NÁVODY
Medúzy a mořský ježek: Co (ne)dělat v případě žahnutí, pobodání?
Během koupání v moři se můžete setkat s různými živočichy. Někteří z nich představují pro člověka určité riziko. Jedná se především o mořského ježka a medúzy. Přečtěte si, kde se s nimi můžete setkat a jak se v případě pobodání nebo žahnutí zachovat.
Mořský ježek: výskyt – Mořský ježek: bodliny v noze – Medúzy v moři
Žahnutí medúzou: ošetření
Foto: Pixabay
Mořský ježek: stručná charakteristika
Ježek mořský (jinak také nazývaný ježovka, anglicky sea urchin) je mořský živočich o velikosti cca 15 centimetrů s ostnatými bodlinami o délce 1 až 2 centimetry, které jsou velmi ostré a pevné. Existují v černé, zelené, olivové, hnědé, nachové a červené barvě.
Mořský ježek: výskyt
Pokud plánujete dovolenou v oblasti Středozemního moře nebo v některém státě severovýchodní Afriky, je šance, že se s mořským ježkem (konkrétně ježovkou fialovou) setkáte. Jedná se totiž o jeho běžnou lokalitu výskytu.
Mořský ježek – Chorvatsko
Jednou z lokalit, kde na ježovku můžete narazit, je Chorvatsko. Uchycuje se na tamních oblázkových plážích. Abyste se pobodání vyvarovali, nezapomeňte si sbalit boty do vody, které se hodí i kvůli ostrým kamenům. Rady, co dělat v případě, kdy na ježka šlápnete, pro vás máme níže.
Mořský ježek: bodliny v noze aneb rady, co dělat a co ne
Pokud na ježka přeci jen šlápnete, doporučujeme vám poraněnou nohu (příp. ruku) vložit do teplé vody s příměsí octa (může být až v poměru 1:1). Tak zamezíte uvolňování jedu z ostnů a šíření infekce. Níže vám poradíme několik triků, díky kterým si můžete vytáhnout bodliny sami.
Pomoct může pinzeta nebo jehla a citronová šťáva
Způsob odstranění bodlin záleží na hloubce zapíchnutí. Pokud nejsou hluboko, pokuste se je vytáhnout pinzetou. Kratší ostny, které zůstanou v kůži, můžete zkusit odstranit jehlou. Poté nezapomeňte poranění vydezinfikovat. Tento způsob je však bolestivý a nezaručuje 100% úspěch.
Jestliže se vám bodliny pomocí výše uvedeného postupu odstranit nepodaří, pokapejte místa vpichu citronovou šťávou nebo je potřete černou mastí. Tak by se měly za několik dní samy z kůže uvolnit nebo by měly jít minimálně snadněji vyndat. Po jejich odstranění se v moři koupat můžete, ale mějte na paměti, že vás slaná voda bude pálit a rána se bude hojit pomaleji. Pokud by vám v noze nějaké trny zůstaly, zajděte k tamějšímu lékaři.
Medúzy: stručná charakteristika
Medúzy patří mezi další mořské živočichy, na které je dobré dávat pozor. Jedná se o druhé životní stádium žahavců ve tvaru zvonu nebo disku. Mezi největší známé medúzy patří talířovka obrovská (medúza žahavá) se zvonem o průměru 2 metry a s délkou chapadel více než 30 metrů! Obývá Lamanšský průliv, Irské i Severní moře a západní vody Skandinávie nebo také Baltské moře.
Medúzy v moři: Chorvatsko, Itálie, Bulharsko, Řecko, Malta, Španělsko, Balt
Medúzy se nechávají unášet mořskými proudy a své pohyby příliš nedokážou ovládat. Proto počítejte s tím, že v případě střetu se jim budete muset v moři vyhnout vy. I letos (především během začátku sezóny) se můžete setkat v Chorvatsku, ale i v Řecku nebo Španělsku s talířovkou svítivou – medúzou se žahavými chapadly, kterými vylučuje jed a způsobuje tak silné zarudnutí a bolest. I na Maltě žijí žahavé i nežahavé medúzy.
Itálii obývají mj. talířovky kompasové – průhledné medúzy, které je snadné v moři přehlédnout a přivodit si tak bolestivé popálení. Mezi další nebezpečné medúzy patří měchýřovka Edwardsova. V Bulharsku i Baltském moři narazíte většinou pouze na neškodné druhy.
Ať už se chystáte na dovolenou kamkoliv, o výskytu těchto mořských živočichů se informujte dopředu. Můžete si například stáhnout aplikaci pro iOS nebo Android. Tím eliminujete riziko střetu nebo záměny jednotlivých druhů.
Žahnutí medúzou: jak vypadá a jak ho ošetřit
Každým rokem se výskyt medúz v moři mění. Někdy je jich kolem pláží mraky, jindy na ně narazíte vzácně. Ať už bude vaše dovolená jakákoliv, vždy se vyplatí znát zásady první pomoci při žahnutí od medúzy.
Poznáte ho podle náhlého pálení a bolesti, které doprovází otok a zarudnutí pokožky (podobá se požahání od kopřiv). V některých případech můžete mít alergickou reakci, ojediněle až silnou (anafylaktický šok).
Lékaře je nutné zavolat, pokud:
- dostanete silnou alergickou reakci, která se projevuje silnou bolestí, dušností, nevolností, závratěmi nebo oteklými rty,
- popálení pokrývá větší část těla, genitálie či obličej,
- vás požahal velmi nebezpečný druh medúzy či jiné stádium žahavců (např. velella velella, irukandji, čtyřhranka smrtelná, měchýřovka portugalská), se kterou se můžete setkat například u Sardinie. Zbylé se vyskytují většinou u Kalifornie, Austrálie, v Pacifiku a na Havaji.
V případě, kdy nedochází k žádné z výše uvedených situací, si první pomoc můžete poskytnout sami. Níže uvádíme několik rad, jak na to.
Rady při žahnutí od medúzy
Pokud vás nebo někoho z vašich blízkých medúza požahá, dodržte následující rady:
- nezmatkujte a následující kroky proveďte v klidu,
- na popálené místo si nesahejte holýma rukama (zanesli byste si tak jed na dalších částí těla),
- zbytky chapadel opatrně odstraňte kreditní kartou (příp. i pinzetou),
- ránu poté opláchněte mořskou vodou nebo octovým roztokem (vyvarujte se omývání sladkou vodou, která může jed ještě více uvolnit),
- dostaví-li se intenzivní bolest, podávejte antihistaminika (např. difenhydramin).
V případě, že bolest přetrvává, přikládejte na poraněné místo studené obklady nebo zakupte v lékárně speciální gely určené na požahání či přípravky zklidňující alergickou vyrážku.
Poraněnou pokožku následně nevystavujte pár dní slunečnímu záření. Dávejte pozor také na prasknutí puchýře, které mohou způsobit další poleptání. Pokud se dostaví intenzivní bolest, podávejte antihistaminika (např. difenhydramin).
Zdroj:
- svetobeznik.info,
- cs.wikipedia.org,
- invia.cz,
- yachting.com.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Poplatky na italských dálnicích - cena a mapa dálnic
Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, ale kolik vás ta cesta bude stát? Zde se dočtete o všech poplatcích na italských dálnicích.
Útok žraloka (2024): V jaké destinaci vyděsí české turisty?
Útoky žraloka jsou ojedinělé a nemusí pokaždé skončit tragicky. Co byste měli vědět, abyste snížili šanci na minimum, že na vás žralok zaútočí?
Cesta vlakem a autobusem do Chorvatska – recenze, termíny a ceny
Vlakem či autobusem RegioJet do Chorvatska v roce 2024: Kde koupit jízdenky? Jaký je nový jízdní řád? Přečtěte si rady, tipy a recenze...