NÁVODY
Jak naladit kytaru nebo ukulele bez hudebního sluchu
Foto: Pixabay
Jak naladit kytaru a další nástroje - Jak naladit televizi
Jak naladit hudební nástroje jako je kytara, ukulele nebo housle
Ladění hudebních nástrojů, ale třeba ani televize nemusí být nijak složité, na druhou stranu pokud člověk nemá jaksi cit, může jít i o celkem otravnou činnost.
Podíváme se, jak si tohle všechno co nejvíce zjednodušit a jak naladit kytaru, ukulele, televizi nebo rádio raz dva a opravdu jednoduše. Někdy budeme potřebovat lehce pomoc, na druhou stranu to zaručí, že bude naladění čehokoliv provedeno opravdu správně a budeme si moci zabrnkat nebo si pustit třeba Mistrovství světa v hokeji v té nejlepší kvalitě.
Jak naladit kytaru nebo ukulele, když nemáme hudební sluch
Rady hudebníků typu "naladíme to podle piána" a podobné perly moc neposlouží někomu, kdo prostě přesnou výšku tónu neslyší. A ti s hudebním sluchem to z nějakého důvodu často nechápou, ale my, kdo opravdu na první dobrou neslyšíme rozdíl, natož abychom přesně kytaru, ukulele nebo jiný nástroj naladili, víme svoje.
Samozřejmě můžeme nástroj nechat naladit někoho jiného, ale to pomůže jenom krátkodobě, protože se stejně struny po nějaké době zase rozladí, a pokud zrovna onoho někoho nemáte v jednom kuse k dispozici, není tohle úplně správné řešení.
Naštěstí tu ale máme moderní technologie, které naladění všech nástrojů obrovsky usnadní.
Nalaďte kytaru a další nástroje mobilní aplikací
Naprosto nejpohodlnější je stažení mobilní aplikace. Velmi se mi osvědčila appka GuitarTuna, která je i ve světě obrovsky populární. Je zadarmo a velmi přehledně pomůže s naladěním kytary, ukulele, houslí, ale i nástrojů jako je mandolína, banjo, basová kytara, ale i sedmi nebo dvanáctistrunné kytary (a mnoha dalších).
Stačí jen nainstalovat na Android nebo iPhone, spustit, vybrat hudební nástroj (na váběr je jich 15), brknnout na strunu a aplikace sama pozná, o jakou strunu se jedná, jak je rozladěná a ihned také radí, čím máte točit a na kterou stranu.
Je to snadné, rychlé a přesné. Kytaru nebo jiný nástroj zdarma naladíte během pár minut a díky tomu, že ihned také vidíte, jak moc se blížíte správnému naladění.
Naladit kytaru můžete i ladičkou
Dalším pomocníkem při ladění nástrojů je ladička. Tu koupíte do dvou stovek v každém obchodě (navíc díky cashback portálům často i se slevou) s hudebními nástroji a funguje vlastně stejně, jako aplikace. Klipsnou jí připevníte na kytaru/ukulele nebo další nástroj, na ladičce vyberete, jaký nástroj chcete ladit, a ladička vám ukazuje, jak správně/špatně je struna naladěna.
Je to ideální pomůcka, která vydrží dlouho nabitá a velmi levně pomáhá s naladěním řady nástrojů, jestli nechcete udržovat aplikaci na telefonu nebo prostě chcete mít něco hmatatelnějšího. Jak ladička, tak mobilní aplikace fungují spolehlivě a hudební nástroje naladí velmi přesně.
Jak naladit televizi
I ladění televize je dnes už velmi snadné a díky čistě digitánímu vysílání už to není o hýbání anténou a hledání té nejvhodnější frekvence.
Dnes stačí správně propojit televizi a set top box, spustit ladění a kanály se samy naladí. Pokud je v ladění nějaký ořišek, jde postupovat podle přesných návodů, které nabízejí jednotliví prodejci televizí případně poskytovatelé televizního signálu.
Nejlepší autorádia s bluetooth od společností Pioneer, SONY a dalších
Komentáře