Přijímám TV signály z vysílače Hladnov (Ostrava) na 2 TV přijímače Gogen na pokojové antény, kvalita příjmu je bezvadná. Čas od času ale se zruší cca 10 stanic, např. signál 11 až 20. takže musím znovu provést naladění na všechny signály. U signálů ČT nikdy ke zrušení nedochází. Na obou TV přijímačích dochází ke zrušení stejné skupiny signálů ve stejnou dobu. Prosím o radu, jak tato zrušení signálů odstranit.
NÁVODY
DVB-T2 vysílání – antény, televize a set top boxy
Přechod na DVB-T2 je zde a je potřeba, abyste byli náležitě připraveni. Budete potřebovat novou televizi, nebo nový set-top box? Podle čeho vybírat a na co si dávat pozor? Poradíme!
Foto: Pixabay
Výhody přechodu na DVB-T2
- více jak 20 kanálů českých komerčních TV stanic + kanály ČT
- pozemní vysílání je zdarma přes obyčejnou anténu
- nový standard nabízí možnost vysílat ve vyšší HD kvalitě
- programy mohou vysílat až ve 4K
- nová norma bude platit minimálně do roku 2030
DVB T2: bude stačit stará televize? Co obnáší přechod na DVBT2?
Přechod na nový vysílací standard se dotkne všech diváků, kteří sledují televizní programy prostřednictvím zemského vysílání (prostřednictvím pozemního příjmu a antény). Všichni si budou muset pořídit přijímače nebo set top boxy podporující nový standard DVB-T2. Ostatních, kteří sledují televizi přes kabelového operátora, IPTV operátora nebo přes satelit se změna nijak nedotkne. Nicméně podle dostupných údajů by se mělo jednat asi po polovinu populace.
Co pro příjem stávajících a nových programů budete potřebovat? Starý standard DVB-T bude definitivně vypnut 1. února 2021. První vypínání už proběhlo v letošním roce. Takže pokud chcete vidět poslední díl Ulice, tak byste si měli pospíšit.
Základem je DVB-T2 přijímač, případně DVB T2 tuner a anténa DVB T2
Pro příjem nového standardu budete potřebovat nový přijímač, případně tuner, nebo set-top box. Důležité je, aby zařízení podporovalo DVB-T2, ale pozor, je potřeba pohlídat, aby přístroj „uměl“ český standard. Často se ve výprodejích objevily přístroje, které nedovedou správně zpracovat signál a ve výsledku buď nemusí zobrazit české kanály, nebo nebudou umět naladit všechny jinak dostupné programy.
Základem tedy je zjistit, jestli vaše stávající televize podporuje nový standard (aby uměl kompresní řešení H.265/HEVC) – to buď kontrolou parametrů, nebo jednodušším způsobem – pokud má přístroj certifikát Českých Radiokomunikací, můžete jej s klidem pořídit.
Pokud ne, můžete se u výrobce TV informovat, jestli je možné přikoupit rozšiřující kartu s novým tunerem (často to nebude možné, případně cena bude dost vysoká). Pak se budete muset poohlédnout po tzv. set-top boxu, který bude do televize nové programy „posílat“. Anténu pro DVB-T2 vůbec řešit nemusíte, používají se stejné jako pro předchozí typy terestrického vysílání.
Výjimka je pouze u anténních soustav, kde se mísí příjem signálu z několika antén. Zde bude nutné provést změnu při slučování signálu. Také u společných antén (STA) je nutné provést úpravy. Obě tyto záležitosti jsou prací pro specializované firmy.
Přechod na nový vysílací standard nemušíte vůbec řešit, pokud se na televizi díváte prostřednictvím internetového připojení. Například přes službu Moje Telly.
Foto: Pixabay
Přechod na vysílání DVB-T2, co si na DVB T2 připravit?
Důležité je zjistit, jaké jsou možnosti v příjmu DVB-T2. To znamená, jestli budete k televizi připojovat set-top box, řádně si zjistěte možnou konektivitu – kvalita ve výsledném zobrazení je obrovská. Pokud vlastníte moderní LCD televizi, je pravděpodobné, že disponuje digitálním vstupem HDMI.
V tomto případě se vás bude týkat většina set-top boxů a z těchto „krabiček“ dostanete nejlepší možný obraz (tam už pak záleží na kvalitě signálu, příjmu a také na zpracování elektronikou v set-top boxu). Vybírat byste měli buď na základě odborných recenzí, nebo si přístroj v obchodě vyzkoušet. U starších televizí se pak set-top box připojuje přes rozhraní SCART a u těch ještě starších přes anténový vstup (ale tuto možnost bychom nedoporučovali – výsledná kvalita obrazu je mizerná).
V některých případech se modernizace prostřednictvím nového set-top boxu ani nevyplatí a je lepší rovnou koupit nový televizor s podporou DVB-T2. Nejvhodnější doba na pořízení takové televize je na Black Friday. Ceny set-top boxů se pohybují od 500 korun výše.
Set top box DVB T2 – proč byste měli mít settopbox DVB T2
Základní set-top box vám dovolí naladit všechny televizní kanály, jež vysílají na nových frekvencích, přesněji v novém kódování. Pokročilejší modely dovedou nahrávat pořady na disk nebo na připojené USB zařízení, a některé dokonce zvládnou nahradit jednoduché multimediální domácí centrum a vám tak žádný díl StarDance neuteče. Chce to vybírat podle recenzí.
Kdo musí platit koncesionářské poplatky a jak se přihlásit a odhlásit
Nejlepší set top box DVB T2 – recenze
Nejlepší set-top box si rozhodně vyberte na základě několika nezávislých recenzí. A k tomu bychom doporučili dohledat si další uživatelské zkušenosti. Deset nejvhodnějších modelů představuje server Lupa, ale podívat se můžete také na Televizníweb, kde aktualizují seznam prověřených set-top boxů.
Dvbt2overeno.cz – pozor na neověřené přijímače!
Na výše zmíněném serveru najdete veškeré potřebné informace o přechodu na DVB-T2 a také se zde nachází seznam kompatibilních zařízení – před koupí set top boxu doporučujeme konkrétní přístroj vyhledat a ověřit jeho funkčnost. U zařízení s certifikátem „DVB-T2 ověřeno“ máte 100% jistotu. Hlavně abyste nevhodný televizor nekoupili na Vánoce, protože jeho případná výměna, či vrácení by se vám díky vánoční otevírací době hodně zkomplikovalo.
Foto: ČRa
Jak naladit DVBT2? HD programy v DVB T2
Naladit DVBT2 programy není žádná složitá záležitost. Provedete to stejně jako u současného digitálního vysílání – tuner necháte prohledat dostupná pásma a pokud budou objeveny stanice, uloží se do paměti televize nebo set top boxu. Nové digitální vysílání je také možné naladit i na počítačích – k tomu pak budete potřebovat externí tuner – nejčastěji ve formě USB zařízení. Pokud tedy chcete sledovat TV i na počítači, doporučujeme pořídit si multimediální sestavu, která zvládne i moderní hry. Sledování české nejvyšší fotbalové Fortuna ligy v nejvyšším rozlišení, pak pro vás bude pokaždé zážitkem.
Mapa pokrytí DVB-T2
Podívejte se na mapy pokrytí signálem pro DVB-T2. Na cílové stránce jsou mapy s vyznačeným pokrytím a také s kanály, které v nich vysílají. Pokud si nedáte pozor a nepořešíte včas přechod na DVB-T2, může se vám státe, že už si nepustíte seriály jako Most nebo klasiku v podobě Černé sanitky...
Video: proč přejít na nový TV standard DVB-T2?
Filmy a seriály můžete sledovat online bez DVB-T2 - na Uložto lze stahovat zcela zdarma!
Komentáře
@ Martina o vašem tvrzení pochybuji, pokud si nepletete TV s mikrovlnou troubou.
@ Vlasta zádrhel je především ve vás, začal bych od antény a zjištění zde se ve vaší lokalitě vysílá a zda je anténní napájení správně zapojeno.
Koupil jsem sep top box, propojovací kabel, novou anténu, vše podle návodu propojil, a stejně mi televize hlásí, že nemá signál z antény. Kde je zádrhel...?
Jak připojit anténu k TV, která nemá anténní vstup. Na staré televizi byl, chceme koupit novou, ale snad u žádných není anténní vstup? Prosím o radu. Děkuji.