NÁVODY
Co je tenisový loket, jeho příznaky a jak se léčí
Co způsobuje tenisový loket, jak ho poznat a jak ho léčit? Pomáhá akupunktura na tenisový loket? Odpovědi na tyto i další otázky se dočtete v článku!
Foto: Shutterstock
Jak poznat tenisový loket - diagnoza, příznaky
Tenisový loket doprovází silné bolesti na vnější straně lokte. Tato bolest se šíří či vystřeluje předloktím nebo na druhou stranu k ramenu. Bolestivé je jakékoliv zatížení této oblasti a celkový pohyb ruky. Bolestivá oblast může být nateklá a teplejší na dotyk. Odborně se tenisový loket nazývá laterální epikondylitida.
Co způsobuje tenisový loket
Jak název napovídá, na tenisový loket trpí ve velké míře sportovci. Téměř každý tenista či tenistka alespoň jednou za život okusili, co to je tenisový loket. Podobně jsou na tom i jiní sportovci. Existuje také pojem golfový loket pro velmi podobné onemocnění.
Ovšem není to jediná skupina ohrožených lidí. Laterální epikondylitida vzniká přetížením svalstva na paži. K tomu může dojít jednorázově například těžkou prací - mytí oken, skládání uhlí, sekání dřeva či přenášení těžkých objektů, nebo k němu dochází podobně jako v případě syndromu karpálního tunelu postupně například při špatném držení těla nebo dlouhodobé práci na PC a špatného sezení u něj.
Co pomáhá na tenisový loket - jak léčit tenisový loket
Způsobů, jak se s bolestí vypořádat a tenisového lokte se zbavit, je mnoho. Můžete si poradit doma, požádat o pomoc lékaře či sáhnout po homeopatikách a čínské medicíně včetně akupunktury. Důležité je se s bolestí vypořádat jednou pro vždy a tomu pomůže komplexní léčba.
V tomto článku projdeme různé možnosti léčby tenisového lokte:
- protahovací cviky na tenisový loket
- páska na tenisový loket - tejpování
- ortéza a bandáž na tenisový loket
- masti na snížení bolesti i léčbu tenisového lokte
- homeopatika na tenisový loket
- čínská medicína - akupunktura
- operace tenisového lokte
Neléčený tenisový loket
Než se pustíme do možnosti léčení, pojďme si vysvětlit, proč je důležité, abyste léčbu zahájili. Neléčený tenisový loket může vést ke chronické bolesti, která může dojít až do invalidního stádia! Nepodceňujte tedy zpočátku banální namožení svalů, pokud bolest přetrvává!
Mast na tenisový loket - jak zahájit léčbu tenisového lokte
Začátek léčby tenisového lokte je klidový režim. Svaly, šlachy a úpony potřebují alespoň pár dní klidu, aby nedocházelo k dalšímu přepínání a nastartoval se proces léčení. V klidovém režimu můžete postižené místo mazat analgetickou mastí, která zmírní bolest a působí protizánětlivě. Mezi ně patří gel Voltaren nebo Ibalgin. Na trhu jsou i masti přímo určené na léčbu tenisového lokte, například Salikort. Velmi účinné přírodní masti jsou ty, které obsahují kostival. V lékárně je volně prodejná přírodní mast Traumaplant, která vám také pomůže od bolesti.
Ortéza a bandáž na tenisový loket
Klidový režim ruky je vhodné podpořit ortézou či bandáží. Není výjimkou ani sádra v postižené oblasti. Vhodné je také položit ruku do šátku uvázaného kolem krku. Všechny tyto nástroje pomohou vašemu lokti zůstat v klidu.
Páska na tenisový loket - tejpování, kinesio taping, kinesiology taping
Tejpování je stále rozšířenější způsob, který pomáhá s léčbou svalů, šlach a úponů. Dříve tejpování využívali zejména sportovci. Postupně si k němu nachází cestu čím dál více lidí. Jste-li zkušení v tejpování, pak vám bude stačit video s návodem, jak aplikovat kinesio tejpy. Pokud si nejste jistí, že byste pásku sami nalepili správně, vyhledejte raději odborníka.
Protahovací cviky na tenisový loket
Po klidovém režimu je velmi efektivní protahování postižené oblasti podle cviků, které jsou přesně k tomu určené. Vyhledejte fyzioterapeuta, který vám pomůže sestavit sadu cviků právě pro vás. Nadměrným cvičením či špatnými cviky si můžete uškodit.
Americký lékař Dr. Ernest Johnson sestavil cvičení vhodné právě pro léčbu laterální epikondylitidy. Prokázalo se, že vhodné cvičení je úspěšnější v léčbě tohoto onemocnění než naprostý klidový stav.
Po vyléčení doporučují lékaři, aby pacienti stále procvičovali a protahovali svaly na ruce. Tím se dá předcházet stejnému onemocnění v budoucnu. Pro sportovce je strečink nutnou součástí tréninků, závodů i zápasů. Po sportovním výkonu si také dopřejí masáže, saunu či chodí plavat. Stejně tak byste o své tělo měli pečovat i před jinou fyzickou zátěží, i když jde například jen o velmi těžký úklid.
Akupunktura, čínská medicína - tenisový loket
Čínská medicína se u nás těší stále větší oblibě. Akupunktura, která z tradiční čínské medicíny vychází, má výborné výsledky mimo jiné i v léčbě tenisového lokte. Její výhodou je, že snižuje bolest onemocnění na minimum.
U nás se léčba akupunkturou teprve dostává do paměti lidí. Ačkoliv je kolem nás již desítky let, lidé se této metody zpočátku obávali. Dnes už ji vyzkoušelo tisíce lidí a osvědčila se i u takových problémů, jakým je nadměrné pocení.
Homeopatika - tenisový loket
Stejně jako si s bolestí poradí akupunktura, ani homeopatika nezůstávají pozadu. Řada rostlin má protizánětlivé účinky a jejich výtažky v zcela přírodních lécích zabírají úspěšně i na tenisový loket. Například Schüsslerovy soli se dlouhodobě osvědčily v léčbě zánětu kloubního pouzdra, jakým je tenisový loket. Výhoda homeopatik je, že jsou volně dostupné a dají se také zakoupit v lékárnách online.
Operace tenisového lokte a s ní spojená pracovní neschopnost
Pokud léčba trvá déle než 12 týdnů a stav se nelepší, je vhodné přistoupit k zásadnějšímu kroku, jakým je operace. K té se také přistupuje, pokud se tenisový loket opakuje. Při tomto zákroku se povoluje tah svalů předloktí, odstraňují se jizvy a tkáně, které zapříčiňují, že se stav nelepší, nebo vrací. Operace probíhá většinou v celkové anestezii. V následující tabulce se dočtete, co vás čeká po samotné operaci.
Doba zotavování po operaci tenisového lokte | |
Hospitalizace v nemocnici | přibližně 5 dní |
Fixace sádrou | minimálně 7 dní |
Poté rehabilitace | k té dochází co nejdříve a trvá několik týdnů |
Pracovní neschopnost | celková pracovní neschopnost průměrně 8 týdnů |
Zcela uzdraveno | ruku můžete plně zatěžovat po 5 měsících od operace |
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zhubněte pomalu, ale napořád!
Nedaří se vám zhubnout? Zřejmě ve svých snahách někde děláte chybu. Nebo na to zkrátka jdete špatně. A my vám poradíme...
Jak rychle usnout? Tyhle triky a rady určitě zaberou!
Trápí vás nespavost a nemůžete večer dlouho usnout? ⏰ V tomto článku najdete několik rad ❤️, díky kterým se této nepříjemnosti doufejme navždy...