Další sliz bez lepidla prosím
NÁVODY
Jak vyrobit sliz za 2 minuty s věcmi, které máte doma
Chtěli byste si pro děti vyrobit vlastní sliz? Není problém, zvládnete to doma pomocí jen několika málo lehce dostupných surovin. V článku máme hned několik postupů!
Sliz z mýdla – Sliz bez lepidla – Sliz ze škrobu – Sliz z holící pěny – Sliz do vany
Jednoduchost výroby domácího slizu: 9,1/10
- vyrobte si libovolný sliz podle sebe
- použijte zdobení, jaké se vám líbí
- vyrobte si libovolné množství
- samovýrobou ušetříte peníze!
Sliz a jeho výroba není žádná věda! Domácí sliz jednoduše
Dětský sliz už malé ratolesti baví celé dekády – prvně jej na trh uvedla společnost Mattel v roce 1976. Takže to není nic nového jako třeba v případě fidget spinneru či fidget cube. Ze slizu sice nic nevyrobíte, nevymodelujete, ale děti se u toho zkrátka pobaví. Dříve se na výrobu využíval borax (a v cizích zemích mimo EU na něj můžete narazit), ale dnes to zvládneme bez této nepříliš vhodné látky. Aliexpress je výborný obchod se vším možným, ale sliz bychom si zde neobjednávali...
Co je sliz?
Jako sliz se označuje viskózní, lepkavá látka s mazlavou strukturou. Nejčastěji se s nimi setkáte v podobě zábavných slizů pro děti – mohou si s nimi hrát takřka kdekoliv, existují i varianty do vany. Důležité je dbát na jejich zdravotní nezávadnost.
Proč si děti rády hrají se slizem?
Zábavný sliz je pro děti něco magického. Mohou jej natahovat, modelovat, všelijak upravovat, kroutit, a když se ještě ozvláštní třpytkami nebo korálky, dostane kyblík slizu zcela nový rozměr. Alespoň v dětských očích...
Sada na výrobu slizu
Sliz děti přitahuje jako magnet a jakmile jej jednou vyzkouší, budou ho chtít více, v jiných barvách, v jiných konzistencích. Nemusíte si jen nakupovat hotový sliz v kbelících a podobně, a ani si nemusíte pořizovat sady na výrobu slizu. Vyrobit si jej zvládnete i doma z několika málo dostupných surovin, které si nakoupíte v drogerii. Je to velice snadné. Pro základní typ slizu vám postačí tekuté lepidlo, tekuté mýdlo a jedlá soda. Recepty se dále liší a lze je dále vylepšovat. Ale o tom si povíme dále...
Borax na sliz - je takový sliz jedovatý?
V receptech na výrobu domácího slizu se objevují i varianty s boraxem (teraboritan sodný), nebo také kyselinou boritou, což může představovat zdravotní problém pro děti. Doporučuje se těmto slizům zcela vyhnout. A dejte si na podobné výrobky pozor i v obchodech, což platí zejména pro nákup v zemích mimo EU, kde neplatí příslušné normy. Ale to nejsou jediná zdravotní rizika, která ze „zábavného“ slizu hrozí. Nicméně závěry odborníků se na škodlivost Boraxu liší. Někteří zcela zavrhují jeho použití, jiní tvrdí, že tak malé množství nemůže dětem uškodit (pokud ale sliz neolizují a neochutnávají).
Sliz – recept – z lepidla (z Herkulesu): jak vyrobit sliz z mýdla? (mýdlový sliz)
Co budete na výrobu slizu potřebovat? Kromě všech ingrediencí si vystačíte pouze s miskou, ve které se všechno bude postupně míchat a samozřejmě pak nějakou vařečku nebo lžíci.
- Potřebovat budete tekuté lepidlo (klidně Hercules). S množstvím se nebojte experimentovat, pro začátek doporučujeme menší dávky, abyste nepřepálili poměr a sliz nebyl příliš tekutý.
- přidejte 3 lžíce tekutého mýdla
- přidejte asi dvě lžíce jedlé sody (ty přidávejte postupně a přestaňte, až se konzistence změní v pravý sliz)
- volitelně přidejte potravinářské barvivo dle libosti
- doplnit můžete třeba i třpytky
Důležité je po každém kroku důkladně promíchat a následně hnětením rukou stmelit. Pro lepší strukturu lze přidat trochu holicí pěny (ale opravdu jen málo).
Jak vyrobit sliz bez lepidla (DIY) - návod na sliz
Nechce se vám do slizu dávat tekuté lepidlo? Jsou i další možnosti, jak se dobrat slizu z věcí a surovin, které jednoduše najdete doma. Kupte nějaký klidně levný šampón na vlasy (ale musí být hustý). Budou jej stačit asi dvě velké polévkové lžíce. Do misky pak přidejte půl lžíce zubní pasty. Následně se špejlí míchá necelé dvě minuty. Přidejte potravinářské barvivo. Promíchejte a dejte na hodinu odležet do mrazáku. Poté hmotu musíte hníst, dokud nebude měkká jako správný sliz.
Jak vyrobit sliz ze škrobu – bez lepidla a pěny na holení
Jeden z nejsnazších postupů, jak vyrobit sliz, je použití kondicionéru a kukuřičného škrobu. Promíchejte kukuřičný škrob spolu s vlasovým kondicionérem – vše v poměru 2:1. Nezapomeňte přidat pár kapek potravinářského barviva pro větší atraktivitu!
Jak udělat sliz z holící pěny (fluffy)
Recept na fluffy sliz už tu v podstatě zazněl, ale raději jej připomeneme. Opět použijeme tekuté lepidlo – třeba zmíněný Hercules (ale může být Cléopatre), trochu pěny na holení a k tomu roztok na oční čočky. Samozřejmě pak barvivo a případně nějaké ty třpytky.
Slime továrna na sliz
Pokud chcete dětem udělat radost, můžete jim koupit hotovou „továrnu“ na sliz, kde si vše smíchají a vyrobí sami. Za podobnou legrácku dáte něco kolem osmi stovek korun.
Výroba slizu Bambule
Pokud se vám zdá Slime továrna na sliz příliš drahá, můžete pořídit třeba v Bambuli levnější sadu, která se jmenuje „Výroba slizu“. Dají se sehnat velká a malá varianta.
Sliz do vany
Pokud byste dětem chtěli dopřát sliz do koupele, pak se poohlédněte po českých internetových obchodech. Dbejte hlavně na zdravotní nezávadnost. Vana a následná koupel se promění ve slizovou lázeň. Ale nemusíte mít obavy – barevná hmota nelepí, nebarví kůži ani vanu!
Magnetový sliz – magnetický zázrak
Pokud chcete udělat dojem, můžete vyrobit magnetický sliz. Stačí do něj přimíchat železné piliny, nebo ještě lépe železný prach. Oboje lze jednoduše koupit. Přimícháním pak zajistíte, že sliz bude reagovat na magnet.
Výroba slizu pro děti jednoduše a doma
Jak vidíte možností, jak si doma pro děti vyrobit sliz, je mnoho a většinu ingrediencí máte doma, nebo je zakoupíte v každé drogerii. Výroba je otázkou minut až pár hodin v závislosti na složitosti receptu. Můžete vyzkoušet různé postupy a zjistit, který je pro vás nejlepší a který typ slizu se líbí nejvíce. Napište nám do komentářů pod článkem vaše zkušenosti s výrobou slizu! Který recept vám sedí nejvíce?
Jak vyrobit sliz levně a rychle
Touží vaše dítko po slizu, ale dávat několik stovek za doslova blemc se vám zdá prostě moc? Ukážeme vám, jak vyrobíte sliz za pár minut času a tak levně, že vás nebude ani mrzet, když sliz nevyhnutelně budete muset vyhodit.
Co je k domácí výrobě slizu potřeba:
- Lepidlo Herkules (stojí cca 50 Kč, ale spotřebujete jen malou část balení)
- Voda
- Jedlá soda
- Tempery nebo potravinářské barvivo (pouze pokud chcete sliz i obarvit)
Další postup domácí výroby slizu
- Připravte si misku, do které budete sliz vyrábět
- Do misky nalijte 2 polévkové lžíce lepidla Herkules
- Přidejte 1 polévkovou lžíci vody
- Přidejte třetinu čajové lžičky jedlo sody
- Míchejte, dokud hmota neztuhne do slizu
- Jestli chcete sliz obarvit, přidejte potravinářské barvivo/tempery, případně i třpytky
- Sliz v ruce uhněťte
Jestli chcete vyrobit slizu více, stačí jen přidat více potřeb. Sliz takto vyrobíte během chvilky a klidně i opakovaně. Nejdražší potřebou je v tomto případě lepidlo Herkules, které stojí 50 až 60 korun, ale na výrobu slizu ho moc nespotřebujete, takže klidně můžete takto vyrábět opakovaně.
Namísto slizu, který je vidět v reklamách a který stojí klidně i stovky korun, si sami doma vyrobíte svůj vlastní sliz, dětem připravíte zábavu během vyrábění, a vše vás bude bavit. Vždy je super děti zapojit, podobně jako při výrobě novoročních přání nebo třeba přání k narozeninám nebo dalším svátkům.
S podomácku vyrobeným slizem si užijete spoustu zábavy, a když děti nebo i vás nová hračka omrzí, není problém sliz vyhodit a vyrobit si nový, až bude zase nálada.
Komentáře
Funguje
vse funguje
nefunguje to, hlavně to nikdo nezkoušejte, opravdu to nejde
super, pořád nejde
Jsem nadšený ale máte tam chybu. Jedlo sody tam máte napsané místo jedlé sody