NÁVODY
FIMO hmota – výrobky a návody
Zábava pro zručné ruce! Z umělé hmoty lze vyrábět jakékoliv dekorační předměty, drobné hračky, omezeni jste jen svou fantazií. Co všechno lze z FIMA vyrábět?
Foto: Pixabay
Co je FIMO hmota
FIMO je polymerová hmota, kterou lze připodobnit k modelíně. Lze ji jednoduše tvarovat, ohýbat a vůbec s ní nakládat, jak se vám zamane. Při zpracovávání předmětů (šperků atd.) se do hmoty přidávají další části jako korálky, drátky, kovová očka (u náušnic, přívěšků).
FIMO hmoty se prodávají v různých barevných provedeních. Jednotlivá FIMA lze míchat dohromady a tvořit třeba duhové náhrdelníky. Není nutné je míchat, je možné je k sobě skládat, řezat (vznikne mramorování). Pokud se barevná FIMA dobře prohnětou mezi sebou, lze tak míchat barvy a vytvářet nové odstíny. Po vytvoření požadovaného tvaru se hmota nechá v běžné troubě zapéct (30 minut na cca 110–160 °C). Pak ztvrdne a je možno dále pracovat. Ke slovu pak přichází štětec a akrylové barvy. Po nabarvení a zaschnutí se doporučuje přetřít bezbarvým lakem. Samozřejmě můžete používat i další techniky jako je patinování, používání folií, pudrů atp.
FIMO hmota sada
FIMO je dostupná ve třech základních variantách. FIMO Calssic je v prodeji ve 24 barevných odstínech, tato řada se vyznačuje vysokou stálostí barev. FIMO soft je k dostání také ve 24 barevných odstínech, ale ve srovnání s řadou Classic je mnohem tvárnější, práce s ní je příjemnější. Poslední je FIMO Effect (opět 24 barevných odstínů), která se ještě vyrábí v pěti různých provedeních určujících průsvitnost, třpytivost, fosforescenci, metalízu a vzhledem připomínající kámen).
FIMO hmota výrobky
Z FIMO hmoty si můžete vyrábět, co se vám zamane. Nejčastěji se vyrábí drobné dekorační předměty, přívěšky na klíče, ale také šperky jako náušnice, náhrdelníky, nebo třeba ozdobné příbory a další. Z FIMA se zkrátka dá vyrobit cokoliv, jen to chce mít dobrý nápad a šikovné ruce.
FIMO návody
Jak se naučit pracovat s FIMO hmotou? Ideální je absolvovat nějaký kurz, kde se pod vedením zkušeného lektora naučíte základy, na kterých můžete dále stavět. Dobrým zdrojem pro návody, často i podrobné, je YouTube. Většina videí je sice v anglickém jazyce, ale ničemu to nevadí, protože jde spíš o „okoukání“ techniky a nástrojů. Na vše ostatní přijdete vlastním zkušením. Z FIMO hmoty můžete vyrábět cokoliv, klidně i imitaci narozeninového dortu, jen pozor, abyste si na něm pak nevylámali zuby...
Strojek na FIMO
Na výrobu předmětů z FIMO hmoty budete potřebovat náležitou výbavu. U menších předmětů se doporučují pinzety na manipulaci, dále modelářské vybavení pro přesné vyřezávání tvarů (zprvu bude stačit ostrý nožík, ale časem zjistíte, že je třeba lepší vybavení), válečky, špachtle a samozřejmě i strojek na FIMO hmotu – neboli mlýnek na těstoviny, kterým vytvoříte rovnoměrně vysoký plát hmoty. To se vám s běžným válečkem nemůže podařit. Investice do bytelného strojku na FIMO se vyplatí a bude to i na výsledných produktech znát.
Pokud vás nebaví zdlouhavé vyrábění, nebo byste chtěli nějakou zábavu pro menší děti pak dobou hračkou, která vtipně a edukativně využívá modelínu, je Play Doh zubař. Děti také jistě dobře pobaví podomácku vyrobený sliz.
Kreativní hraní není nic pro vás, ale chtěli byste se při hraní naučit něco zajímavého? Zkuste pokusy v sadách Malý chemik, budete překvapeni, co všechno se z podobných "hříček" naučíte.
Komentáře