NÁVODY
Chcete začít s během? Nyní je na to ideální čas
Foto: Pixabay.com
Běh je opravdu nenáročný sport. Můžete ho praktikovat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Přináší množství zdravotních benefitů - posiluje srdce a cévní systém, snižuje krevní tlak, zrychluje metabolismus a snižuje nadváhu. Při běhu se vyplavují endorfiny, díky kterým se vám zlepší nálada i po totálně nevydařeném dni. Pokud jste se tedy rozhodli právě pro tento sport, udělali jste dobře. Jak však začít?
1. Zmotivujte se
Začátky při běhu bývají těžké. Pokud vám však nechybí správná motivace, bude to mnohem jednodušší. Položte si otázku, proč vlastně chcete běhat. Pro někoho je podstatné získání kondice či zbavení se nadbytečných kilogramů. Pro jiného zas to, že si vyvětrá hlavu a zrelaxuje. Nejdůležitější je však to, že to děláte pro sebe. Sportujte tedy tak, aby vás to opravdu bavilo a ne, aby se běh pro vás stal nezvládnutelnou zátěží.
2. Na řadě je rozcvička
V žádném případě nezačínejte běh bez pořádné rozcvičky. Při zátěži by totiž mohlo dojít natažení nebo roztržení svalů. Před během tedy rozhýbejte celé tělo, svaly a šlachy pořádně protáhněte a tělo dostatečně rozehřejte. Strečink je následně zapotřebí i po běhu, aby se svaly uvolnily. Strečinku po běhu věnujte nejméně 10 - 15 minut.
3. Začněte pozvolna
Pokud s během jen začínáte, zvolte mírné, tzv. konverzační tempo - tedy tempo, při kterém byste se uměli mluvit. Na začátek vám stačí méně než půl hodiny. Pokud to nezvládnete vkusu, střídejte běh a chůzi - nejdříve tři minuty běh, pak dvě minuty chůze a opakujte, dokud neprojde 20 - 30 minut. Důležité je však nezastavit. Pokud vaše kondice není zrovna v nejlepším stavu nebo máte nadváhu, nemusíte začít během, ale například rychlou chůzí.
4. Běhejte pravidelně
Chcete-li se v běhu zlepšovat, je důležité, abyste byli trpělivý a běhali pravidelně a souvisle. Na začátek je vhodné, pokud budete běhat 2-3 krát týdně po dobu 30 minut. Organismus si postupně zvykne na zátěž, a postupně můžete čas běhu prodlužovat, případně přidáte jeden běh týdně navíc. Postupem času spatříte progres a běh se stane nedílnou součástí vašeho života.
5. Přizpůsobte jídlo a pitný režim
Abyste se vyhnuli žaludečním problémům a píchání v boku, minimálně dvě hodiny před běháním nejezte. Po běhu byste měli jíst nejdříve po půl hodině. Před během se pořádně napijte - jestliže neběháte déle než hodinu, vodu s sebou brát nemusíte. Pokud potřebujete pít, pijte jen po malých doušcích.
6. Vyberte správnou obuv
Mnozí začínající běžci mají tendenci podceňovat výběr obuvi. Nekupujte si tenisky podle vzhledu, ale podle funkčnosti. Kvalitní běžecká obuv totiž tlumí nárazy, čímž se vám postará o klouby a páteř a pomáhá také předcházet možným zraněním.
Pokud nejste profík, určitě nepotřebujete nejdražší sportovní novinky. Postačí vám průměrné, avšak kvalitní tenisky, které jsou určeny přímo na běh.
Náš tip: Vždy se dá sehnat kvalitní běžecká obuv za přijatelné ceny. Stačí použít slevové kódy, které naleznete na Vasekupony.cz. A3sport sleva nebo Deichmann sleva jistě potěší.
7. Vyberte vhodné oblečení
Na běhání je vhodnější funkční oblečení jako například bavlněné. Bavlněné oblečení totiž snadno propotit a bude vás chladit, zatímco funkční oblečení vám běh zpříjemní. Pokud je venku chladněji, oblečte si termoprádlo, která zabrání nachlazení, kdy se zpotíte. Cena takového oblečení je sice o něco vyšší, ale tato investice se vám určitě vyplatí.
Komentáře