ZAJÍMAVOSTI
Zajímavosti ze záhady bermudského trojúhelníku
Oblast plná záhad láká na nevysvětlitelné jevy jako zmizelá letadla, ztracené nákladní lodě včetně posádek a mnoho dalšího. Co všechno o bermudském trojúhelníku víme?
Foto: Facebook
Bermudský trojúhelník souřadnice – ďáblův trojúhelník
Bermudský trojúhelník se také často označuje jako ďáblův trojúhelník a jedná se o oblast nacházející se mezi Miami na Floridě, Portorikem a Bermudami na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku. Je důležité připomenout, že jím protéká Golfský proud. Bermudský trojúhelník není uznán jako zeměpisný název, proto se píše s malým písmenem a i souřadnice nejsou zcela přesné.
V bermudském trojúhelníku se za dlouhá léta zcela bez vysvětlení ztratilo mnoho letadel, plavidel a také lidí. V několika případech byly objeveny jen prázdné lodě, ale nejčastěji se po plavidlech a letadlech zcela slehla zem. Nebo přesněji zavřela hladina? Záhadologové a vědci se snažili nalézt odpověď na tajemné jevy, které zmizení provázejí. A variant je několik, ale ani jedna není zcela potvrzená.
- Povídá se, že v oblasti se nachází mimozemské základny, které jsou ukryty hluboko pod mořskou hladinou a stroje v okolí unášejí návštěvníci z vesmíru, aby mohli lidskou rasu dále zkoumat. Je několik nepodložených svědectví, která tvrdila, že lidé měli spatřit UFO vlétnout pod hladinu moře nebo naopak vylétnout. Někteří prohlašují, že viděli záhadná světla pod hladinou.
- Další teorie tvrdí, že se v této oblasti nachází vstup do jiné dimenze, či místo, ve kterém se lomí čas. Existuje několik příběhů, ve kterých se letadlo záhadným způsobem přesunulo o velký kus, přitom by ale muselo popřít základní zákony fyziky.
- Někteří také věří tomu, že se pod hladinou nachází bájná Atlantida, jejíž vyspělá technika se zachovala a má schopnosti ovlivňovat dění nad hladinou...
- Z těch reálnějších hypotéz můžeme zmínit magnetické anomálie dané podložím – tyto by mohly ovlivňovat techniku a kompasy (ty místo magnetického severu otáčí k pravému zeměpisnému severu).
- Za mnoho ztroskotání má být zodpovědné nevyzpytatelné počasí, které se v oblasti může rychle měnit (tornáda, mlhy, turbulence). Navíc přítomný Golfský proud široký až 80 kilometrů s rychlostí 4 metry za sekundu může vraky lodí unášet až stovky kilometrů od místa ztroskotání. Což v kombinaci s obrovskými hloubkami plnými podmořských kaňonů a údolí zcela znemožňuje jejich dohledání.
- A zatím posledním vysvětlením má být nahromaděný metan, který se v pevném skupenství nachází ve velkých hloubkách. Odtud se postupně uvolňuje a stoupá vzhůru, a jak se blíží k hladině a snižuje se tlak, mění se na plyn. Jakmile se dostává na hladinu, jedná se už o kouli o průměru stovek metrů. V případě, že by se nad místo úniku dostala loď, mohla by se potopit, případně i explodovat. Podobně by mohlo dopadnout letadlo – to by se v plynu mohlo náhle propadnout a ztratit výšku, nebo také explodovat. Navíc lidé, kteří by se dostali do tohoto oblaku, by se zadusili. Vědci tuto hypotézu prověřovali, a i když potvrdili, že by se lodě za určitých podmínek mohly potopit, vyloučili však četnost takového jevu. Vzhledem k pravděpodobnosti by se nemohlo jednat o tolik případů.
Bermudský trojúhelník historie
První zmínka o bermudském trojúhelníku se vztahuje k objevitelským plavbám Kryštofa Kolumba. Nesrovnalosti v chování přístrojů zaznamenal ve svém palubním deníku, včetně podivných výjevů. První záhady a zmizení jsou ale zdokumentovány až ve 20. století. Jako jeden z největších případů je nevysvětlitelné zmizení pěti amerických bombardérů, které vzlétly 5. prosince roku 1945 ke cvičnému letu, ze kterého se nikdy nevrátily...
Baví vás nevyslětlitelné příběhy? Potom si přečtěte o paranormálních jevech, které se objevily v Česku.
Bermudský trojúhelník ztracená letka – Let číslo 19 (Flight 19)
Dne 5. prosince 1945 z americké vojenské základny Fort Lauderdale na Floridě vzlétlo pět bombardérů Grumman TBF Avenger ke cvičnému letu. Letka měla jasně zadanou trasu s nácvikem bombardování. Stroje měly letět 200 kilometrů na východ, tam shodit cvičné bomby a vrátit se na základnu. Vše mělo trvat asi dvě hodiny a posádky se měly vrátit ještě za denního světla. Nikdo se již z akce nevrátil živý, žádné letadlo se nenašlo. Pouze se dochovaly rádiové záznamy, které dokazují, že pilot poručík Charles Taylor, který letku vedl, byl zmatený a pod jeho vedením letadla kličkovala nad oceánem až letadlům došlo palivo a postupně nouzově sesedala na mořskou hladinu. Letka 19 se ztratila a to i přestože po ní pátralo letectvo a námořnictvo. Během záchranné akce se také zcela beze stop ztratil pátrací letoun Martin PBM Mariner s třináctičlennou posádkou. (Podle možných hypotéz explodoval ve vzduchu.)
Vyšetřovací komise dospěla k závěru, že za příčinou stálo nepříznivé počasí a že velitel letky neuposlechl pokyny (nebo jim špatně porozuměl) a vydal se špatným směrem. Dostal se zřejmě nad Atlantik a letadla bez paliva havarovala v moři. Snad v tom nehrály roli letadla s chemtrails...
Bermudský trojúhelník záhady a zmizení
Mezi další záhady patří zmizení nákladní americké lodi Cyclops. Ztratila se 4. března 1918, když vezla náklad manganové rudy z Barbadosu do Norfolku ve Virginii. Na lodi plulo 309 členů posádky a pasažérů. Loď disponovala vysílačkou, ale žádný signál o pomoc nevyslala. Spekulovalo se, že ji mohla potopit německá ponorka, ale po skončení první světové války se ukázalo, že v oblasti se žádné nepřátelské plavidlo nenacházelo. Neměly tu být ani žádné mořské miny. Další teorie tvrdila, že loď unesl její kapitán (původem Němec), nebo že došlo ke vzpouře posádky...
V únoru roku 1963 se v oblasti bermudského trojúhelníku ztratila nákladní loď Marina Sulphur Queen o délce 142 metrů. Vezla 15000 tun roztavené síry z Beaumontu v Texasu do Norfolku ve Virginii. Stejně jako v předchozím případě, vysílačka zůstala hluchá. Pobřežní hlídka plavidlo ani posádku neobjevila. Předpokládalo se, že vybuchl náklad, loď unesli Kubánci, či že se posádka otrávila toxickými plyny. Jako nejvíce pravděpodobné se jeví bouře, která plavidlo potopila.
Bermudský trojúhelník zajímavosti
V oblasti bermudského trojúhelníku bylo v médiích zaznamenáno mnoho podivných úkazů.
- poruchy kompasů
- neobvyklé atmosférické jevy jako náhlá ztráta viditelnosti
- časový posun (letadlo se například do místa určení dostalo o mnoho dříve, případně se letadlo ztratilo z radarů a objevilo se po dlouhé době)
- tajemná světla na obloze
Bermudský trojúhelník dno
O mořském dně v oblasti bermudského trojúhelníku toho víme jen velmi málo. Dno je zde velice členité: poblíž ostrovů a ostrůvků je mělké, zatímco dále je naopak značně hluboké (jedny z nejhlubších vodních příkopů na světě). Oceánologové zde našli podmořské vápencové útvary. Podmořské jeskyně a tunely zde mohou vytvářet obrovské víry a klidně i několik desítek metrů vysoké vlny (způsobují je podmořská zemětřesení a výbuchy). Tsunami mohou dosahovat i 70metrové výšky. Vše může přijít zcela bez varování.
Bermudský trojúhelník pyramidy
Před lety se také objevily zprávy o nalezení jakýchsi záhadných pyramid na dně bermudského trojúhelníku. Ukázalo se, že se jedná o podvrh, který většina médií lačnících po senzaci jen slepě papouškovala. Pyramidy měly být ze záhadného materiálu připomínajícího sklo a měly se nacházet asi 1,5 kilometru pod hladinou moře.
Bermudský trojúhelník referát
Hledáte ten správný referát o bermudském trojúhelníku? Doporučujeme zajít alespoň na českou Wikipedii a tam si dohledat základy. Pokud se s tím nechcete zdržovat, pak můžete jít rovnou na iReferáty.cz a tam si stáhnout referát o bermudském trojúhelníku – ale pozor, aby všichni neměli ten samý!
Bermudský trojúhelník kniha
Knih věnujících se záhadě bermudského trojúhelníku je celá řada a těžko některou doporučit. Záleží na tom, jestli máte v oblibě fikci, nebo hledáte knihu, která shrnuje všechny poznatky či všechny známé případy/povídačky. Doporučujeme podívat se na seznam knížek v češtině a podle anotace si zvolit tu, která vám bude vyhovovat nejvíce. Pokud bychom měli doporučit, potom za pozornost jistě stojí Bermudský trojúhelník – mýtus, nebo skutečnost? od Miroslavy Bajusové ml. z roku 2004.
Bermudský trojúhelník film
Záhada bermudského trojúhelníku láká i filmaře, ale není to tak, že by vzniklo mnoho filmů. Navíc kritika je zrovna nepřijala. Když se podíváme na hodnocení českých diváků, tak s celkovým skóre 59 % zabodoval koprodukční snímek USA a Velké Británie Záhada bermudského trojúhelníku z roku 2005. Televizní film představuje skupinu dobrodruhů a odborníků, kteří v oblasti pátrají po záhadě. Nebudeme prozrazovat více, jen doplníme, že diváci si nejvíce na filmu cení jeho mysteriózní atmosféru.
Dalším televizním filmem je Bermudský trojúhelník z roku 1996. Jeho hodnocení 33 % mluví za vše a snímek si užijí jedině ti, kteří se vyžívají ve filmech tzv. céčkové a horší kategorie...
Bermudský trojúhelník dokument
Filmy hoďte za hlavu, raději svůj čas věnujte zajímavým dokumentům, které častokrát přidávají další otázky, než aby na záhadu našly odpověď. Ale jsou pořady, které vyvrací některé hypotézy.
Poměrně aktuální dokument s českým dabingem z roku 2017 můžete zhlédnout na YouTube. Rozhodně doporučujeme pro doplnění všech posbíraných informací o bermudském trojúhelníku.
Dokument z roku 2014 má i několik vysvětlení.
Hodinu a půl dlouhý dokument pro zkompletování všech záhad...
Bermudský trojúhelník hra
Dobrodružství v bermudském trojúhelníku můžete prožít i na vlastní kůži ve videohře! Do tajemné oblasti se vydáte ve staré akční hře Dark Void z roku 2010 pro konzoli Xbox 360. Ve své době to byla nadprůměrně hodnocená hra, ale recenzenti upozorňovali na nevyužitý potenciál bermudského trojúhelníku.
Máte pár minut a chcete si zahrát napínavý titul v prohlížeči? Vyzkoušejte Bermuda Escape – jedná se o tzv. adventuru (dobrodružnou logickou hru), ve které musíte řešit logické hádanky a umět pozorovat okolní prostředí. Napoprvé vám některé rébusy dají jistě zabrat! Zajímavou hrou, jež je plná záhad, ale hlavně se točí o přežití, je Subnautica, kterou bylo možné získat zcela zdarma.
Máte rádi záhady? Podívejte se, co všechno víme o chemtrails, jaké jsou důkazy?
Komentáře