NÁVODY
Antigenní samotesty na koronavirus - kde se prodávají
Podívejte se, co všechno potřebujete vědět o antigenních testech na covid. Jaké existují typy, kde je koupíte, kolik stojí a jak moc se na ně můžete spolehnout.
Plošné antigenní testování - Domácí testování - Druhy antigenních testů
Kde koupit testy - Cena - Přesnost antigenních testů
Foto: Marco Verch, Licencováno podle CC-BY 2.0
Co je antigenní test na covid a jak funguje
V České republice se k detekci nákazy koronavirem používají tři základní typy testů - PCR testy, testy na protilátky v krvi a antigenní testy, někdy nazývané také jako rapid nebo POC antigenní testy. Právě antigenní testování je díky rychlosti a jednoduchému provedení, při kterém nemusí asistovat školený zdravotník, v současné době nejrozšířenější. Používá se také při testování zaměstnanců ve firmách a antigenní testy by se v budoucnu měly využívat také při návratu dětí do škol.
Vzorek pro antigenní testování se nabírá z přední části nosu, ze slin, z hltanu, méně častěji také z krve. Získat ho lze i kloktáním. Testy ve vzorku detekují virové bílkoviny, takže nemoc nejlépe odhalují na samotném vrcholu infekce, kdy je koncentrace těchto bílkovin nejvyšší.
Antigenní testy jsou rychlé, se spolehlivostí je to horší
U většiny antigenních testů se výsledek dozvíme během patnácti až třiceti minut a další velká výhoda oproti PCR testům je také jejich mnohem nižší cena. Jejich největší nevýhoda je horší citlivost (přesnost). Testy neumějí odhalit nemoc v počátcích nákazy a vykazují kvůli tomu poměrně vysokou falešnou negativitu. To znamená, že i negativně testovaní lidé bez příznaků covidu mohou nevědomky šířit virus ve svém okolí.
Antigenním testem se můžete nechat zdarma otestovat na vybraných místech, různé antigenní testy ale dnes nabízí i většina velkých obchodních řetězců.
Jak probíhá POC antigenní test na odběrových místech
Na konci roku 2020 byla po celé České republice spuštěna síť veřejných odběrových míst, která provádějí antigenní test zdarma (všem osobám s veřejným zdravotním pojištěním). Otestovat se můžete nechat v nemocnicích, ale i u některých praktických a ambulantních lékařů či stomatologů. Test se provádí výtěrem z nosní dutiny a jeho provedení a vyhodnocení zabere 15 - 35 minut. Seznam všech odběrových míst, jejich vytíženost a informace, jak se zaregistrovat, najdete pod tímto odkazem na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
Jak se dělá samotestování? Záleží na typu antigenního testu
Za samotestování koupeným antigenním testem sice zaplatíte, můžete si ho ale kdykoliv provést doma nebo třeba v práci. Průběh testování se liší podle toho o jaký druh testu se jedná. Testovací vzorek si odeberete z přední části nostu, ze slin nebo z krve a umístíte ho na reakční část testovací sady. Přítomnost protilátek (antigenů) se projeví například změnou bary, barevnými čarami a podobně.
Neinvazivní antigenní testy na covid z nosu a ze slin
Na trhu najdeme celou řadu testů, u kterých se využívá odběr z přední části nosu (cca 2 cm). Výtěr z nosu se používá například u testu Panbio Covid-19 Rapid Test Device od firmy Abott nebo FlowFlex SARS-CoV-2 Antigen Rapid od společnosti ACON. Existují ale i antigenní testy, které využívají "hluboký" výtěr z nosohltanu, tak si oba druhy nepopleťte, pokud je vám tato metoda nepříjemná.
Antigenní testy ze slin využívají buď přímo několik kapek slin (REALY TECH Novel Antigen) nebo výplach z ústní dutiny (NEWGENE Novel Coronavirus Detection).
Antigenní testy z krve
O něco méně praktičtější, co se týká způsobu odběru, jsou antigenní testy z krve. Na druhou stranu ale nejde o žádný složitý odběr většího množství krve. K otestování dobře poslouží jen jedna kapka nejcennější tekutiny, takže se stačí píchnout do prstu, podobně jako když si diabetici měří hladinu cukru. Na českém trhu se krev používá například v testech Singclean COVID-19 IgG / Ig.
Domácí antigenní testy v lékárně Dr Max
Hned několik různých druhů antigenních testů nabízí online lékárna Dr.Max. Výtěr z nosu využívají testy Humasis COVID-19 Ag nebo Lepu 2019-nCoV, ze slin zjišťují protilátky testy V-Chek 2019-nCoV Ag Saliva nebo LONGSEE 2019-nCoV Ag. Testy se prodávají i v kamenných pobočkách lékárny, než si pro některý z nich vyrazíte, je ale dobré si nejdřív telefonicky ověřit jeho dostupnost. Některé typy testů často nejsou dostupné ani v e-shopu.
Nejen lékárna, prodej antigenních testů spustily Kaufland i Albert
Kromě online lékáren se v průběhu března rozjel prodej antigenních testů také ve většině supermarketů. Jako první je začal nabízet řetězec Kaufland, konkrétně testy FlowFlex SARS-CoV-2 Antigen Rapid (z nosu) a NEWGENE Novel Coronavirus Detection (ze slin), postupně se ale přidaly i další obchody.
Albert ve svých hypermarketech zákazníkům nabídne testy s odběrem z přední části nosu, Billa dá do prodeje testy Singclean IVD Covid-19 IgG/IgM a testy ze slin i z nosu plánuje zařadit do nabídky také Globus. Velkoobchod Makro už spustil prodej "nosních" testů FlowFlex.
Cena antigenního testu na Covid
Ceny jednotlivých testů se liší podle typu, výrobce a typu balení, obecně se ale dá říct, že za jedno otestování zaplatíte 100 až 150 Kč. Se stále větší dostupností testů se jejich cena stále častěji pohybuje spíš u spodní hranice. Za takzvané lízátkové testy v Penny Marketu ale zaplatíte i 249 Kč.
Přesnost a účinnost antigenních testu
Test | Citlivost | Specificita |
FlowFlex SARS-CoV-2 Antigen Rapid | 97,10% | 99,60% |
NEWGENE Novel Coronavirus Detection Test Kit | 92% | 97,10% |
Humasis COVID-19 Ag | 95,30% | 100,00% |
Lepu 2019-nCoV | 95,06% | 99,62% |
V-Chek 2019-nCoV Ag Saliva | 95,65% | 98.44% |
Singclean IVD Covid-19 IgG/IgM | 98,56% | 99,03% |
Falešně pozitivní a negativní antigenní testy
Citlivost nebo-li senzitivita uvádí schopnost testu odhalit nakaženého jedince. Pokud výrobce uvádí citlivost 92 procent, znamená to, že 8 procentům nakaženým jedincům vyjde falešně negativní výsledek.
Specificita uvádí schopnost testu přesně vybrat případy, u nichž zkoumaná nemoc nenastává. Takže test se specificitou 97 procent, vykáže u 3 procent zdravých testovaných falešně pozitivní výsledek.
Je nutné dodat, že domácí i zahraniční odborníci varují, že různé nezávislé studie přesnosti antigenních testů došly k mnohem horším číslům, než jaká uvádějí výrobci. Původně se totiž testy vyvíjely především pro jedince s příznaky a při masovém testování bezpříznakových vykazují mnohem menší úspěšnost.
Covidový pas umožní cestování pro očkované proti koronaviru
Platnost antigenního testu - jak dlouho platí bezinfekčnost
Antigenní testy jsou v různých zemích uznávány různě, v praxi ale negativní antigenní test není zárukou toho, že jeho majitel nemůže nakazit někoho dalšího. Pokud například jdete navštívit někoho z rizikové skupiny a chcete mít co největší jistotu, je nejlepší si test udělat až těsně před návštěvou. Po dvanácti hodinách od testu se už v těle může rozjet infekce, kterou antigenní test v jejím počátku neodhalil.
*️⃣ Jaký je rozdíl mezi PCR a antigenními testy?
Zatímco PCR test v těle odhaluje už samotnou přítomnost virové RNA, takže nemoc odhalí už v její ranné fázi, Antigen test detekuje zvýšenou koncentraci protilátek, takže je v prvních dnech po nákaze mnohem méně citlivý. Antigenní testy jsou naopak levnější a rychlejší než PCR testy.
*️⃣ Kde koupit antigenní test?
Kromě lékáren a jejich eshopů jsou testy v současné době k sehnání i ve většině supermarketů. Více informací zjistíte zde.
*️⃣ Kolik stojí antigenní test?
Ceny se líší podle typu testu, výrobce i prodejce. Více informací o cenách antigenních testů najdete zde.
*️⃣ Co když mám pozitivní výsledek antigenního testu?
Zavolejte svému lékaři a domluvte se s ním na dalším postupu. Lékař by vám měl vystavit žádanku na bezplatný PCR test, aby se nákaza potvrdila či vyvrátila.
Jaká je spolehlivost domácího sebetestování antigenním testem?
U jakéhokoliv testování antigenním testem se nedá zaručit přesnost, kterou uvádí výrobce na příbalovém letáku. Tento druh testů je nejspolehlivější až v době, kdy infekce vrcholí. Více informací najdete tady.
Komentáře