NÁVODY
Kdy přezout pneu na zimní a jak postupovat
S příchodem zimy nastává povinnost řidičů přezout na svých vozech pneumatiky na zimní. Možná vás napadají otázky jako: Kdy přesně a za jakých podmínek musí být zimní pneu nasazené? Jaký je postup přezutí pneumatik? Kolik stojí jejich výměna v pneuservisu nebo jak gumy správně skladovat? Podrobné odpovědi na tyto otázky najdete v článku...
Povinnost zimních gum - Kdy ideálně přezout
Pokuta - Cena za přezutí - Návod na přezutí
Uskladnění - Životnost
Foto: Pixabay
Kdy přezout pneu – od kdy musí být zimní gumy
Podle zákona o silničním provozu musí mít všechna osobní a užitková auta nazuté zimní gumy v období od 1. listopadu do 31. března, pokud nastane jedna z následujících situací:
- na vozovce se nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza.
- lze takový stav vozovky vzhledem ke klimatickým podmínkám předpokládat.
- na úsek se vztahuje značka „Zimní výbava“. Můžete se s ní setkat na území obcí, které mají pravomoc tuto značku použít. V takovém případě nezáleží na aktuálním počasí a zimní pneumatiky musíte mít vždy.
Auto musí mít zimní pneu na všech čtyřech kolech a nesmí být sjeté pod určitou hranici – vzorek nesmí klesnout pod 4 milimetry. Nové zimní pneumatiky mají hloubku dezénu 7–8 mm.
Kdy ideálně přezout na zimní pneumatiky a další doporučení
S přezouváním na zimní pneumatiky není vůbec nutné čekat do 1. listopadu. Ideální je nahodit zimní gumy, jakmile teplota klesne pod 7 °C, protože při těchto teplotách už fungují lépe než letní. Mají odlišný vzorek, jsou vyrobeny z jiné, měkčí směsi, a díky tomu:
- Zaručující lepší odvod vody a sněhové břečky.
- Mají lepší záběrové vlastnosti.
- Umožňují lepší kontakt s promrzlou vozovkou, která nemá zdaleka takovou přilnavost jako za sucha a tepla.
Výrobci pneumatik uvádí ohledně zimních pneumatik pravidlo 4x4x4 neboli čtyři stejné zimní pneumatiky, maximálně čtyři roky staré a s hloubkou dezénu minimálně čtyři milimetry.
Co když nepřezuji na zimní gumy
Za nepřezutí na zimní pneumatiky v době jejich povinného užití hrozí postih, a to ve formě blokové pokuty ve výši 2 tisíce korun. Pokud by se přestupek dostal do správního řízení, hrozit bude pokuta až 2 500 korun.
Pokud dojde v době povinných zimních gum k nehodě na letních, pojišťovna by mohla požadovat zaplacení části peněz na uhrazení škody. A to může být znatelně vyšší částka než pokuta. Cena za přezutí v pneuservisu přitom není vůbec nijak závratná...
Cena přezutí na zimní pneumatiky v pneuservisu
Celé auto vám v pneuservisu přezují za zhruba 400 korun, přičemž ceny se liší podle velikosti a typu pneumatik. Při přezouvání gum je rovněž nutné provést i vyvážení kol, což zajišťuje lepší jízdní vlastnosti a delší životnost pneumatik. Celkově vás tedy přezutí jedné sady kol přijde na 600 až 1200 korun.
Jak přezout gumy doma
Pokud se rozhodnete přehodit si pneumatiky vlastnoručně, ujistěte se nejprve o jejich dobrém stavu. Důkladně je prohlédněte, pátrejte po jakémkoli poškození a zkontrolujte za použití měrky hloubku vzorku. Pokud je vzorek sjetý až na uváděnou minimální hranici 4 mm, je nutné pořídit nové pneumatiky.
Postup přezutí zimních gum:
Po kontrole pneumatik se můžete pustit do práce. Budete k tomu potřebovat hever a klíč na kola, což by mělo být běžnou součástí výbavy automobilu. Na samotnou operaci si najděte rovný a pevný povrch, do kterého se vám nebude hever a kola auta zarývat. Následně se můžete pustit do práce podle následujících kroků:
- Je nutné, aby auto bylo zajištěné – zvednutá ruční brzda a zařazená jednička nebo zpátečka (u automatu musí být zařazeno na „P“).
- Povolte šrouby v kole o půl otáčky.
- Pomocí heveru zvedněte vůz, stačí jen lehce nad zem (místo pro přesné umístění heveru zjistíte podle značek na bočním prahu auta).
- Nyní vyšroubujte povolené šrouby a sundejte kolo. (Doporučuje se umístit jej pod auto, aby při případném vysmeknutí z heveru nedopadlo na tvrdou zem.)
- Nasaďte zimní pneu a utáhněte šrouby, aby se kolo neviklalo.
- Vozidlo spusťte zpátky na zem a nyní šrouby pevně dotáhněte.
- Celý proces zopakujte u zbylých tří kol.
- Po dokončení je potřeba zkontrolovat tlak v pneumatikách a případně je nahustit kompresorem. O jeho nedostatku vás po nastartování informuje kontrolka na palubní desce. Pokud váš vůz nemá elektronický systém kontroly tlaku, budete muset použít příruční měřič. Informaci o správném tlaku v pneumatikách byste měli najít na záklopce palivové nádrže.
Uskladnění pneumatik
Správné uskladnění pneumatik je velice důležité k tomu, aby gumy nepřišly o své jízdní vlastnosti. Proto se při uskladňování ať už zimních, nebo letních pneu řiďte následujícími zásadami:
- Pokud skladujete pneumatiky bez disků, naskládejte je nastojato vedle sebe.
- Pneumatiky s disky nejlépe zavěste na háky nebo vyskládejte na sebe naležato. Neměly by stát.
- Pneumatiky ochraňte před větrem a vyhněte se skladování v místnosti s větším množstvím chemických látek.
Abyste si ušetřili starosti i místo, můžete kola po přezutí nechat uskladnit v pneuservisu. Většina servisů tuto možnost nabízí, přičemž cena za měsíc činí přibližně 250 korun.
Životnost pneumatik
Životnost pneumatik závisí na intenzitě jejich používání. Jedna sada zimních kol by vám měla při běžném ježdění vydržet nejméně dva roky. Obvykle se opotřebují za 4–5 let. Podle odborníků a výrobců pneumatik je jejich maximální technická životnost 10 let od data výroby. Poté již nedisponují svými původními jízdními vlastnostmi a jsou pro jízdu nebezpečné.
Pokud si nepamatujete datum výroby, najdete jej z boku pneumatiky za zkratkou DOT. První dvě čísla značí týden výroby a druhé dvě cifry rok výroby (např. DOT 0217 – pneu byla vyrobena ve druhém týdnu roku 2017).
Vyčíslení životnosti kol v naježděných kilometrech ovlivňují různé faktory, ale obvykle s jedněmi pneumatikami najezdíte 50–100 tisíc km. Záleží především na těchto faktorech:
- druh používaných tras (město, dálnice, horské oblasti atd.)
- zatížení vozu
- kvalita vaší pneu – odolnost
- styl a rychlost jízdy
Mnoho dalších návodů, užitečných tipů a triků si můžete přečíst zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Carvago CZ – zkušenosti s dovozem aut online
U mladé společnosti Carvago si můžete objednat, nechat prověřit a dovézt ojetý vůz odkudkoli z Evropy. A vše online. Pojďme se podívat i na...
Formule 1: program závodů, TV a live přenosy 2024
Formule 1 je královna motosportu. Těší se velké popularitě po celém světě. Prohlédněte si nabitý program sezony 2024 a zjistěte, kde můžete F1...
Modely Tesla aut - Cybertruck, Roadster, S, X a další + prodej v...
Jaké modely Tesla nabízí v ČR? 🚘 Jaké jsou aktuální ceny S3XY modelů, jaké jsou nejlepší, jaký mají dojezd? A kde koupit Teslu co...