NÁVODY
Krach cestovky (2024): Jak postupovat, když jste v zahraničí?
Finanční problémy letos v červnu postihly třetí největší evropskou cestovní skupinu FTI. Nyní stojí před stejnou situací cestovka Fly Dovolená. Krach má bohužel dopady i na české občany, kteří jsou s cestovními kancelářemi na dovolené v zahraničí. Jak situaci řešit?
Foto: Freepik
Zkrachovalá cestovka: Cestovka Fly Dovolená, FlyDovolená
Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Chaloupková oznámila, že česká cestovní kancelář FlyDovolená je v úpadku. Nyní se nachází okolo sta klientů v zahraničí a přibližně 1100 klientů si už zájezd zakoupilo. Ti už na dovolenou bohužel neodletí.
Společnost je pojištěná proti úpadku od 1. dubna 2024 do 31. března 2025 u pojišťovny Colonnade a klienti cestovky by se tak měli obracet přímo na ni. Ta by se o vše měla postarat. Kateřina Chaloupková doporučuje klientům, kteří si zajišťují dopravu sami, aby si uchovali veškeré doklady s výdaji.
Německá cestovka: FTI cestovní kancelář, FTI úpadek
Podle deníku Die Zeit mateřská společnost skupiny FTI – FTI Touristik GmbH – podala v pondělí 3. června 2024 návrh na zahájení insolvenčního řízení u Okresního soudu v Mnichově. Nezahájené zájezdy budou zrušeny, probíhající by měly být podle firmy dokončeny dle plánu.
Český rozhlas uvedl, že se s německou cestovní kanceláří FTI Touristik GmbH v současné době nachází v zahraničí cca 200 až 300 českých turistů. Většina je převážně v Turecku, další jsou v evropských letoviscích.
FTI vystupovala jako cestovní kancelář v Německu, Rakousku a Holandsku. Problémy se týkají také dceřiných společností 5vorFlug, BigXtra, půjčovny aut Drive FTI a Cars and Campers.
Německá cestovní kancelář – FTI Touristik kontakt, cestovka INVIA
Lidé, kteří si zakoupili zájezd pořádaný německou cestovní kanceláří FTI, se musí se svými nároky obracet na cestovní kancelář FTI: www.fti.de, +49 89710451498, případně na prodejce, u kterého zájezd zakoupili. V tomto případě jde o cestovní agenturu INVIA.
Pojistitelem u německé cestovky FTI je fond DRSF (Deutscher Reisesicherungsfonds GmbH). Klienti FTI, kteří aktuálně potřebují pomoc, se mohou informovat na následujících čísel:
- DRSF: +49 (0)30 78954770
- FTI: +49 (0)89 710 45 14 98
Pojištění CK: Pojištění proti úpadku CK
Předtím, než se rozhodnete využít služeb cestovní kanceláře, informujte se, zdali je daná cestovka pojištěna pro případ úpadku. Pojištění dané cestovní kanceláře je zveřejňováno na webových stránkách jednotlivých pojišťoven.
Seznam pojištěných cestovních kanceláří najdete ZDE.
Klient může také požádat o nahlédnutí do dokladu o pojištění přímo na provozovně cestovky, která je povinna doklad ukázat. Cestovka může také předat doklad klientovi s informacemi o uzavřeném pojištění a označení pojišťovny.
Každá cestovní kancelář je pojištěná pro případ úpadku dle platných zákonů a je tedy povinností, aby vám pojišťovna vrátila zaplacenou cenu zájezdu, pokud došlo ke zrušení cestovních služeb z důvodů platební neschopnosti cestovní kanceláře. Vyřízení požadavku ze strany pojistitele může zabrat několik týdnů a výjimečně měsíců.
Cestovní kancelář krach: Co dělat při krachu cestovky, když jste v zahraničí?
V případě, že cestovní kancelář, se kterou jste v zahraničí, krachne, jste oprávněni v této situaci jednat (podat žádost) jako klient cestovní kanceláře, případně osoba blízká.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje se obrátit na delegáta (představitele cestovní kanceláře) nebo jeho zástupce v České republice. Pokud cestovní kancelář nechce nebo nemůže plnit své závazky vůči klientům a řešit vzniklou krizovou situaci, má se občan České republiky obrátit na zastupitelský úřad České republiky v zemi, ve které se nachází a požádat o pomoc a o poskytnutí informací.
Seznam českých zastupitelských úřadů v jednotlivých zemích naleznete ZDE.
Další z možností je situaci řešit se svou pojišťovnou, případně oslovit Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky (Sekce cestovního ruchu, agenda cestovních kanceláří), konkrétní pojišťovací ústav, u kterého byla daná cestovní kancelář pojištěna nebo Konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
U sebe byste měli mít doklad totožnosti pro potvrzení, že jste občanem České republiky. Dále voucher, tj. doklad o úhradě služeb zkrachovalé cestovní kanceláře, popřípadě smlouvu uzavřenou s touto cestovní kanceláří.
Pomoc spočívající v poskytnutí rady, informace nebo zprostředkování kontaktu za účelem řešení této krizové situace se osloveným úřadům neplatí. Snahou zastupitelského úřadu ČR bude kontaktovat odpovědné osoby cestovní kanceláře a přimět je řešit vzniklou situaci klientů.
Máte-li v rámci zájezdu domluvenou dopravu, povinností cestovní kanceláře je vám poskytnout dopravu zpět na místo odjezdu nebo na jiné místo návratu, s nímž souhlasíte.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak se sbalit do letadla: Co je povoleno a co zakázáno?
Chystáte se na dovolenou dál za hranice republiky, rozhodli jste se pro cestu letadlem a potřebujete si rychle a chytře sbalit kufry?
Kočárek do letadla: Jaké má mít rozměry? Který typ je nejlepší?
Chystáte se cestovat s malými dětmi letadlem? Je to lepší s kočárkem, nebo raději bez něj? Zjistíte v našem článku.
Fischer Air EU: Je na místě varování před nákupem letenky?
V současné době se hodně diskutuje o tom, jestli nákup letenek u společnosti Fischer Air není tak trochu riskantní, když před ním varuje i ČOI.