pls
mrdky
NÁVODY
Jak správně sedět u počítače
U počítače dnes mnozí tráví většinu dne a s tím se pojí zdravotní potíže. Málokdo věnuje ergonomii dostatek pozornosti a to pak končí bolavými zády. Jak správně sedět u počítače? Poradíme!
Jak správně sedět u počítače?
U počítače musíte sedět ve správné poloze. Není třeba mít přehnaně rovná záda, ale ani se nesmíte hrbit. Důležité je dodržovat základní pravidlo, aby končetiny byly v pravém úhlu a chodidla se zlehka dotýkala podlahy. Velkou roli dále hraje kvalita židle, nastavení monitoru a další.
Foto: Pixabay
- Jak sedět u počítače?
- Správná ergonomie celého pracoviště
- Jak správně nastavit monitor?
- Vyberte klávesnici a myš
- Video: Jak správně sedět u počítače
Špatné sezení u počítače a jeho zdravotní následky
Špatnými návyky nejvíce trpí páteř, kdy se nepřirozeně hrbíme u obrazovky. Ramena nejsou narovnaná, vzniká nepříjemný tlak, který se pak šíří do celých zad. Mnozí se také příliš prohýbají v kříži. Špatné sezení má ale také vliv nejen na naše svaly, ale také na to pod jakým úhlem se díváme do monitoru. Unavené oči pak mohou mít za následek bolesti hlavy. Zjednodušeně řečeno: špatné sezení u počítače má vliv na celé tělo a organizmus. Věnujte tedy náležitou péči tzv. správné ergonomii. Vhodné návyky se velice rychle projeví a vy pocítíte úlevu při práci či hraní her na počítači.
Jak sedět u PC?
Jak už bylo zmíněno, je potřeba držet se pravidla pravých úhlů. Začneme u nohou. Měli byste být nepatrně rozkročeni, nohy v kolenou by měly svírat pravý úhel a chodidla by měla být celou plochou položena na podlaze. Měli byste cítit pouze jemný tlak, nebýt na nich velkou vahou. Pravý úhel platí i pro ruce. Ideálně by předloktí měla být opřena o loketní opěrky na židli (ta by měla mít výškové nastavení a také rotace, aby si je mohl každý uzpůsobit své výšce a potřebám). Trup by měl být také v prvém úhlu vzhledem ke stehenní kosti. Volné místo na zádech by pak měla podpořit bederní opěrka.
Ergonomické pracoviště
Výběr správné židle k počítači, ale i křesla pro hraní na konzolích, je důležitý a neměli byste jej podcenit. Například hráči online pokeru před obrazovkami tráví dlouhé hodiny a kvalitní židle je pro ně naprostou nezbytností. K tomu také patří správné nastavení výšky pracovního stolu. Ideální jsou polohovací stoly, u kterých můžete měnit jejich nastavení a třeba část dne trávit u PC vestoje. Střídání prospěje vaší páteři, stejně tak budete nenásilnou formou spalovat kalorie. Při sezení by pracovní výška stolu měla být mezi 60 až 70 centimetry (pokud si nemůžete nastavit výšku stolu, doporučujeme pořízení podložky pod nohy). Základní nastavení židle by mělo odpovídat jak výšce stolu, tak postavy – důležité je vycházet ze zmíněného pravidla pravých úhlů. U stolů zapomeňte na výsuvné šuplíky na klávesnice. Z hlediska ergonomie jsou spíše na škodu než k užitku.
Monitor – jak správně nastavit?
Dnes mají veškerá pracoviště LCD monitory, které jsou šetrnější k našim očím. Ale je důležité mít horní hranu obrazovky ve výši očí, abyste tělo drželi ve stále ideální poloze. Dále by monitor měl být ve vzdálenosti od 50 do 70 cm. Pro kondici očí je také dobré každých dvacet minut zaostřit zrak na předmět vzdálený alespoň 6 metrů, nebo se dlouze zadívat do zeleně v dáli. U monitorů je vhodné volit modely, které mají tzv. PIVOT – tedy možnost výškově jej upravovat – nebudete si muset základnu LCD podkládat. Ještě lepším pak jsou držáky – pohyblivá ramena na monitory. Jen pozor, monitory musí podporovat tzv. standard VESA, aby je bylo možné na tato ramena upevnit.
Klávesnice a myš
U těchto periferií je to velmi individuální, ale pokud píšete „všemi deseti“, zauvažujte nad koupí lepšího ergonomického modelu. V případě myši se hodí podložky, které mají gelové polštářky pro zápěstí a tím se snaží předcházet tzv. syndromu karpálního tunelu. Další pravidla, jak postupovat při zařizování home office.
Shrnutí:
- Dbejte na pravidlo pravých úhlů
- Vyberte si správnou ergonomickou židli
- Zvolte si správný stůl (ideálně polohovací)
- Dodržujte vzdálenosti od monitoru
- Klávesnice a myš vám mohou ulevit
- Nezapomínejte se protahovat a cvičit
Foto: Pixabay
Nezapomeňte! Ergonomie správného sezení u počítače je sice důležitá, ale ne všespásná. Své tělo si musíte udržovat v kondici pravidelným protahováním (během dne) a ideálně ještě dalším cvičením (ale pozor, na píchání v boku při sportování). Vhodná je například jóga, nebo přímo cviky zaměřené na protažení zad. Vhodné jsou také pravidelné masáže a návštěva wellness. |
Video: Jak správně sedět u počítače
Odborník Vítězslav Hradil ve vysílání Českého rozhlasu vysvětluje základy správného sezení u počítače. Správná technika vám ušetří čas strávený po ordinacích lékařů, a také to ušetří peníze zdravotní pojišťovně.
Komentáře
kokoti