NÁVODY
Jak si udělat kapitánský průkaz - kurzy a zkoušky
Foto: pixabay.com
- Jak získat kapitánský průkaz (VMP)
- Kapitánské zkoušky (VMP) - druhy
- Zkušební testy vůdce malého plavidla
- Kapitánský průkaz - cena
- Kapitánský patent a zkoušky kategorie A, B a C
Co je kapitánský průkaz
Když se mluví o "kapitánském průkazu", myslí se tím obvykle průkaz Vůdce malého a rekreačního plavidla (VMP). Jde o základní doklad pro vůdce a obsluhu malého plavidla a na vodních cestách v České republice, který je povinný pro vedení každého malého plavidla podléhajícího registraci. To znamená jakéhokoliv plavidla, pro které platí nejméně jedno z těchto pravidel: Jeho celková hmotnost přesahuje 1000 kg, jeho strojní pohon má výkon větší než 4kW nebo má plachty s větší plochu než 12m2. Průkaz platí i na zahraničních vnitrozemských cestách a v případě kategorie C s ním můžete i na moře.
Základní průkaz Vůdce malého plavidla opravňuje k vedení lodi o délce do 20 metrů a můžete ho získat už ve věku 16 let. Po čtyřech letech vlastnictví průkazu si ho můžete rozšířit na lodě do 24 metrů.
Jak získat kapitánský průkaz (VMP)
Existují v podstatě dvě základní cesty, jak získat průkaz vůdce malého plavidla.
Vše si vyřídíte sami
Vyplníte žádost o vydání plavebního dokladu, kterou si můžete stáhnout tady, necháte si u svého lékaře potvrdit zdravotní posudek (formulář ke stažení tady) a doložit musíte také osvědčení o výsledku ověření praktických dovedností, které vydá pověřená osoba (seznam pověřených osob pro jednotlivé kategorie najdete tady).
Po zaslání všech uvedených dokumentů nebo jejich osobním podání na jakoukoliv pobočku Státní plavební správy a jejich kladném posouzení si vyberete volný termín pro vykonání zkoušky v podobě testu.
Absolvujete kapitánský / jachtařský / lodnický kurz
Přihlásíte se na některý z kapitánských kurzů, kterých najdete na internetu celou řadu. Společnost, která ho provozuje, se za vás postará o všechnu administrativu (k doktorovi si samozřejmě musíte dojít sami), podá za vás žádost, proškolí vás teoreticky i prakticky a rovnou i doloží osvědčení o praktických dovednostech.
Vše se dá zpravidla zvládnout během víkendového dvoudenního kurzu. Po něm následují už jen zkoušky v nejbližším volném termínu plavební správy.
Kapitánské zkoušky a kurz v Chorvatsku
Zařadili jsme do zvláštní kategorie, i když by teoreticky mohlo jít o tu předchozí. Kapitánský kurz se dá příjemně spojit s dovolenou v Chorvatsku a místní úřady jsou při vydávání oprávnění dost benevolentní. Podle toho se ale na chorovatské doklady pohlíží v dalších zemích - zdaleka ne všude ee uznávají. Proto doporučujeme udělat si průkaz vůdce malého plavidla u české Státní plavební správy. S jeho uznáním nebudete mít problém v podstatě nikde, kde ho můžete potřebovat.
Kapitánské zkoušky (VMP) druhy
M - malé plavidlo bez omezení výkonu motoru
Platí na všech tuzemských i zahraničních vnitrozemských cestách - řekách, přehradách a kanálech. Písemná zkouška se skládá z 35 otázek (tři možnosti odpovědi, jedna správně), pro úspěšné splnění je třeba odpovědět správně na alespoň 30 z nich. I když budete čtvrtinu otázek jen tipovat, pořád máte velkou šanci na úspěch.
M20 - malé plavidlo s výkonem motoru do 20 kW
Zjednodušeně řečeno - předchozí kategorie bez nutnosti osvědčení o praktických dovednostech, ale s omezením výkonu strojního pohonu.
S - plachetnice bez omezení celkové plochy plachet
Kromě zvládnutých teoretických zkoušek a a ověření praktických dovedností pro kategorii M je třeba také ověření praktických dovedností a teoretická zkouška pro kategorii S. Teoretická zkouška se skládá ze čtrnácti otázek, správně musíte odpovědět minimálně na jedenáct z nich.
S20 - plachetnice s plachtami do 20 m2
Pro tuto kategorii opět není nutná praktická zkouška.
M24 - vůdce malého plavidla - rozšíření na větší délku
Po čtyřech letech vlastnictví průkazu VMP katgorie M je možné ho rozšířit na kategorii M24 pro lodě do délky 24 metrů. Před tím je ale nutné také absolvovat ověření praktických dovedností pro tuto kategorii.
C - mezinárodní průkaz způsobilosti na moře (příbřežní vody)
Všechny kategorie, o kterých jsme dosud mluvili, platí automaticky pro tuzemské vodní cesty a zahraniční vnitrozemské vodní cesty - takzvanou oblast I. Pro pobřežní mořské vody - 1 námořní míle od pevniny do 4 stupňů Beafortovy stupnice - se dá průkaz VMP rozšířit o oblast C. K jejímu získání je třeba složit teoretickou zkoušku, která se skládá z 28 otázek a správně je nutné odpovědět alespoň na 24 z nich.
V praxi to vypadá tak, že pokud máte zájem o oprávnění vést malou plachetnici v příbřežních mořských vodách, zažádáte si o kategorie M, S a C. Projdete ověřením praktických dovedností pro M a S a zkoušku ze všech tří kategorií (tři různé testy) si napíšete najednou. Pokud uspějete v kategorii M a ve dvou zbývajících ne, stále obdržíte průkaz pro kategorii M a opravný pokus už budete dělat jen v neúspěšných kategoriích. Naopak to ale neplatí - pro kategorie S a C musíte mít splněnou i "základní" kategorii M.
Pokud máte zájem jen o vedení motorových lodí po tuzemských vodních cestách, stačí vám jen kategorie M, zpravidla si ale většina zájemců dělá rovnou i "céčko", protože jde jen o jeden test navíc, který navíc v případě zvládnutí "emka" není příliš náročný.
Zkušební testy vůdce malého plavidla
Na internetu najdete různé aplikace se zkušebními testy a hned několik jich je určeno pro mobilní telefony. Většina z nich ale trpí jedním velkým nedostatkem - otázky se v nich neaktualizují zároveň s těmi oficiálními. Přestože pravidla provozu zůstávají dlouhodobě téměř stejná a odpovědět by jste měli umět na všechny otázky, při přípravě na testy je mnohem efektivnější pracovat rovnou s oficiálními zkušebními testy, které pro všechny kategorie najdete přímo na stránkách Státní plavební správy.
Úplně stejné testy (respektive výběr ze stejného souboru testových otázek) se stejným způsobem ovládání vás čekají i u zkoušky, takže vás pak nemůže vůbec nic překvapit.
Kapitánský průkaz - cena
Za samotnou zkoušku a průkaz zaplatíte 500 Kč na Státní plavební správě, u ostatních položek (osvědčení o praktických dovednostech, kurz) záleží případ od případu. Cena za kompletní dvoudenní kurz, včetně praktických zkoušek a učebních materiálů se obvykle pohybuje mezi 5 a 10 tisíci korun.
Kapitánský patent a zkoušky kategorie A, B a C
Pokud budeme mluvit o skutečných kapitánských zkouškách, pak půjde spíše o zkoušky pro způsobilosti Kapitán A, Kapitán B a Kapitán C.
Kapitán kategorie A
Může vést lodi bez omezení výkonu a výtlaku (s výjimkou plachetnic) po všech vodních cestách včetně cest námořního charakteru.
Kapitán kategorie B
Průkaz opravňuje vést lodě bez omezení výkonu a výtlaku na všech vodních cestách Evropské unie s výjimkou cest námořního charakteru. Opět neplatí pro plachetnice.
Kapitán kategorie C
Kategorie platí pro všechny lodě kromě plachetnic, ale jen pro tuzemské vodní cesty.
Na rozdíl od průkazu VMP je všech případech nutná mnohaměsíční praxe.Například u kategorie B musí žadatel doložit praxi 48 měsíců na lodi s vlastním strojním pohonem a rekreační plavidla se do toho nepočítají.
Komentáře