Děkuji za nápovědy, opravdu pomohli
NÁVODY
Jak dostat vodu z ucha? Předejděte bolestivému zánětu
Foto: pixnio.com
Vyhněte se plaveckému uchu a zánětu vnějšího zvukovodu
Zůstala vám po plavání voda v uchu a máte ho zalehlé? Měli byste ji co nejdříve dostat ven. Pokud voda ve vnějším zvukovodu zůstane příliš dlouho, hrozí vám bolestivý zánět zevního zvukovodu. Bakterie, které ho způsobují, se mohou nacházet nejen v přírodní na první pohled ne příliš čisté vodě nebo ve slaném moři, ale i plaveckých bazénech, které se průběžně čistí a chlorují. Obzvlášť rizikové jsou v tomhle ohledu bazény, kde se střídá jeden školní plavecký kurz za druhým. Platí také, že bakteriím se více daří v teplé než ve studené vodě, a nejrůznější veřejné vířivky a bublinkové koupele jsou pro ně přímo rájem.
Za normálních okolností voda po plavání z ucha snadno vyteče a vyschne, problém většinou nastává, když je zvukovod z nějakého důvodu zúžený – například kvůli nahromaděnému ušnímu mazu nebo kostěným výrůstkům. Při zúžení zvukovodu se může voda držet uvnitř ucha a způsobit bolestivý zánět zevního zvukovodu.
"Zánět vnějšího ucha je snad nejhorší bolest, jakou jsem zatím poznal. Tři noci jsem se kvůli němu nevyspal a pořádně na něj nezaberou ani nejrůznější léky proti bolesti," říká pětatřicetiletý Petr, který zánět chytil po návštěvě veřejného bazénu. I ušní lékaři potvrzují, že zánět zevního ucha je bolestivější než zánět středního ucha, který většinou trápí spíše dětské pacienty
Jak se zbavit vody v uších?
- Začneme tím, jaký způsob určitě nepoužívejte. Nikdy vodu z uší nedolujte vatovými tyčinkami nebo jinými podobnými předměty. Hrozí nejen poškození bubínku, ale také zatlačení ušního mazu dále do ucha, takže vodě cestu ven naopak znepřístupníte. Raději vyzkoušejte některou za dalších metod.
- Přiložte k uchu dlaň a několikrát zatlačte. Vytvoříte tím podtlak, který vodu vytáhne. Tuto metodu neprovozujte v leže s uchem vzhůru. Mohli byste vodu naopak zatlačit hlouběji do ucha.
- Vysušte ucho pomocí fénu. Nastavte fén na nejnižší možnou teplotu a držte ho asi 30 centimetrů od ucha, dokud neucítíte, jak voda vytéká ven. Dejte si pozor, ať teplota není příliš vysoká, abyste si nepřivodili popáleniny.
- Vytřete vytékající vodu ručníkem. Ucho přitom naklánějte dolů směrem k ručníku a dejte si pozor, abyste s ručníkem nemanipulovali příliš hluboko v uchu. Opět hrozí, že vodu naopak zatlačíte ještě hlouběji.
- Skákejte na jedné noze s hlavou (uchem) nakloněnou směrem dolů. Pomoct může také tahání za ušní lalůček, které rozšiřuje zvukovod.
- Lehněte si na bok s postiženým uchem směrem dolů. Voda možná odteče samovolně.
- Předstírejte žvýkání nebo rovnou žvýkejte žvýkačku. Opět pomůže, pokud při tom máte hlavu nakloněnou na stranu uchem dolů. Podobně může pomoct i zívání.
- Použít také můžete speciální kapky pro uvolnění vody z uší, které jsou k dostání v lékárně. Kapky obsahují alkohol, který urychlí odpařování. Podobné kapky si můžete vyrobit i podomácku smícháním 50procentního lihu a 50procentního vinného nebo jablečného octa. Kyselina z octa odstraňuje ušní maz, který vodu zadržuje, a alkohol se postará o rychlejší vypaření. Směs opatrně nakapejte do ucha a poté nakloňte hlavu uchem dolů. Tuto metodu nepoužívejte, pokud už jste v posledních měsících měli problém se zánětem ucha, mohla by situaci naopak zhoršit.
- Vodě v uchu můžete také předejít použitím speciálních plaveckých špuntů. Ty ale nejsou úplně optimální v případě, že máte uši náchylné k zánětům. Špunty zabraňují odpařování potu a mohou naopak způsobit další problémy. Až vyrazíte na koupaliště, dejte si na to pozor!
Co dělat, pokud vás už ucho začalo bolet?
Pokud jste vodu nedostali z ucha včas a cítíte bolest, navštivte co nejdříve ušního lékaře (ORL). Jednoduché rady už v takovém případě nezabírají a je třeba nasadit odbornou léčbu (většinou antibiotiky). S návštěvou lékaře určitě neotálejte. Čím později začnete s léčbou, tím horší vás pravděpodobně čekají bolesti a tím déle bude trvat léčba.
A tady se můžete podívat na několik spolehlivých tipů, jak se zbavit zahlenění?
Komentáře