NÁVODY
Jak si zabalit do letadla: pozor (nejen) na baterie!
Když se budete balit na dovolenou, na kterou se vydáte letadlem, měli byste mít na paměti všechna základní pravidla a omezení!
Foto: Pixabay
Jak se zabalit do letadla
Pravidla v tom, co všechno smí a nesmí do letadla, jsou velice striktní. V příručním zavazadle si na palubu nemůžete vzít jen tak, co vás napadne.
Pozor na baterie v letadle
Cestování bez mobilního telefonu už si dnes nikdo nedovede představit. Podle údajů ČSÚ má smartphone přibližně 70 % Čechů. U ČSA je 90 % prodaných letenek elektronických. Většina lidí má navíc v telefonu nejen případnou letenku, ale také platební kartu, mapy, e-maily, messengery a další aplikace, které na dovolených chtějí používat. Mnoho lidí si také s sebou na cesty bere notebooky, tablety a k nim také nezbytné powerbanky. Jenž pozor právě na baterie, ty mohou přinést potíže!
Baterie mohou být v extrému hodně nebezpečné, pro pasažéry představují hrozbu. Pokud jsou poškozené nebo zkratují, mohou vyvolat i požár. Takové baterie jsou pro letadlo větším nebezpečím než takový Bermudský trojúhelník.
Baterie dejte do příručního zavazadla
Běžné alkalické baterie (třeba tužkové) nejsou nijak omezeny a ty si s sebou můžete vzít. Pozor je ovšem věnovat lithiovým nebo Li-Ion, které jsou součástí běžné elektroniky. „Obecně platí, že akumulátory bychom neměli nechávat v odbavovaném zavazadle, ale vzít si je do příruční tašky. V případě zkratu a následného požáru totiž není možné rychle reagovat a v zavazadlovém prostoru oheň uhasit,“ říká Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.
Nebezpečí v letadle
Důležité je si ověřit podmínky konkrétních aerolinií. Například v USA některé aerolinky umožňují ponechat vypnutou elektroniku i s baterií v zavazadlovém prostoru – to se ale týká jen akumulátorů s méně než 100 Wh. V Česku toto neplatí a je dobré se předem informovat u dopravce. Baterie se vždy objeví na rentgenové kontrole a majitel zavazadla bude nejspíše muset svá zavazadla přebalit.
V příručním zavazadle můžete mít přístroje i baterie v prakticky neomezeném počtu, záleží na konkrétním přepravci. Například Ryanair omezuje počet Li-Ion článků na dvacet, jejich kapacita nesmí překročit 160 W.
Co mohlo za nehody Boeing 737 max 800
Co baterie s vyšší kapacitou?
U akumulátorů s kapacitou větší než 100 Wh jsou odlišná pravidla. Takové baterie se objevují například v invalidních vozících a dalších zdravotních zařízeních. Podobně silné baterie musí většinou aerolinky schválit.
Co náhradní baterie?
Pokud je k zařízení náhradní baterie a převážíte ji mimo přístroj, pak je nutné akumulátor zabezpečit. „Je potřeba ochránit póly akumulátoru, aby nedošlo ke zkratu. To se dá krom přepravy v originálním balení zajistit i přelepením pólů izolační páskou nebo zabalením do uzavíratelného plastového sáčku,“ navrhuje Radim Tlapák.
Co vybité baterie?
Nepříjemnosti mohou nastat také při přílišném nebo naopak nedostatečném nabití například telefonů, ale i další elektroniky jako laptopy. Při bezpečnostní kontrole je vždy potřeba ověřit, jestli zařízení není atrapa. Majitel často musí zařízení zapnout a tím potvrdit funkčnost. Proto zařízení nesmí být vybité.
Nebezpečné předměty do letadla nesmí
Baterie by naopak z důvodu bezpečnosti měly být přepravovány v příručním zavazadle. Jsou ale zařízení, která musí být v zavazadle, ale baterie od nich v příručním zavazadle na palubě (řádně zabezpečena). „Bezpečností opatření, kdy přístroj musí zůstat v zavazadlovém prostoru, ale akumulátor by měly být převážen zvlášť, se týká například vrtaček. U některých aerolinií pravidlo platí i pro hračky na dálkové ovládání či drony,“ říká Radim Tlapák. Na palubě byste měli mít i bezdrátová sluchátka. Bezpečnostní pravidla platí i pro ta nejluxusnější letadla na světě.
Jaká jsou další omezení?
Doporučuje se informovat přímo na stránkách aerolinií, kde najdete přesné pokyny, co je povolené, co zakázané. Dobře to má například zpracované ČSA. Dodržovat byste také měli tzv. přepravní řád, abyste neodpadli jako pokerový hráč, jenž byl násilím vyveden z letadla. Jestli byste chtěli zažít adrenalin spojený s létáním, tak zkuste Letecký zážitek.
Tekutiny v příručním zavazadle
- na palubu můžete mít tekutiny maximálně 100 mililitrů na balení
- všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku (max. objemu 1 litr na osobu)
- vzít si můžete léky, kapky a další léčebné přípravky
- v Duty Free obchodech je možné si koupit tekutiny většího objemu než 100 ml
Co jsou tekutiny?
- voda a jiné nápoje, polévky, sirupy
- krémy, pleťová mléka a oleje,
- parfémy
- spreje
- gely včetně šampónů a sprchových gelů
- nádoby pod tlakem včetně pěny na holení, pěnových tužidel a dalších pěnových přípravků či deodorantů
- pasty včetně zubní pasty
- směsi tuhých a tekutých materiálů
- všechny ostatní výrobky podobné konzistence
Zakázané předměty na palubě
Seznam zakázaných předmětů je dlouhý. Jsou zde například zbraně – střelné, palné, ochromující zařízení (paralyzér, obušek...). Zakázány jsou předměty s ostrým hrotem, ale také sportovní vybavení pro bojová umění. Hračky vzhledově připomínající skutečné zbraně. Naopak ve hře GTA V si můžete létat, s čím chcete, zbraně jsou vítané. A jak je to vlastně s chemtrails na palubě letadla?
Zakázané předměty pro přepravu
- Aktovky či kufříky s poplašným zařízením
- Výbušniny a ohňostrojné látky včetně zábavné pyrotechniky
- Hořlaviny
- Stlačené plyny (hořlavé, nehořlavé nebo jedovaté)
- Žíraviny a látky způsobující korozi (kyseliny, zásady, peroxidy)
- Toxické a dráždivé látky
- Radioaktivní materiál
- Magnetické materiály
- Rtuť
- Akumulátory nebo baterie s kapalným elektrolytem
- Infekční materiály
- Suchý led o hmotnosti vyšší než 2,5 kg
Tip na skvělý teambuilding: Co si zkusit pilotovat letadlo?
Zdroje: Tisková zpráva, ČSA
Komentáře