NÁVODY
Kdy je ten správný čas na přezutí zimních pneumatik na letní?
S příchodem jarního počasí čeká většinu motoristů výměna pneumatik. Jaký je ten nejlepší čas na přezutí vašeho vozu a co říká na používání zimních a letních pneumatik zákon?
Foto: Pixabay
Kdy je ten správný čas na přezutí zimních pneumatik na letní?
Zákon o silničním provozu nám říká, že povinnost používat zimní pneumatiky platí od 1. listopadu do 31. března, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Nebo se vzhledem k povětrnostním podmínkám dá očekávat, že se sníh, led nebo námraza na silnici objeví. To znamená, že 1. dubna můžeme přehodit pneumatiky na letní bez toho, abychom si dělali starosti s tím, že za ně dostaneme pokutu.
Zákon nezakazuje přejít na letní pneu ještě před koncem března, pokud to ovšem počasí dovolí. Obecně se dá říct, že ideální doba na přezutí je, když se venkovní teploty už stabilně pohybují okolo 7 stupňů Celsia. Jedinou výjimkou jsou místa označená značkou Zimní výbava. Na takové úseky můžete vjet jen se zimními pneumatikami s minimální hloubkou dezénu 4 mm. Pozor na to, že tahle značka platí po celý rok, pokud dodatková tabulka nevymezuje konkrétní dobu. Před rokem 2021 tato značka sama o sobě přikazovala zimní obutí jen od začátku listopadu do konce března.
Zatímco povinnost přezouvat na zimní pneumatiky je daná zákonem, používání letních pneu žádný zákon ani vyhláška nenařizuje. Se zimními pneumatikami v létě neriskujete pokutu ani to, že vám pojišťovna nebude chtít vyplatit plnou částku z povinného ručení nebo z havarijního pojištění, pokud způsobíte nehodu. Přesto ale existuje hned několik dobrých důvodů proč pneu na jaře přezouvat.
- Zimní pneumatiky obsahují změkčovací směsi, aby měly v zimních teplotách větší přilnavost, když je ale teplo, mnohem rychleji se opotřebovávají a vydrží kratší dobou.
- S teplem se také zvyšuje brzdná dráha zimních pneumatik a to až o pětinu.
- Zimní pneu mají v létě menší styčnou plochu s vozovkou, takže dochází k menší přilnavosti a jejich jízdní vlastnosti jsou horší.
- V letních měsících jsou zimní pneumatiky mnohem hlučnější než ty letní.
Pro úplnost je třeba dodat, že řada řidičů v posledních letech používá takzvané celoroční pneumatiky. U těch si sice nemusíte dělat starost s přezouváním na jaře a v zimě, pořád u nich ale musíte hlídat jejich vzorek. V zimním období musí splňovat hloubku dezénu 4 mm a v létě standardních 1,6 mm. Pro více informací si přečtěte tento článek.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Slovenská dálniční známka – placené úseky
Hodláte se vydat na dovolenou k našim východním sousedům? Potom byste měli vědět, jak to je s dálničními známkami, abyste se nedostali do...
Maďarská dálniční známka – cena, nákup online a mapa dálnic
Chystáte se autem na dovolenou do Maďarska nebo budete touto zemí projíždět? Poradíme vám ohledně aktuálních poplatků za rychlostní silnice a...
Dálniční poplatky a známka v Rakousku
Vydáváte se na dovolenou autem po Evropě? Potom se vám budou hodit aktuální informace o dálničních známkách v Rakousku.