Poskytuji svůj pozemek pro bezkempaře(max.2 karavany na pozemek)a starostovi se nelíbí, že provozuji kemp. Pozemek prý není k tomu určen.Je to trvalý travnatý porost. Asi by to měla být vodní hladina,nebo lesní porost 🙂.
NÁVODY
Kde parkovat s karavanem / obytným vozem (Pravidla)
Cestování v obytném voze sice přináší větší míru svobody a pohodlí, zároveň i zde platí určitá pravidla. Je potřeba se zabývat otázkami jako: Mohu s karavanem zastavit na obyčejném parkovišti? Jak řešit jednodenní přespání při delší cestě? A jaké jsou legální možnosti kempování, pokud chci dobrodružnější zážitek než táboření v obyčejném kempu? Odpovědi a další praktické tipy pro vaše cesty najdete v článku...
Kde parkovat na cestách
„Karavan friendly“ země
Celoroční parkování
Parkování pro karavany v Praze
Foto: Profimedia
Kde mohu parkovat s karavanem / obytným vozem (na cestách)
Parkování a kempování s karavanem se v Česku i většině ostatních evropských zemí řídí poměrně striktními pravidly. Cestování v obytném voze zajista vybízí k dobrodružnějšímu přístupu, ovšem pro parkování a především táboření s karavanem / „obytňákem“ jsou vyhrazena speciální místa.
S obytným vozem můžete zastavit nebo přenocovat / kempovat na těchto místech:
- Veřejná parkoviště (pouze parkování)
- Stellplatzy (pro přenocování)
- Stopovery (parkoviště přidružené ke kempu na 1-3 dny)
- Kempy (vhodné pro dlouhodobější stání)
Veřejná parkoviště (parkování ano, spaní v karavanu na parkovišti ne)
Zaparkovat s karavanem na veřejném parkovišti zakázané není, ovšem jakmile byste v něm chtěli přespat, už by se jednalo o kempování, a k tomuto účelu běžná parkoviště využívat nelze. Pokud tedy na parkovišti jen zastavíte a jdete na výlet, vše je v pořádku.
Při parkování na běžných parkovištích však může nastat problém, pokud policista usoudí, že na parkovišti kempujete. Proto je lepší se v karavanu příliš nezdržovat. Rozdíl mezi parkováním a kempováním může být v očích policie minimální. Svačinu si tak raději snězte někde jinde, protože i to už by nějaký kolemjdoucí policista (možná bude hodný, možná zlý, možná se špatně vyspal, nikdy nevíte) mohl považovat za táboření.
Také je potřeba zohlednit velikost, resp. hmotnost vašeho karavanu. Většina parkovišť je určena pro vozy do 3,5 tuny, pokud tedy váš obytný vůz váží více, bude potřeba najít místo se značkou, která dovoluje parkování i větších vozidel.
Pokud potřebujete parkovat přes noc, veřejná parkoviště nejsou nejlepším řešením. Některá města to i přímo zakazují. Pro přenocování obytných vozů jsou určena speciální místa, o kterých je řeč v následujících odstavcích…
Stellplatzy pro přenocování v karavanu (zkr. STPL)
Ve většině zemí, včetně České republiky, bohužel nemůžete karavan „zapíchnout“ a přenocovat někde v přírodě nebo na jiném hezkém místě, které jste si zrovna vyhlídli. V těchto zemích jsou tedy zřízeny speciální místa určená pro parkování (stání) karavanů, tzv. stellplatzy.
Na těchto místech lze bezpečně přenocovat bez rizika pokuty nebo konfrontace s nějakým „příliš aktivním“ občanem, navíc bývají vybaveny elektřinou a vodou. Rovněž se vám bude hodit možnost zbavit se odpadu. Někdy lze stellplatz využít zcela zdarma, jinde si naúčtují malý poplatek.
Stellplatzy nejsou určeny k dlouhodobějšímu stání. Je tedy dobré nezdržovat se déle, než je potřeba - nejlépe přijet večer a hned ráno odjet.
(Mapu stellplatzů v ČR najdete zde.)
Pokud však žádný stellplatz v blízkosti není a přespání nelze odkládat, nouzově lze použít odstavné parkoviště pro kamiony nebo zastavit u nějaké benziny.
Kempování „na divoko“ na soukromém pozemku
Pokud toužíte kempovat zcela svobodně, „na divoko“ v malebné přírodě, bude pro vás ideální řešení domluvit se s majitelem některého soukromého pozemku. Tato místa nemusíte vůbec složitě dohledávat, slouží k tomu aplikace / weby, které vás jakožto cestovatele s majiteli různých pozemků propojí.
Doporučujeme navštívit webovou stránku bezkempu.cz, kde najdete spoustu krásných míst ke kempování. Mohou to být třeba rozlehlé travnaté pozemky, malebné louky s výhledem, areály koupaliští či penzionů, zahrady u rybníka nebo třeba levandulové pole. Pomocí zmíněného webu rovněž snadno dohledáte stellplatzy či minikempy v ČR.
Při cestách v zahraničí se vám zas bude hodit web campiri.com, kde najdete přehled webů a aplikací, pomocí kterých snadno najdete vhodná místa (kempy, stellplatzy, ale i další netradiční místa) pro parkování a táboření, ať už jste kdekoli.
(Jelikož cestování s karavanem není tak úplně levné, podívejte se, jak můžete ušetřit při tankování.)
Karavany a kempy
Klasické kempy sice neumožňují tak dobrodružný zážitek jako přenocování v karavanu v otevřené přírodě, zato nabízí veškerý luxus, který si můžete přát. Kempy s karavanisty počítají, tudíž vám nabídnou zázemí v podobě elektřiny, vody, výpustí odpadů a často i obchodu / hospody, takže o jídlo a nějaké to dobré pití nouze nebude.
Kempy také preferují dlouhodobější pobyt, čili jednorázové přespání nebude ideální ani pro provozovatele kempu, ani pro vás (z hlediska finančního i komfortu). Pokud potřebujete pouze na pár dní někde zaparkovat a přenocovat, lepší bude využít tzv. Stopover...
Stopovery / parkoviště pro karavany
Jedná se o karavanová parkoviště přidružená ke kempům. Sice nevyužijete všech výhod, které nabízí klasický kemp, ale bezpečné zázemí zde také najdete (pro základní údržbu je stopover zcela dostačující). Stopovery jsou určeny pro krátkodobější parkování, tedy 1-3 dny. Jinak je nutné parkovat v kempu.
Chcete si karavan či obytný vůz pronajmout? Poradíme ZDE
V jakých zemích lze s karavanem parkovat / kempovat v přírodě
Zatímco ve většině zemí je nutné řídit se poměrně přísnými pravidly, jinde se můžete s karavanem utábořit klidně mimo kempy ve volné přírodě. Místa, kde je táboření výslovně zakázáno (často v blízkosti nějakého obydlí), bývají jasně označena. Mezi tyto „benevolentní“ státy patří:
- Švédsko
- Norsko
- Island
- Finsko
- Portugalsko
- Španělsko
- Anglie
- Skotsko
- Polsko
- Estonsko
Samozřejmě i v těchto státech najdete nespočet kempů i stellplatzů, takže je zcela na vás, co upřednostníte. Každopádně například Švédsko je pro kempování ve volné přírodě (wild camping) jako stvořené, a to díky mnoha nádherným místům, kde se můžete utábořit (navíc kempy jsou zde poměrně drahé, takže skoro není co řešit).
Cestujete se psem? Podívejte se, co při přípravách nepodcenit v tomto článku.
Celoroční parkování karavanů / Zimní stání pro karavany (cena)
Pro obytný vůz, se kterým zrovna necestujete po světě, je vhodné najít bezpečné parkování (tedy za předpokladu, že nemáte velkou garáž či pozemek). Pravděpodobně jej budete potřebovat někde uskladnit minimálně na zimu, nebo i na celý rok. Nabízí se tyto možnosti:
- městská hlídaná parkoviště
- specializovaná parkoviště pro karavany
- některé kempy rovněž nabízí možnost celoročního stání
Pojďme se zaměřit na parkoviště určená pro obytné vozy, která budou pro vaše potřeby nejlepším řešením. Nabízí tyto výhody:
- jsou vždy monitorovaná
- umožňují venkovní i vnitřní stání na celý rok
- rozměry jednotlivých míst jsou přizpůsobené větším rozměrům obytných vozidel
- často nabízí i možnost provedení servisu
Jelikož se jedná o parkoviště, není obvykle potřeba zabývat se rezervací. Hodiny pro příjezd a odjezd rovněž nebývají nijak striktně určeny. Ceny se pohybují okolo tisíce až patnácti set korun měsíčně za vnitřní parkování a zhruba šest set korun za venkovní stání.
Kde zaparkovat karavan v Praze
V Praze najdete bezpečná parkoviště určená pro karavany a obytné vozy, a to jak na dlouhodobé stání, tak i na krátkodobé.
Dlouhodobé parkování pro obytné vozy:
Můžeme doporučit tato specializovaná pražská parkoviště, kde můžete svůj "obytňák" či karavan nechat v bezpečí odpočívat klidně celý rok. Parkoviště jsou hlídaná kamerovým systémem, v provozu 24/7 a nabízí i možnost servisu.
Parkujkaravan.cz | Cena za dlouhodobé parkování – 1500 Kč/měs | Reinerova 811/5, 163 00 Praha 17 - Řepy |
Karavancity.cz | Dlouhodobé stání za 1 800 Kč/měsíc | Praha 5 - Velká chuchle |
Krátkodobé: Stellplatzy a kempy Praha
Pokud potřebujete karavan nebo obytný vůz zaparkovat v Praze jen na den (nebo pár dní), doporučujeme využít buď některý ze stellplatzů či kempů, kde nehrozí riziko pokuty ani žádných komplikací. Ceny bývají rovněž příznivé a férové. Například kemp Sokol Troja (171 00 Praha 7) nabízí parkování karavanu pouze za tři stovky na den.
Potřebujete spolehlivou a chytrou navigaci do mobilu? Vyzkoušejte aplikaci Waze!
Zdroj: https://www.karavan.cz/kde-muzu-parkovat-s-obytnakem
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jaká platí tolerance alkoholu za volantem v zahraničí?
Chystáte si na dovolené půjčit auto, případně budete cestovat vlastním? Pak vás jistě zajímá, jak je to s tolerancí na alkohol v oblíbených...
Dálniční poplatky a známka v Rakousku
Vydáváte se na dovolenou autem po Evropě? Potom se vám budou hodit aktuální informace o dálničních známkách v Rakousku.
Kdy jsou letní prázdniny v Evropě: Německo, Itálie a další
Kdy mají děti v Česku prázdniny všichni víme, jak je to ale s prázdninami v ostatních státech Evropy? Naplánujte si dovolenou v ideálním...