NÁVODY
Popáleniny kůže od slunce - návod na zmírnění spálenin
V tomto článku naleznete ty nejlepší rady a tipy na zmírnění příznaků spálené kůže, která vzniká dlouhým pobytem na slunci. V létě se jednou o poměrně častou nepříjemnost, se kterou se už asi setkal každý.
Maximální úleva – První pomoc – Zmírnění spálenin – Úžeh – Úpal
Foto: Pixabay
Spálená kůže od sluníčka: Co dělat pro maximální úlevu?
Pobyt na slunci je zdravý například z hlediska posílení imunity, nic se však nemá přehánět. Častokrát se lidem stává, že jsou na přímém slunci dlouho a spálí se. Co s tím?
Maximální úlevy od spálenin dosáhnete nanesením chladivého Panthenolu, který je tím nejlepším možným, co můžeme na sluneční spáleniny použít. Panthenol totiž spálenou kůži ochladí a zároveň urychlí regeneraci kůže. Na silné popáleniny je pak vhodná například kalciová mast.
První pomoc při popálení od slunce - jogurt, obklady a tekutiny
Pokud nemáte k dispozici Panthenol a trápí vás nepříjemné spáleniny od sluníčka, je zde několik netradičních alternativ, které vám okamžitě uleví. Nejsou sice na takové úrovni jako Panthenol, nicméně pořád je to lepší než nic.
- Studený jogurt - Pokud máte spálenou kůži je vhodné si na ní natřít studený jogurt, který dokáže vytáhnout z kůže horkost. Navíc jí díky mléčné bílkovině i dokáže zvláčnit. Samozřejmě máme na mysli bílý jogurt, nějaký s příchutí by vám totiž mohl zarudlou kůži ještě více podráždit.
- Studené obklady - Chlazení kůže je při spálení velice potřebné, je totiž kriticky důležité z kůže odvádět teplo. Horká kůže totiž způsobuje přehřívání organismu. Vyvarujte se ovšem přímého kontaktu s ledem, ten by totiž vaší pokožce spíše uškodil.
- Buďte ve stínu a hodně pijte - Horečka, motání hlavy a zimnice. To jsou pouze některé příznaky, kterými lidé po spálení od slunce mnohdy trpí. Nejdůležitější je okamžitě odejít ze slunce a pít co nejvíce vody. Relaxujte a ve stínu se raději podívejte na zápasy Wimbledonu v televizi.
Návod na zmírnění spálenin v létě - opalovací krémy, omezit chození ven
Spáleniny v létě jsou bohužel velice časté. Snad každého už něco podobného potkalo. Nejdůležitější je zkrátka prevence a používání opalovacích krémů s vysokými faktory. Pokud se ovšem už nějaká spálenina přihodí, je nejlepší začít s ochlazováním a hydratováním pokožky.
Nejlepší volbou je opět samozřejmě už několikrát zmiňovaný Panthenol, nicméně při těžších spáleninách určitě doporučujeme okamžitě navštívit lékaře, který může předepsat i kortikosteoridy. Do poškozené kůže se vám totiž navíc ještě může vloudit infekce, což rozhodně není nic příjemného.
Při spáleninách proto doporučujeme vycházet ven pouze v noci, nebo při minimální sluneční aktivitě. Když půjdete ven pouze při východu či západu Slunce, rozhodně nic nezkazíte.
Co na úžeh? První pomoc zvládne každý
Na úžeh je nejlepší okamžitě odejít ze sluníčka do stínu a podávat hodně tekutin (například pití kávy ale není vhodné). Jedná se totiž o přehrátí mozku z dlouhého pobytu na přímém slunci. Lehněte si na záda a podložte si nohy. Úžeh je poměrně často doprovázen i spáleninami. Spálená kůže je samozřejmě další komplikací.
Co na úpal? Pozor na zákeřné přehřátí
Na úpal je vhodné přikládat studené obklady na hlavu a okamžitě odejít ze sluníčka. Úpal je způsoben kompletním přehřátím organismu z dlouhého pobytu na slunci, můžete se cítit jako byste měli kocovinu. Při vyšších teplotách se totiž tělo nezvládá samo ochlazovat. Důležité je si po takovém přehřátí organismu pořádně odpočinout. Doporučujeme si lehnout do stínu a čas si můžete ukrátit například posloucháním podcastů.
Jak poznat úpal a úžeh?
Projevy úpalu a úžehu jsou velmi podobné a není jednoduché je od sebe rozlišit. Obecně se dá říci, že oba se projevují slabostí, závratí, celkovou zmateností a nevolností. Tyto stavy se mohou neustále zhoršovat až do křečí a bezvědomí. Úžeh i úpal mohou v krajním případě i vážně ohrozit život, proto je nikdy nepodceňujte.
Jak se zbavit zahlenění? Přečtěte si tipy pro okamžitou úlevu!
Komentáře