NÁVODY
e Neschopenka - co to je a jak postupovat
Foto: Pixabay
- eNeschopenky - jak postupovat
- Už žádný lístek na peníze, zaměstnavateli stále musíte dát vědět
- Průkaz práce neschopného pojištěnce
- Neschopenka a OČR zároveň
- eNeschopenka pro zaměstnavatele
- Co když eNeschopenka nefunguje?
- eNeschopenka - užitečné odkazy na ČSSZ
Co je eNeschopenka
Jsou to už tři roky, co se naostro rozběhl nový systém eNechopenka. Ten elektronicky propojil lékaře, zaměstnavatele a Českou správu sociálního zabezpečení. Zaměstnanci od té doby nemusí předávat zaměstnavateli dokumenty související s dočasnou pracovní neschopností, protože ten všechny potřebné informace získá elektronicky přímo od lékaře, respektive od ČSSZ.
e Neschopenky - jak postupovat od ledna 2020
Systém eNeschopenek je spuštěn už od listopadu 2019, ale až v lednu 2020 přešel do ostrého provozu. Jako zaměstnanec už od lékaře nedostanete klasický pětidílný propisovací formulář. Lékař místo toho zadá do systému vaše rodné číslo a zobrazí se mu vaše informace z registru ČSSZ a seznam vašich aktuálních zaměstnavatelů.
Lékař následně vyplní diagnózu, datum vzniku dočasné pracovní neschopnosti (DPN) a další důležité údaje - zda byla nemoc způsobena následkem úrazu, podezření, že jste se do stavu pracovní neschopnosti dostali pod vlivem alkoholu a podobně. Hlášení pak odešle okresní správě sociálního zabezpečení.
Už žádný lístek na peníze, zaměstnavateli stále musíte dát vědět
Do zaměstnání už nemusíte nosit žádný papír - neschopenku, ani tzv. "lístek na peníze", stále ale máte povinnost informovat zaměstnavatele o pracovní neschopnosti. Jakou formou to máte udělat, zákon neříká a zaměstnavatelé si způsob informování stanovují sami. Měl by stačit telefon nebo email, může se ale stát, že po vás zaměstnavatel bude chtít vidět i Průkaz práce neschopného pojištěnce, který jste dostali od lékaře. Zaměstnavatel si každopádně vaší pracovní neschopnost může sám ověřit na ePortálu.
Průkaz práce neschopného pojištěnce
Úplně bez papíru se to celé neobejde. Lékař vám při nahlašování neschopnosti vytiskne Průkaz práce neschopného pojištěnce, který je součástí nové třídílné neschopenky. Průkaz je list ve formátu A5, který dostanete v ordinaci. Nemusíte ho sebou nikam nosit, neměli byste ho ale vyhazovat. Lékař do něj píše termíny dalších kontrol a následně i ukončení pracovní neschopnosti. Průkaz byste měli mít při sobě při případné kontrole ze strany OSSZ.
Neschopenka a OČR, otcovská, PPM nebo další dávky zároveň
eNeschopenky se týkají jen dočasné pracovní neschopnosti a souvisejících postupů zaměstnavatele pro zpracování podkladů pro výpočet dávky nemocenského. Netýká se ostatních dávek z nemocenského pojištění, jako jsou peněžitá pomoc v mateřství, otcovské, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné a podobně. U těchto dávek zůstávají všechny postupy stejné jako v minulosti.
e Neschopenka pro zaměstnavatele
Zaměstnavatel bude mít automaticky přehled o pracovní neschopnosti prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Pokud si v tomto portálu aktivuje automatické notifikace, budou mu chodit hlášení do datové schránky ve chvíli, kdy lékař rozhodne o vzniku, trvání a ukončení neschopenky. Prvotní neověřená notifikace přijde hned při zadání hlášení do systému ze strany lékaře a po zpracování informace v systému ČSSZ přijde ještě potvrzená notifikace.
Pro přístup k neschopenkám zaměstnanců se jako zaměstnavatel potřebujete zaregistrovat na ČSSZ k novým službám Data zaměstnavatelům o dočasné pracovní neschopnosti (DZDPN) a Hlášení zaměstnavatele při ukončení pracovní neschopnosti (HZUPN).
eNeschopenka - K přihlášení je třeba komerční a podpisový certifikát
Na počítači, který používáte pro komunikaci s ČSSZ, potřebujete mít na instalovaný šifrovací certifikát DIS.CSSZ.xxxx pro službu HZUPN. Ten si aplikace Registr nemocenského pojištění nainstaluje sama
- Kvalifikovaný podpisový certifikát (Qualified) –pro podepisování elektronické komunikace s ČSSZ. Díky němu úřad ví, že jste hlášení odeslali vy jako pověřená osoba. Tento certifikát máte, pokud už teď odesíláte podání na ČSSZ elektronickou cestou.
- Komerční certifikát (Public) – slouží k šifrování zpráv od ČSSZ, aby se k citlivým informacím nedostal někdo cizí.
Pokud certifikáty nemáte, vystaví vám je akreditovaní poskytovatelé - Česká pošta, První certifikační autorita nebo eIdentita.
Co když eNeschopenka nefunguje?
Při výpadku systému, internetu nebo elektrického proudu vystaví lékař neschopenku prostřednictvím papírového tiskopisu. Sami si musíte nainstalovat dva další certifikáty:
eNeschopenka - užitečné odkazy na ČSSZ
-
Základní informace: www.cssz.cz/eneschopenka
-
FAQ: https://www.cssz.cz/web/eneschopenka/nejcastejsi-dotazy
Elektronický recept – jak funguje a jak si ho vyzvednout přes SMS
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak vyplnit daňové přiznání v roce 2024
Podívejte se, co všechno potřebujete vědět, pokud odevzdáváte daňové přiznání za rok 2023 a přehledy příjmů a výdajů OSVČ...
Seznam kódů všech bank v České republice
Zajímá vás, k čemu slouží kódy bank? Kde tento kód najdu ❓ a jak a kam se tento kód zadává? A co je kód BIC a SWIFT? Následující řádky ➜ vám na...
Platy státních zaměstnanců - tabulky
Podívejte se, o kolik si od letošního roku polepší učitelé, zdravotní sestry, policisté, hasiči nebo soudci.