Uprchlíci aktuálně v ČR, Německu a ve světě
Přečtěte si aktuální informace o uprchlících jak u nás, tak také v Evropě a ve světě. Jak se situace změnila od roku 2015, kdy vypukla rozsáhlá migrační krize?
Foto: Pixabay
Uprchlíci v ČR – Syrští uprchlíci – Uprchlíci u silnic – Uprchlíci v Itálii – Uprchlíci v Řecku – Uprchlíci na Maltě – Uprchlíci v Německu – Hitler a uprchlíci – Hoaxy o uprchlících – Pomoc uprchlíkům
Uprchlíci v ČR / Jiří Drahoš uprchlíci / Piráti uprchlíci / Vrobel uprchlíci
České republice se naštěstí velká vlna migrační krize vyhnula, náš stát nebyl součástí Balkánské trasy (z Turecka přes Egejské moře, Řecko, Balkán do států střední Evropy) ani Středomořské trasy (ze severní Afriky přes Středozemní moře a Itálii dále do Evropy).
V roce 2015, kdy krize v Evropě začala a byla nejhorší, bylo na území ČR zaznamenáno několik tisíc nelegálních migrantů (nejvíce ze Sýrie) a také zadrženo spoustu převaděčů migrantů. Drtivá většina z nich byla vyhoštěna a v dalších letech až dodnes už číslo imigrantů velmi výrazně klesalo. Migranti měli přes Česko namířeno do Německa, Francie, Švédska a dalších států, které krize zasáhla nejvíc.
Postoj Jiřího Drahoše k uprchlíkům je poměrně nejasný – například v červnu 2017 prohlásil:
„Přijmout tady nějakých 2 600 z bezpečnostního hlediska prověřených uprchlíků nebo migrantů by neměl být žádný problém. Samozřejmě po zkušenosti z minula si kladu otázku, kolik by jich tady vlastně zůstalo.“
„Otázka je, jak budou po jedněch migračních kvótách následovat další. Určitě v desetimilionovém množství nemůže být problém mít tady, myslím, že podle těch kvót, ke kterým jsme se zavázali, že to je asi dva tisíce, dva a půl tisíce migrantů, ale to ten problém neřeší.“ Jeho další názory na uprchlíky najdete například v přehledu na serveru Lidovky.cz.
Drahoše v senátních volbách 2018 (kandiduje v Praze 4) podporuje mj. i strana Zelených, která jde do komunálních voleb, které se konají ve stejném říjnovém termínu jako volby senátní, s plánem ubytovat v Praze 5 tisíc uprchlíků.
Piráti vyjádřili svůj postoj k uprchlíkům poměrně jasně na svém webu, kde se mj. píše o řešení vlny uprchlíků na evropské úrovni a jsou zde navrženy konkrétní kroky. Podívejte se na obsáhlý postoj Pirátů k uprchlické krizi zde.
Vystudovaný právník Jan Vrobel byl jeden z prvních Čechů, který dobrovolně pomáhal běžencům v Maďarsku (než migraci zastavili plotem na hranicích), působil také na srbsko-chorvatské hranici. Údajně je pomáhat uprchlíkům hodně psychicky i fyzicky vyčerpávající a zpět do ČR se vrátil úplně deprimovaný.
Syrští uprchlíci ve světě
Uprchlíci ze Sýrie prchají před občanskou válkou ve své zemi do různých zemí. Ti, kterým jde skutečně o záchranu života, prchají v hojném počtu do Libanonu, Jordánska či Turecka, tedy prvních bezpečných zemí v okolí.
Pak jsou zde ale ekonomičtí migranti, kteří ví o štědrém azylovém systému v evropských zemích (Německo, Švédsko, země Beneluxu, Francie...) a utíkají právě sem. Evropská unie má s Tureckem dohodu – ti, kdo přes tuto zemi přijdou do EU nelegálně, mají být vráceni. Na oplátku EU platí stovky miliard pro pomoc uprchlíkům v Turecku.
Uprchlíci u silnic
Velice nepříjemná byla situace i ve francouzském Calais, kde koncem roku 2016 žilo v táboře zvaném „Džungle“ kolem 8 000 migrantů, kteří doufali, že se dostanou do Velké Británie. Útočili na projíždějící řidiče kameny a nápadně či nenápadně lezli do kamionů. Počátkem roku 2018 byl tento tábor srovnán se zemí, stále se zde však několik stovek migrantů pohybuje.
Foto: Facebook
Uprchlíci v Itálii: Kalábrie uprchlíci, Sardinie uprchlíci, Sicílie uprchlíci
Itálie je přímo součástí Středomořské trasy, kterou využívají běženci ze severní Afriky. I přes to, že do Itálie zatím připlulo v roce 2018 přibližně stejně migrantů jako před krizí v roce 2012, má nedávno složená nová italská vláda s výrazným ministrem vnitra Matteem Salvinim, migrace dost a chce, aby si běžence přerozdělovaly jiné unijní státy. To platí i pro známé ostrovy Sardinie a Sicílie, stejně tak pro Kalábrii – kraj na jihu Itálie.
Salvini se dokonce kvůli svému tvrdému protiimigračnímu postoji dostal do problémů se zákonem, když odmítl vylodění uprchlické lodi na Sicílii. V Itálii mu však tyto názory přináší velkou popularitu mezi voliči – jeho Liga Severu by se stala nejsilnější stranou s podporou 30 % voličů.
Na území Itálie stanulo od roku 2013 téměř 700 000 osob převážně z Afriky, dle odhadů je v zemi aktuálně 500 tisíc lidí nelegálně bez dokladů.
Uprchlíci v Řecku: Kréta uprchlíci, Korfu uprchlíci, Rhodos uprchlíci
Oblíbený stát pro dovolenou nezažívá v posledních letech jednoduché časy – Řecko se ocitlo na pokraji bankrotu, od roku 2010 jej zachraňovala EU a další subjekty, které poskytly úvěry ve výši přesahující 7 bilionů korun. Poté Řecko výrazně ovlivnila uprchlická krize, konkrétně Balkánská trasa.
V kritickém roce 2015 přišlo na území Řecka nebo jeho ostrovů téměř milion běženců, vlnu se výrazněji podařilo zastavit až výše zmíněnou dohodou s Tureckem. Ostrovy jako Lesbos, Chios, Kos, Samos a Leros byly migrací zasaženy nejvíce a migranti tam jsou dodnes, jsou ale v drtivé většině situováni do táborů.
Běženci si postupem času našli novou cestu – na řecko-tureckou hranici tvořenou řekou Evros (Marica) se například dohoda nevztahuje. Počet uprchlíků, přicházejících aktuálně do Řecka toutu cestou, je už ale v mnohem menších počtech.
Ostrovy jako Kréta, Korfu nebo Rhodos by měly aktuálně být naprosto bez problémů.
Malta uprchlíci
S problémy migrace se potýkal také malý ostrovní stát Malta, nacházející se pod italskou Sicílií. Nejkritičtější zde byla situace v roce 2013, kdy zde připluly tisíce migrantů z Afriky, což stát, ve kterém žije necelý půl milion obyvatel, samozřejmě musel pocítit.
V současnosti je situace mnohem lepší, stále však uprchlíci ke břehům Malty míří, naštěstí ve znatelně nižším počtu.
Uprchlíci v Německu dnes / uprchlíci dnes ve zprávách
Nejvíce „postiženi“ migrační krizí byli a stále jsou Němci, a to především kvůli Angele Merkelové, která do Německa migranty doslova pozvala. Možná sama nečekala, že jich do Německa v průběhu několik migračních vln přijde přes 1 milion, vždy ale veřejnost ujišťovala, že má Německo vše pod kontrolou. Její popularita v Německu kvůli vstřícnému postoji k migrantům dlouhodobě klesá, naopak roste podpora stran,které jsou protiimigrační (AfD), což se projeví i v bavorských zemských volbách 2018.
Nedávno bylo oznámeno, že pouze více než čtvrtina všech uprchlíků, co do Německa přišli, mají práci. Zbylých více než půl milionu migrantů je nezaměstnaných. Jedná se ovšem o údaje o těch uprchlících, kteří jsou v zemi legálně. Spekuluje se, že se po Německu pohybuje téměř 250 000 běženců nelegálně. Příslušné orgány se je snaží vyhostit, jde však o velmi složitý proces.
Ve zprávách se v současné době neobjevují útoky migrantů tak často jako v minulosti. Aktuální kauzou (konec srpna 2018) je údajně bezdůvodná vražda německého tesaře v Chemnitz (Saská Kamenice), kterou měli na starost 3 žadatelé o azyl z Iráku a Sýrie. Ve městě se od tohoto incidentu každý den ve velkém demonstruje proti přijímání migrantů. Město je aktuálně rozděleno na 2 tábory. Jeden z podezřelých už byl díky svému svědkovi dokonce propuštěn z vazby.
Foto: Facebook
Hitler a uprchlíci
Někteří přirovnávají Angelu Merkelovou dokonce k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, který považoval islám za „silné náboženství pro válečníka“ a byl by podle něj mnohem lépe slučitelný s germánskou rasou než slabé křesťanství.
Internetem se dokonce šířily hoaxy (nepravdivé šíření poplašných zpráv), že je německá kanceléřka s Hitlerem příbuzná. Může za to samozřejmě její pozvání syrských či afghánských uprchlíků do Německa, kteří jsou rovněž příznivci islámu.
Je paradoxní, že mnoho Evropanů utíkalo před 2. světovou válkou, kterou napadením Polska vyvolal mj. Hitler, právě na Blízký východ nebo do palestinské Gazy, odkud nyní utíkají tito obyvatelé před válkou naopak do Evropy.
Hoax uprchlíci
Český internet zaplavila během migrační krize spousta hoaxů, tedy poplašných zpráv, které se nezakládají na pravdě. Většinou vznikají na Facebooku či jiných sociálních sítích nebo v diskuzích, lidé je poté veřejně sdílí.
Už jsme si tak například mohli přečíst o spoustě údajných migrantů ve stanech v Praze na Náplavce (ve skutečnosti bezdomovci ve Francii) nebo o 1 500 migrantech na vlakovém Masarykově nádraží v Praze (ve skutečnosti cestující, vystupující z vlaku v Brightonu). Populární se na sociálních sítích stala také fotomontáž, zachycující stovky migrantů, přeskakující vlak na nádraží v Chebu (na originální fotce je jen vlak, migranti jsou tam přidáni počítačově).
Podobných příspěvků proběhlo internetem mnohem více, tyto ale měly tisíce sdílení a obrovský dosah. Jeden z hoaxů vyprodukovala například i členka SPD Tomia Okamury na svém Facebooku, policie však její tvrzení, že viděla 30 migrantů, kteří po nehodě autobusu utekli do lesa, dementovala.
Organizace pro pomoc uprchlíkům
Existuje spoustu organizací, které se snaží pomoci uprchlíkům a cizincům v ČR. Mezi nejznámější patří patrně OPU (Organizace pro pomoc uprchlíkům) sídlící v Praze, která se touto problematikou zabývá už 25 let. Seznam dalších podobně zaměřených organizací najdete zde.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.