NÁVODY
Levné topení - elektrické, podlahové a plynové
Foto: Pixabay
Podlahové topení - Topení do zásuvky - Odvzdušnění topení
Nejlevnější topení? Nejvhodnější varianta je vždy individuální
Hledáte nejlevnější a nejvhodnější topení právě pro vás? Jako téměř všude neexistuje jedna varianta vhodná pro každého a podle typu budovy a vašich potřeb nebo možností může existovat jiné správné řešení. Některé typy topení jsou levné na provoz, ale vyžadují vysokou počáteční investici (například tepelná čerpadla, podlahová topení nebo kotle na dřevo), jiné jsou zase levné na pořízení, ale zase mají vysokou spotřebu (elektrické topení).
Doma prostě je potřeba teplo - co když někoho sbalíte a přivedete do zimy?
O některé topení je zase potřeba se pravidelně starat a třeba přikládat dřevo, jiné topení v zásadě stačí zapnout a nastavit požadovanou teplotu v místnosti. Některé topení je vhodné pro novostavby nebo pasivní budovy, jiné zase do starších budov.
Jestli stojíte před rozhodnutím, který typ topení je pro vás vhodný, ať už stavíte dům nebo uvažujete o rekonstrukci, poraďte se s nezávislým odborníkem, který zhodnotí, jaká je nejvhodnější varianta, která se vyplatí právě pro vás.
Podlahové topení – cena elektrického i vodního podlahového topení
Foto: Facebook
Podlahové topení funguje tak, že se pod podlahu nainstaluje topné zařízení (může to být rozvod vody nebo i elektrické) a topení pak nezabere žádný prostor a příjemně sálá z podlahy. Podlaha ale vzhledem k tomu, že po ní chodíme, nemůže být moc horká a tak je maximální možná teplota 29 stupňů.
To v praxi znamená, že topení funguje hlavně na průběžné fázi a trvá dlouho, než se místnost, nebo i dům, vytopí. Důležité je také, aby budova byla dobře tepelně izolovaná, protože jinak by také podlahové topení nemuselo vytopit místnost nikdy, protože by byl telený únik vždy vyšší, než kolik je podlaha schopná vyprodukovat tepla. Proto jsou podlahové vytápění vhodné do novostaveb a ne do starších budov, kde mohou být úniky tepla vyšší.
Cena podlahového topení se odvíjí od použitých technologií. Cena se může měnit na konkrétních parametrech budovy, takže berte tato čísla spíše jako odhad, než přesnou cenu:
- U teplovodního topení počítejte s cenou 900 Kč za m2
- U elektrického topení počítejte s přibližně 700 Kč za m2
Topení do zásuvky – nízká investice, vysoká spotřeba i cena za provoz
Foto: Facebook
Topení do zásuvky je v zásadě nejjednodušší způsob vytápění, které vyžaduje jen minimální investici do samotného radiátoru. Ten pak akorát zapojíme do zásuvky a zapneme. Radiátor okamžitě začne topit a podle síly radiátoru pak záleží, jak chladnou a velkou místnost vytopí.
Obrovskou výhodou je možnost radiátor přenášet třeba tam, kde potřebujeme velmi rychle vytopit místnost, ale také velmi nízká počáteční investice samotného topení. Levné radiátory můžeme pořídit i za pár stovek korun, ale je potřeba počítat s tím, že jde o jednoduché přístroje, které prostě jen topí. Při investici několika tisíc korun pak můžeme mít i elektrické topení s nastavitelnou teplotou a digitálním ovládáním, kdy v zásadě jen velmi snadno nastavíme teplotu v místnosti, kterou topení udržuje. Vše je tak naprosto komfortní a není potřeba se o nic starat.
Elektrické topení má ale jednu velkou nevýhodu, a tou je vysoká spotřeba, respektive cena za elektrický proud. Tato varianta není tak vhodná pro celoroční topení, ale velmi často se hodí třeba na chaty a chalupy, kdy je někdy potřeba dům vytopit rychle a kde nejsme celý rok, ale spíše o víkendech nebo na prázdniny. Také je vhodné do budov s nízkým únikem tepla, takže není spotřeba elektrické energie tak vysoká.
Odvzdušnění topení u vodních litinových i deskových radiátorů
Po konci léta přichází na řadu ústřední topení, které funguje rozvodem teplé vody po budově do radiátorů. Aby voda správně cirkulovala, nesmí být v radiátorech vzduchové bubliny. Právě proto je potřeba čas od času radiátor odvzdušnit.
Že je v radiátoru vzduch poznáte podle různých podivných zvuků, le také že topení topí špatně nebo vůbec.
Naštěstí je odvzdušnění opravdu snadné:
- Zapněte radiátor na maximum a počkejte asi půl hodiny (vzduchové bubliny se spojí a půjdou snadněji pryč)
- Připravte si hadr a dejte ho na zem pod ventil radiátoru tak, aby zachytil případnou unikající vodu
- Přímo pod ventil si připravte menší nádobu jako hrnec nebo sklenici, která bude zachytávat vodu unikající z ventilu
- Uvolněte ventil a počkejte, až uteče veškerý vzduch
- Až začne unikat voda, ventil utáhněte
Komentáře