NÁVODY
Kupujete auto ze zahraničí? Jaké povinnosti to obnáší?
Rozhodli jste se zakoupit si nový vůz ze zahraničí? Pak se určitě podívejte na následující kroky, které vám ukáží, co je třeba udělat a nepodcenit, čeho je důležité si všímat a na co určitě nezapomenout. Jelikož nákup auta ze zahraničí může být potenciálně rizikový byznys, zjistíte i čemu se raději vyvarovat a na co určitě dávat pozor.
Podpis smlouvy - Převoz do ČR
STK - Povinné ručení - Přihlášení vozu
Foto: Pixabay
Nákup auta: Podpis smlouvy
Jakmile jste si vybrali své budoucí auto od zahraničního prodejce, prvním krokem je podepsání kupní smlouvy a zaplacení domluvené částky. Následně od prodejce obdržíte malý a velký technický průkaz.
Nezapomeňte všechny údaje překontrolovat, ať se vyhnete případným nesrovnalostem. Také si zjistěte, zda bylo vozidlo majitelem v zahraničí odhlášeno. Vyžádejte si k tomu potvrzení od místního obecního úřadu, které budete později potřebovat.
Převoz auta do ČR
Dalším krokem bude doprava vašeho zakoupeného auta do České republiky. Zde se vám nabízí dva způsoby:
- Dovezu si auto sám. Pokud se chcete ve svém autě už projet a cestu odřídit sami, nezapomeňte si v zemi prodeje sjednat dočasné povinné ručení. Zažádejte si také o převozní značky - jednorázový doklad s platností 10 dní. Na značce bude písmeno značící okres, v němž byla značka vydána, číslice označující pořadové číslo značky a razítko s podpisem prodejce (bez něj nebude značka platná).
Pokud povezete zakoupené auto na vleku, převozní značky nepotřebujete.
- Nechám si vozidlo dopravit. V takovém případě nemusíte nic shánět ani obíhat úřady. Jen zaplatit za dovoz, samozřejmě.
Prohlídka technického stavu auta (STK)
Po dovozu auta ze zahraničí vás čeká jedna ze dvou možných prohlídek v závislosti na stavu vozu a z jaké země jste jej koupili.
Evidenční prohlídka
Ta vás čeká v případě, že vůz má platnou technickou a kupujete z EU, případně z těchto zemí:
- Švýcarsko
- Norsko
- Island
- Lichteštejnsko
Evidenční prohlídka se běžně pohybuje v ceně okolo 1000 korun.
Dovozová kontrola
Jestliže kontrola technického stavu u zakoupeného auta neproběhla nebo máte vůz z jiného státu, musíte si ho nechat v České republice prohlédnout.
Dovozová kontrola vás pak přijde na 2 až 3 tisíce korun.
Sjednání povinného ručení
Před první jízdou je potřeba sjednat povinné ručení (a to i před cestou na STK). Vybírejte podle množství služeb zahrnutých v ceně, kterou určuje zejména věk a adresa pojistníka a rovněž technické parametry vozidla.
Po zaplacení povinného ručení obdržíte doklad – zelenou kartu.
Přihlášení auta do registru
Posledním krokem je přihlášení vozidla na dopravním inspektorátu v místě vašeho bydliště a přepsání na nového hrdého vlastníka. Máte na to lhůtu 10 dnů, což není radno podceňovat a příliš odkládat, jinak vám hrozí pokuta 5 až 10 tisíc korun, případně i zákaz řízení na 6 měsíců až rok.
Správní poplatek za přihlášení nového osobního vozidla se pohybuje mezi 500 až 800 korunami v závislosti na stáří a stavu vozidla.
K přihlášení nového vozidla si připravte tyto materiály:
- protokol o emisích
- doklady o technickém stavu vozidla z STK
- malý a velký technický průkaz
- potvrzení o odhlášení vozidla v zahraničí
- zelenou kartu od povinného ručení
- vaše osobní doklady
- a raději i převozní SPZ
Pokud jste podnikatel, vezměte si i živnostenský list. V případě, že jste pouze provozovatel vozidla, připravte si také úředně osvědčenou plnou moc vlastníka.
Přepis auta v jednom kroku
Přepis auta, nebo-li odhlášení a následné přihlášení vozidla k novému vlastníkovi může také být provedeno v jednom kroku, a to na příslušném registru vozidel v místě bydliště (nebo sídla) původního vlastníka. Auto už musíte mít v tuto chvíli zakoupené – tedy kupní smlouva je podepsaná a částka zaplacena.
Následně se mohou kupující a prodávající dostavit na registr vozidel, přičemž na základě jedné žádosti a v jedné akci proběhne změna vlastníka vozidla. V případě, že se kupující nebo prodávající nemohou k provedení přepisu vozidla dostavit společně, stále je možné to uskutečnit v jednom kroku díky plné moci.
Plná moc na přepis auta může být poskytnuta jak prodejcem kupci, tak i opačně. Většinou přihlášení nového auta za kupujícího vyřizuje prodejce. Plnou mocí můžete také pověřit třetí osobu, která za vás přepis auta vyřídí.
Na co si dát při dovozu auta ze zahraničí pozor
Bohužel při nákupu a dovozu auta ze zahraničí může dojít k různým problémům a je potřeba postupovat obezřetně, abyste o své peníze nepřišli. Věnujte raději zvýšenou pozornost a ověřte si:
Historii vozu
Nezapomeňte si před koupí vozu pečlivě prověřit jeho historii. Pomocí VIN kódu vozidla můžete zjistit důležité informace o stavu vozidla, jako:
- Historie najetých kilometrů
- Přehled předchozích poškození (i s fotografiemi)
- Servisní historie
- Online ocenění vozidla
- Kontrola odcizení
Věrohodnost prodejce
Ujistěte se, zda prodejce auta není podvodník. Neposílejte předem ani žádné finanční zálohy a určitě požadujte detailní fotografie vybraného vozu. Teprve po podepsání smlouvy a ujištění se o reálném stavu vozidla přejděte k platbě.
Také se ujistěte, zda předchozí majitel není v exekuci. Jinak hrozí, že exekutor vozidlo zabaví, a to i v případě, že jste již vlastníkem vozidla vy.
Vyhledávat osoby můžete v registru na základě jména, rodného čísla nebo IČ.
DPH
Zkontrolujte, zda je cena auta s DPH nebo bez něj. Platit za vůz budete v České republice, proto žádné DPH v cizině neplaťte.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Dálniční poplatky a známka v Rakousku
Vydáváte se na dovolenou autem po Evropě? Potom se vám budou hodit aktuální informace o dálničních známkách v Rakousku.
Carvago CZ – zkušenosti s dovozem aut online
U mladé společnosti Carvago si můžete objednat, nechat prověřit a dovézt ojetý vůz odkudkoli z Evropy. A vše online. Pojďme se podívat i na...
Elektronická dálniční známka v ČR – ceny a jak ji koupit
Dálniční známku musí vlastnit všechna motorová vozidla se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost je 3,5 tuny. 🚗 Jak a kde koupit novou...