NÁVODY
Používejte unikátní a silná hesla
Měsíc co měsíc vychází články o obrovských únicích databází hesel, a to jsou jen zprávy, které se dostaly na povrch. Znalost vašeho hesla, i k nedůležitým službám, dává hackerům do ruky obrovskou zbraň. Aby se šance na zneužití těchto uniklých databází zmenšila na minimum, používejte opravdu jiná a unikátní hesla, ne jen pozměněné variace.
Foto: Pixabay
Heslo musí být unikátní a neobsahovat osobní informace
Bezpečnost na internetu není radno podceňovat a už vůbec ne, pokud se jedná o velmi soukromé informace, nebo účty, na kterých máme peníze. Ať už jde o online bankovnictví nebo internetové peněženky.
Podle serveru iDnes dnes již dokážou hackeři pomocí uniklého hesla, které slouží jako základ, a osobních údajů, kterých je na internetu spousta, uhodnout heslo k jiné službě. Spousta uživatelských hesel jednak v sobě obsahuje soukromou informaci, druhak uživatelé svá hesla pouze recyklují a mění jen jejich části velmi průhledným způsobem, případně je nemění vůbec a mají jedno heslo ke všemu.
Software po 100 pokusech přišel na pozměněné heslo k jiné službě v 73 % případů, po 1 000 pokusech dokonce v 90 %. Je pravda, že se algoritmus testoval na uživatelích, kteří jsou spíše běžnějšími návštěvníky internetu a že počet pokusů přihlášení je omezený, ale hackeři mají čas a holt si vyzkouší denně 10x a za pár týdnů se k výsledku dostanou. Navíc ani důkladné vypreparování a pozměnění hesla nestačí. Je tedy patrné, že zjištění hesla nemusí být ani žádný běh na dlouhou trať.
Jaké heslo a další způsoby ochrany účtů používat
Heslo by mělo být dostatečně dlouhé a každý znak navíc významně zvyšuje čas, který je potřeba k prolomení. Heslo by mělo být kombinací velkých a malých písmen, číslic i diakritických znamének. Čím více typů znaků je použito, tím více je i možných hesel, které je potřeba vyzkoušet.
Rozhodně by v heslech neměly být použity jakékoliv soukromé informace nebo slova, která lze najít ve slovníku, případně i naprosto jednoduchá a prolomitelná hesla typu „Password“ s jakoukoli změnou, například „Passw0rd“.
Pokud je to možné, doporučujeme několikastupňovou ochranu, tedy že ke každému přihlášení je potřeba ještě zadat další heslo, které přijde SMS, nebo potvrzení otiskem prstu v mobilní aplikaci, případně další způsoby. I s těmito způsoby ochrany navíc je ale stále potřeba myslet na silné heslo a celkovou ochranu na internetu opravdu nepodceňovat.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vinted a jiné podvody na internetu: Jak je poznat?
Přečtěte si, jak včas poznat podvody na Vinted a dalších inzertních portálech jako je Bazoš nebo Sbazar a ochránit tak své peníze.
Glammering – recenze: Podvod na české zákazníky
V internetovém prostředí se bohužel daří i podvodným internetovým obchodům a Glammering je ukázkový příklad.
Nejbohatší Češi 2024: Křetínský suverénně porazil Babiše
Kdo se letos probojoval na pomyslný žebříček deseti nejbohatších Čechů a jak se jim bohatství podařilo vybudovat?