NÁVODY
Jak nastavit plastová okna na zimní režim a ušetřit?
Kdo by to byl řekl, že plastová okna jsou tak trochu záludná. Ukrývají totiž možnost přizpůsobit si je na zimní a letní režim. Někteří to považují za nesmyslné, jiní si to třeba zkusí. Navíc nemusíte ani povolat do práce profesionály, zvládnete to sami.
Letní a zimní režim – Nastavení zimního režimu
Jak poznat zimní režim okna
Mýtus? – Úspora za vytápění – Jak správně větrat
Foto: Freepik
Letní a zimní režim oken
Před začátkem zimy a léta je žádoucí změnit přítlak oken, tj. jak moc bude okno těsnit. Většina plastových oken má letní a zimní režim. Je však určitě lepší si u výrobce vašich oken ověřit, zdali je seřízení možné. Pokud máte k dispozici dokumentaci k oknům, mrkněte se do návodu.
V čem se sezónní nastavení liší? Okna v letním režimu méně těsní. Je to z toho důvodu, aby mohl teplý vzduch snáze cirkulovat dovnitř i ven. V zimním režimu okna těsní více, aby se tak dovnitř dostalo méně studeného vzduchu a draze neunikalo teplo ven.
Plastová okna: Jak přepnout okna na zimní a letní režim?
Nejdůležitější je zjistit, kde se nachází nastavovací systém. Uzamykací mechanismus je součástí kovového rámu, tedy, když otevřete okno, z boku uvidíte kovový pás. V části pod klikou okna se nachází pohyblivý mechanismus se šroubem (přepínač), nebo šestihranným čepem. Právě ty slouží k nastavení zimního a letního režimu okna.
Někde si vystačíte s prsty, jinde s inbusovým klíčem či kleštěmi. Čepy nebo přepínače mohou mít několik podob, od kterých se odvíjí i seřízení.
Přepínač s otvorem a tečkou
U přepínačů se šestihranným otvorem vám k orientaci poslouží tečka – pokud je tečka dole, je okno v letním režimu, když je vpravo, je nastaven zimní režim. Režim přepnete inbusovým klíčem (šestihranný klíč) nebo kleštěmi v okamžiku pootočení čepu ve směru hodinových ručiček.
Přepínač bez tečky
Přepínač bez tečky bude vyžadovat inbus. Klíčem pootočíte směrem k těsnicí gumě pro nastavení zimního režimu, pootočení směrem od těsnicí gumy je nezbytné pro letní režim okna. Přepínač v základním nastavení leží uprostřed oválné díry.
Šestihranný čep s čárou
U čepů mnohdy stačí otočit prsty. Šestihranný čep má uprostřed rovnou čáru. Otočení pak poznáte podle rýhy, kterou má čep na hlavičce. Vodorovná čára je v letním režimu, svislá v zimním.
Oválný čep
Základní poloha oválného čepu je 45°. V případě, že ho chcete nastavit na zimní režim, otočte čepem do vodorovné polohy. Do svislé polohy ho otočte u letního režimu.
Plastová okna – zimní režim, letní režim: Jak ho poznat?
Jestli o nastavování čtete poprvé a máte doma plastová okna, máte je nejspíš v letním režimu. Je to tím, že plastová okna z výroby jsou automaticky seřízená na letní režim.
Režim nastavení oken lze poznat také podle to, jak se otevírají okna. Plastová okna v letním režimu jde otevírat plynule a lehce. Oproti tomu v zimní režimu jdou okna zavírat hůře, klika vám bude klást při zavírání větší odpor a okna přilnou k těsnění.
Magazín Home pro ověření režimu radí vložit kousek papíru do těsnění okna. „Jde-li to snadno, potom máte okna v letním režimu, je-li papír prakticky nemožné vytáhnout bez roztržení, okno je v zimním nastavení.“
Doporučuje se nenechávat okna v zimním režimu, neboť zavíráním a otevíráním okna se opotřebovává těsnění. Tlak je na těsnění vyšší než v letním režimu.
Zimní nastavení plastových oken: Je to mýtus?
Některé zdroje uvádí, že měnit přítlak oken na zimu nebo léto, je nesmysl. Portál ESTAV píše, že „zavřené okenní křídlo, aby izolovalo nejen od průvanu, ale i od pouličního hluku, má jedno jediné nastavení po celý rok.“
Podle webu Utulnydum.cz je nastavení přítlaku původcem mýtu o zimním režimu, kdy by měl být přítlak větší, než v létě a vysvětluje „správný přítlak je jen jeden a můžete si ho doma sami ověřit - když do okna přivřete proužek papíru a ten pak lze jen těžko vytáhnout, je přítlak optimální. Je absolutně v pořádku, když tento přítlak u oken zachováte celoročně, protože dobře utěsněné okno neizoluje jen před chladem, ale také před hlukem."
Jak ušetřit? Nastavte okna na zimní režim
Vysoká cena energií nás nutí více přemýšlet nad úsporou nákladů na topení. Zimní režim může být jednoduchým řešením, jak ušetřit za vytápění. A není to zdaleka jediný přínos přepnutí oken.
Nebudete mít orosená okna a vlhkost v bytě, která může mít vliv na vznik nežádoucích plísní na stěnách a parapetě. I tak se ale klade velký důraz na správné větrání.
Jak správně větrat
Podle odborníků by větrání v zimních měsících mělo být rychlé a intenzivní, aby se vzduch rychle vyměnil, interiér neprochladl a teplota se v místnosti po vyvětrání vrátila opět do příjemných mezí. Okna v každém pokoji by měla být otevřená, aby se vytvořil průvan.
Doporučuje se takto větrat třikrát za den po dobu několika minut. Když budete větrat, nezapomeňte vypnout topení. Vyvarujte se dlouhodobého větrání ventilací nebo mikroventilací. Tu si nechte na léto.
Je důležité si uvědomit, že ačkoli běžné větrání v zimě rychle vyměňuje vzduch, často vede ke ztrátě tepla a zvýšeným nákladům na vytápění. Vhodnější alternativu představuje větrání s rekuperací. To umožňuje větrání se zavřenými okny as tím i efektivní výměnu vzduchu při současném zachování stabilní teploty v místnostech.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na zamrzlé okno u auta? Pomůže ocet i ponožka
Podívejte se, jak se rychle a efektivně zbavíte námrazy z oken vašeho auta ❄️ i bez škrabky.
Rolety den a noc: Bez vrtání, na míru, cena
Proč si do domu, či bytu vybrat zrovna vnitřní stínění v podobě rolet den a noc?
Tepelné čerpadlo vzduch vzduch - výhody a nevýhody
Tepelná čerpadla typu vzduch vzduch mohou být poměrně levnou alternativou pro vytápění domu. Nehodí se ale pro každý objekt...