je podle svých slov slepá a hluchá. Lidovky nakonec článek s textem Horákové stáhly.
Tajemnou Horákovou přitom v minulosti několikrát citovala média, například v září 2015 psal portál Aktualne.cz (paradoxně) o její výzvě české vládě, aby přijala 50 válečných sirotků ze Sýrie.
Tereza Spencerová: Sirotci ze Sýrie, skoro žádní tam nejsou
S plánem přijetí syrských sirotků nesouhlasí také editorka Literárních novin Tereza Spencerová (která prokazatelně existuje a v Sýrii byla). Podle Spencerové je tato snaha kontraproduktivní, protože Sýrie se z války začíná pomalu vzpamatovávat a syrské děti v uprchlických střediscích by se měly spíše vrátit domů, kde se o ně podle tradic může postarat širší rodina.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře