NÁVODY
Jak účinně zatočit s nežádoucím plevelem?
Ne každý plevel v zahradě musí být na škodu. Existují druhy, které dokáží chránit naší zahradu před škůdci. Přilákat užitečný hmyz, který je důležitý pro opylování, chrání půdu před ztrátou živin a vysycháním. Svými kořeny provzdušňují půdu, některé svými květy přispívají ke zkrášlení zahrádky. Jiné zase slouží jako potrava pro ptáky a drobné živočichy, mnohé z nich mají i zdravotní a léčivé benefity.
Foto: Maksim Kostenko / Adobestock.com
Ovšem každý zahrádkář dobře ví, který plevel přináší víc škody než užitku. Některé typy plevelů jsou zkrátka nežádoucí. Zejména, pokud hodláme pěstovat ovoce, zeleninu a okrasné rostliny. Na některých částech zahrady můžeme vymezit prostor, kde lze ponechat plevelům jejich přirozenost. Ovšem v záhonu o ně nikdo nestojí. Také plevel prorůstající skrze mezírky v chodníku nevypadá pěkně. Pojďme si prozradit, jak s nežádoucím plevelem zatočit.
Přípravky proti plevelům
Nejběžnějším a nejúčinnějším způsobem je použít přípravky proti plevelům. Těch existuje celá škála. Nejvhodnější měsíc pro jejich aplikaci je začátkem května, kdy jsou plevele v počáteční fázi svého růstu. Přípravek volíme podle toho, zda se jedná o plevel v záhonu nebo prorůstá skrze dlažbu. Jsou místa, kde si použití chemie velmi dobře rozmyslíme, protože by přípravek zahubil i okrasné rostliny.
Vypalovače plevele
Další z možností je použití vypalovače. Opět se používá tam, kde nehrozí poškození úrody či okrasných rostlin. Využijete ho na venkovním schodišti, chodnících, výjezdech, terasách, venkovních zdech, parkovacích plochách, pískovištích. Jeho použití je naprosto netoxické. Ovšem šetrné to nemusí být vůči některým hmyzím obyvatelům zahrady.
Horká voda a pára
Vedle vypalovače lze plevel likvidovat pomocí horké vody nebo páry. Má na plevel devastující účinky. I zde platí totéž, co u vypalovače. Používá se tam, kde nehrozí zároveň likvidace okrasných rostlin či úrody. Pára ovšem nezlikviduje kořenový systém, proto se musí aplikovat v pravidelných intervalech.
Foto: goodluz / Adobestock.com
Postřikovač
Jedná se o pomocníka, kterého by měl mít na své zahradě každý. Je ideální pro jakoukoli práci na zahradě. Postřikovač použijete nejen při hubení plevele, ale i při kropení rostlin nebo aplikaci ochranného prostředku proti chorobám a škůdcům. Tlakový postřikovač vám umožní dlouhé provozní intervaly bez námahy a zajistí dostatečné množství postřiku.
Manuální odstraňování
Občas není zbytí a musíme si s plevelem poradit vlastnoručně. K tomu je potřeba nejen ochranných pomůcek, jako jsou rukavice či návleky nebo dlouhý rukáv, ale i správné zahradní náčiní. Plevel se trhá snadněji, když je půda vlhká. Buď po dešti, nebo po kropení záhonu.
Solarizace
Při tomto způsobu jednoduše využijete hezkého počasí, kdy pálí sluníčko. Na místa s plevelem položíte netkanou textilii nebo černou plachtu. Pod touto vrstvou se zvýší teplota a kromě plevele se zničí i choroboplodné zárodky. Tuto techniku lze použít před tím, než na záhon vysejete úrodu nebo tam, kde nehrozí likvidace ostatních rostlin.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co je ČT sport Plus a kde sledovat v TV a online + program
Živé sportovní přenosy zdarma, to je 🧨 ČT sport Plus. Podívejte se, jak online vysílání naladit i jaký je program ČT Sport+ pro ME ve fotbale...
Pozvánky na svatbu – text, vzor, online
Svatební pozvánky a oznámení jsou nedílnou součástí každé svatby. Mělo by z nich být jasné, na kterou část svatebního dne svou rodinu a přátele...
Jak a kdy sázet brambory rané, polorané a pozdní?
Přečtěte si, kdy sázet rané, polorané a pozdní brambory. V článku najdete mj. také návodné video s vychytávkami, které vám usnadní práci.