NÁVODY
Jak složit Rubikovu kostku?
Rubikova kostka patří mezi nejpopulárnější hlavolamy na světě. Pokud si budete chtít lámat hlavu nad tím, jak ji složit, jedině dobře. V opačném případě se můžete mrknout na návod, který by vás měl dovést do zdárného konce.
Foto: Freepik
Skládání Rubikovy kostky, návod na složení Rubikovy kostky
Zásluhu na vzniku Rubikovy kostky má maďarský sochař a architekt Ernő Rubik, který ji vynalezl roku 1974. Po jejím rozšíření do celého světa se dokonce začali konat i turnaje, kde soutěží speedcubeři o co nejrychlejší složení kostky.
Návod na Rubikovu kostku: Jak se skládá Rubikova kostka
Rubikova kostka vypadá celkem jednoduše, ale zdání klame. V případě, že se bavíme o klasické kostce, tak ta má 6 stran, 8 rohů a 12 hran a vnitřní mechanismus drží proti sobě prostřední díly, tzn. modrá je naproti zelené, červená naproti oranžové a bílá proti žluté. Odvážným štěstí přeje, tak pojďme postupně proniknout do techniky speedcubingu tedy skládání kostky na čas.
Jak poskládat Rubikovu kostku: Rubikova kostka algoritmy
V návodech se často setkáte s označením pohybu kostky. I zde se vyplatí znát názvosloví, které je u otáčení podle anglických slov. Algoritmy (sestavy několika otočení) se doporučuje naučit zpaměti, aby se pohyby časem zautomatizovaly.
- U = UP – otočení horní strany ve směru hodinových ručiček
- D = DOWN otočení spodní strany ve směru hodinových ručiček
- R = RIGHT – otočení pravé strany ve směru hodinových ručiček
- L = LEFT – otočení levé strany ve směru hodinových ručiček (otáčíte ji směrem k sobě)
- F = FRONT – otočení přední strany ve směru hodinových ručiček
- B = BACK – otočení zadní strany ve směru hodinových ručiček (otáčíte ji směrem doprava)
Když za písmenkem uvidíte 2, jako například R2, udělejte pohyb dvakrát po sobě. Když uvidíte u písmena apostrof (např. R') uděláte pohyb proti směru hodinových ručiček. Popis vždycky odpovídá tomu, kterou stranou je kostka k vám natočena, tedy, když ji držíte proti sobě stranou se zeleným středem, tak tato strana je F (= FRONT).
Rubikova kostka – návod pro začátečníky
Návodů na složení Rubikovy kostky je samozřejmě více, ale nejprve se zaměříme na ten nejjednodušší. Půjde o techniku skládání vrstvy po vrstvě. Chytněte kostku, aby byl bílý střed dole (D), žlutý nahoře (U) a zelený vepředu (F).
Začněte od bílé strany a na straně s bílým středem si vytvořte bílý kříž barevně spojený s dalšími barevnými bočními středy. Středy musí nutně souhlasit s barvou přilehlé hrany.
Pokud byste si chtěli proces virtuálně zkusit, k dispozici jsou také zahraniční stránky ZDE.
Jak snadno vytvořit kříž? Uděláte H a otočíte prostřední vodorovnou řadou 2x doleva. Písmeno H se podle Jana Machaly dělá v těchto tazích: „Prostřední řadou 2x dolů. Dolní podstavou 2x doleva. Prostřední řadou 2x nahoru. Dolní podstavou 2x doleva. Celou kostkou doprava. Prostřední řadou 2x dolů. Dolní podstavou 2x doleva. Prostřední řadou 2x nahoru. Dolní podstavou 2x doleva.“
- R U´R´ F´ F´ R U´R´ F2
Nyní dokončíme první vrstvu kostky. Ve druhém kroku je potřeba uspořádat bílé rohové dílky, aby souhlasily i barvy z boku. Kostku si otočte tak, aby byl bílý kříž dole a hledejte rohy s bílou nálepkou. Točte třetí vrstvou libovolně a využijte k tomu následující algoritmus, ze kterého vyjdou tři případy:
- U R U´R´
- U´L´ U L
- (R U R´U´) x 3
Rubikova kostka – návod druhá řada
Po dokončení první vrstvy se pustíme do skládání hran druhé vrstvy. Kostku držte bílou složenou stranou dolů a budeme chtít umístit čtyři hrany do druhé vrstvy. Hranu, kterou chceme otočit na své místo, musíme dostat do polohy obráceného písmena T.
- Pokud je potřeba roh vložit na pravou stranu: U R U´R´ U´F´ U F
- Pokud je potřeba roh vložit doleva: U´L´ U L U F U´F´
Rubikova kostka – návod třetí řada
V této fázi bude naším cílem složit žlutý kříž. Jakmile se dokončí první dvě vrstvy (F2L) vznikne na kostce jeden ze tří vzorů, a to puntík, proužek, nebo obrácené L. V algoritmu se setkáte s písmenem f, které představuje tah prostřední vrstvy kostky ve směru tahu F.
- F R U R´U´F´ f R U R´ U´ f´
- f R U R´ U´ f
- F R U R´U´F´
V následujícím kroku si natočíme rohy třetí vrstvy a vytvoříme žlutou vrstvu. Špatně orientovaný roh si nastavte tak, aby byl vlevo vepředu. Následně opakujte algoritmus
- D L D´L´ (případně D´ R´ D R) do té doby, než se roh otočí žlutou stranou nahoru.
Je nezbytně nutné kostku držet stále stejně. Otáčíte jen vrchní vrstvu (tah U nebo U´) tak, aby na pozici vlevo vepředu byl další roh, který je špatně orientovaný. Celý postup pak zopakujte se všemi nesprávně orientovanými rohy.
V této fázi chceme, aby všechny rohy z poslední vrstvy byly na správném místě. To jediné, co sedět nebude, jsou hrany poslední vrstvy. Na kostce většinou najdete dva rohy, které jsou na správném místě, a na stejné straně. Ty si dejte na zadní stranu, celou kostkou otočte ve směru R proveďte algoritmus
- R' U R' D2 R U' R' D2 R2 a celou kostkou otočte proti směru R.
Nyní už potřebujete jen proházet středy na správná místa. Řiďte se těmito algoritmy:
- Jestliže dílek vepředu patří doprava: R U' R U R U R U' R' U' R2.
- Jestliže dílek vepředu patří doleva: L' U L' U' L' U' L' U L U L2.
Jak jednoduše složit Rubikovu kostku, Rubikova kostka – návod pro děti
Jak postavit Rubikovu kostku – návod pro středně pokročilé
Jak složit Rubikovu kostku 3x3x3
Číňanovi jménem Yusheng Du se podařilo složit klasickou kostku ve verzi 3 × 3 × 3 za 3,47 sekundy a momentálně si drží světový rekord.
Jak složit Rubikovu kostku 3x3x3: Rubikova kostka – návod druhá řada, třetí řada
Praktický návod i výchozí barevné zobrazení kostky najdete na těchto odkazech:
Součástí tohoto webu jsou i triky, které by stály za vyzkoušení.
Jak složit Rubikovu kostku – aplikace
Kdybyste propadli skládání Rubikovy kostky, bude se vám hodit aplikace CubeX nebo Cube Solver. Pomocí fotoaparátu si naskenujete zamíchanou kostku ze všech stran a aplikace vám přispěchá na pomoc s řešením. Jednotlivé kroky si můžete poté proklikávat a díky aplikaci kostku úspěšně složit.
Složení Rubikovy kostky: Rubikova kostka návod 3x3, Rubikova kostka návod 2x2
Rubikova kostka s rozměry 3 × 3 × 3 je považována za standard, ale postupem času se objevily také další varianty. Nejmenší, tzv. Pocket Cube, o rozměrech 2 × 2 × 2. Dalšími jsou například kostky ve tvaru jehlanu (Pyraminx), kostka se 12 stěnami (Megaminx) aj.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Hračka ježek v kleci – návod a obrázky
Legendární hlavolam z dobrodružství Rychlých šípů od Jaroslava Foglara můžete mít v mnoha podobách. Máme i návod na osvobození ježka z klece!
Magnetické kuličky Neocube – info a návody
Pořídili jste si relaxační a zábavné kuličky Neocube a nevíte, co si s nimi dále počít? Jak stavět? Poradíme vám jak na to!
Zahrajte si AZ kvíz klidně u vás doma!
Společenská hra, ❤️ která vychází z pravidel televizní soutěže. 🧨 Pobaví se u ní dva a více hráčů! ✅Měli byste na to vyhrát v televizi u...