NÁVODY
Jak vybrat nábytek do dílny
Kvalitní kovový nábytek je nezbytnou součástí každého pracovního prostředí. Svými výhodami a vhodnou kombinací vytvoří takové místo, ve kterém se budete cítit dobře.
Foto: Kovos.cz
Vybíráme kovový nábytek: Dílna
Oproti běžnému kovovému nábytku se dílenský nábytek vyznačuje robustní konstrukcí. Tou je pak např. pro dílenský pracovní stůl splněn požadavek na masivní ponky a obecně u každého kusu nábytku zajištěna vysoká pevnost a odolnost.
Další výhodou dílenského nábytku je možnost ho rozšiřovat. K tomu dobře poslouží příčky, přídavné police, zásuvky apod. Zásuvkové dílenské skříně navíc poskytují velké úložné prostory s dostatečnou nosností polic a zásuvek.
U dílenského nábytku je dlouhá životnost naprostou nezbytností, proto výrobci volí vhodnou konstrukci a odolnou práškovou povrchovou úpravu, která výrobek dobře chrání, lehce se čistí a udržuje.
V porovnání s běžným nábytkem má kov obrovskou výhodu v tom, že ve vlhkém prostředí zůstane mnohem déle bez vlivu a hned tak se nezdeformuje. U normálního nábytku vlivem vlhka dojde během pár chvil k nabobtnání a rozpadu. Velmi často se časem rozvrže a kolikrát je kovový nábytek i lehčí než nábytek z lamina.
- Výhody: vysoká pevnost, odolnost a nosnost, variabilita, masivní konstrukce, nenáročná údržba, široký výběr typů nábytku
- Nevýhody: vysoká hmotnost, těžší manipulace
Foto: Kovos.cz
Technologie: Prášková povrchová úprava
Práškové lakování neboli komaxitování je moderní metoda pro povrchovou úpravu kovů, při níž se na výrobek nanáší lak ve formě prášku prostřednictvím práškovací lakovací linky.
Nejprve však je nutné, aby u výrobku proběhly procesy odmaštění, aplikace konverzního povlaku, oplach a sušení.
Na výrobky jsou následně ve stříkací kabině elektrostaticky nanášeny práškové barvy, kdy je možné i ruční předstřik a dostřik. Poté, co se nanese práškový plast, výrobek se vloží do vypalovací pece. Tam se prášek roztaví, vytvrdí a vytvoří na povrchu lakovaného předmětu kompaktní a silnou vrstvu.
Produkty, které projdou tímto procesem mají výborné antikorozní vlastnosti a jsou odolné proti poškození. Existují u typy laků, které zaručují odolnost proti působení chemických látek.
Z toho je zřejmé, že kovový nábytek s práškovým lakováním má široké uplatnění ve strojírenství, automobilovém průmyslu, stavebnictví, elektrotechnice, zdravotnictví atd.
Kovový nábytek: Konstrukce
Na výběr máte z několika variant. Pokud se rozhodnete pro svařovanou konstrukci, snížíte náročnost na montáž. Svařovaná konstrukce u kovového nábytku garantuje vysokou tuhost, nosnost a odolnost. Např. profesionální svařované pracovní stoly mají nosnost 1000 kg a je možné je využít i v těch nejnáročnějších podmínkách.
U montovaného nábytku si můžete nakonfigurovat jeho podobu podle vašich požadavků. Nábytek s montovanou konstrukcí je masivní a stabilní. Např. profesionální montované pracovní stoly mají maximální nosnost 500 kg (bez použití koleček) a můžete jimi vybavit dílnu, autoservis i laboratoř.
Nižší nosnost, avšak vyšší variabilita, je u montážního kovového nábytku se stavebnicovým řešením a širokým sortimentem příslušenství. Díky stavebnicové konstrukci můžete v budoucnosti rozšiřovat vybavení v závislosti na nároky a situaci v daném oboru.
Použití kovového nábytku v různých prostředích
Do automobilových a elektrotechnických provozů, do škol a výcvikových center se perfektně hodí lehké montážní stoly, které je možné využít i jako kontrolní pracoviště nebo laboratorní stoly. Konstrukce je řešena velmi variabilně a funkčně. Výška nohou stolu a poloha opěrky pod nohy je nastavitelná.
Ve výrobních prostorách, autoservisech, zkušebnách a laboratořích pracovníci zajisté ocení univerzální dílenské skříně. Díky zásuvkám a policím, jejichž počet lze zvolit, uklidíte z dohledu nářadí, nástroje, materiál i menší součástky. Praktickou variantou pro uskladnění nářadí, materiálu a měřidel jsou také nářaďové skříňky (příruční dílenské skříně) a dílenské servisní vozíky, které jsou navíc mobilní. Uložení drobných součástek v dílně bude hračka. Vše spolehlivě zastanou skříně s plastovými zásobníky. Vždy je snaha konstruovat nábytek tak, aby nabídl maximální využití vnitřního prostoru k ukládání předmětů.
Tam, kde se běžně pracuje s nebezpečnými tekutinami, je vhodné pořídit speciální skříně na chemikálie. Uvnitř skříní jsou vany pro zachycení případného úniku kapalin.
Vybíráme kovový nábytek: Kancelář
Pokud se rozhodnete vybavit si kancelář, pak vybírejte takový kancelářský nábytek sloužící k ukládání dokumentů, pořadačů, archiválií, a nejrůznějších médií. Své nezpochybnitelné místo v kanceláři samozřejmě mají kartotéky, registrační skříně, pojízdné kontejnery, univerzální a zásuvkové skříně. V případě, že chcete, aby vaše pracovní místo bylo navíc i útulné a pohodlné, klaďte důraz i na celkový design a ergonomii.
Sortiment kancelářského nábytku se neomezuje pouze na jeden segment výrobků. Společnost KOVOS např. nabízí i produkty vhodné pro ukládání léků a léčiv v ordinacích, pro prezentaci, nebo uložení šatů.
Běžnou povrchovou úpravou u kancelářského nábytku je již zmíněná prášková barva. U některých kousků nábytku jsou čela zásuvek a povrch dveří z lamina, z plechu potaženého odolnou fólií (barva, dřevo, fotografie). U dveří je možné vybírat z prosklené nebo roletové varianty. Opět tedy materiály nenáročné na údržbu, takže třeba šatní skříňku na pracovní oděvy stačí omýt jarovou vodou a je jak nová. Pokud se po 15 letech někde odloupne barva z důvodu koroze z vlhkého prostředí, místo jen přetřete a je zase na pár let vystaráno.
Kovový nábytek v interiéru: Industriální styl
V interiérovém designu se už mnoho let drží v popředí industriální styl, který vznikl v Americe a představoval levnější alternativu bydlení. Dnes už to tak neplatí. Industriální styl je trend, který povýšil a získat své pevné místo v oblasti designu. Jeho snahou je prezentovat původní materiály v jejich čisté a surové kráse a k tomu rozhodně výrazně přispívá kovový nábytek.
Ať už zvolíte kovový nábytek, nebo různé doplňky, kov do interiéru bezpochyby dodá originální otisk. V obývacím pokoji to může být kovový odkládací stolek, police či knihovna. Do jídelny se určitě hodí kovové jídelní židle. Kromě multifunkčnosti, kdy je můžete přemístit třeba na balkón nebo terasu jsou praktické na údržbu. Do předsíně zvolte třeba kovové lavice a na zahradu kovový modulární kompostér.
Foto: Kovos.cz
Údržba kovového nábytku v interiéru
Jak čistit kovový nábytek doma? Není to žádná věda. Bude vám stačit hadřík, teplá voda a běžné přípravky, jako je saponát na nádobí nebo mýdlo. Nedoporučuje se používat abrazivní čisticí prostředky, aby případně vzniklé škrábance přístupem vzduchu a vody nezačaly korodovat. Další možností je volba nábytku se speciální povrchovou úpravou proti korozi. Nezapomínejte nábytek pravidelně promazávat, ať vám nevrže.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Kdy přezout pneu na letní a jaká je cena v servisu
S příchodem jara a rostoucími teplotami nastává čas pro výměnu pneumatik. Kdy je ideální čas a kolik to stojí? Všechny informace najdete v...
Jak odeslat zásilku přes Zásilkovnu a kolik to stojí
Balík druhý den u adresáta a bez papírování? 📦 Nebo vyzvednout zásilku bez front? 📦 Ano, díky rozšiřující se službě Zásilkovny: odeslání zásilky...
Jak na ověření podpisu a cena na poště a u notáře
Potřebujete ověřit podpis a nevíte, na koho se můžete obrátit? ✅ Chcete ušetřit a hledáte ten nejlevnější způsob? ✅ Zjistili jsme pro vás...