NÁVODY
Teleskop: Jak vybrat hvězdářský dalekohled?
Hvězdářské dalekohledy neboli astronomické teleskopy slouží k pozorování hvězdné oblohy. V současné době už nemusíte nutně do planetária, abyste se podívali na hvězdy, nebo krátery na Měsíci. Ve specializovaných obchodech je v nabídce řada teleskopů, díky kterým bude sledování noční oblohy zcela ve vaší režii.
Typ teleskopu – Montáž – Parametry – Vybavení
Nejlepší teleskopy
Dalekohledy pro začátečníky a pokročilé – Dětský teleskop
Foto: Freepik
Jak vybrat hvězdářský dalekohled: Krok za krokem
Pokud se rozhodnete pořídit si hvězdářský teleskop, musíte při výběru zohlednit několik vlastností. Člověk s pokročilými zkušenostmi bude požadovat jiný dalekohled, než bude ten, který vybíráte pro své dítě.
1. Hvězdářský teleskop: Typ dalekohledu
Na výběr je ze tří základních variant, a to:
- čočkové dalekohledy (refraktory) mají objektiv s čočkou nebo soustavou čoček. Jsou vhodné pro pozorování jasných objektů sluneční soustavy, tedy měsíců a planet, včetně trpasličích, komet, meteoroidů, dvojhvězd, meziplanetárního plynu a prachu.
- zrcadlové dalekohledy (reflektory) mají jako objektivy dvě speciálně tvarovaná zrcadla, přes které se do okuláru dostane světlo. První, které má parabolický tvar a je umístěné na spodní části tubusu, nashromáždí světlo v bodě u druhého zrcadla, které světlo přesměruje do okuláru a poté do vašeho oka. Za nejznámější je považován reflektor typu Newton.
Tyto teleskopy jsou kratší a oválnějšího tvaru. Hodí se k pozorování vzdálených objektů, jako jsou například mlhoviny, galaxie nebo komety. U tohoto typu se nevyhnete kolimaci, tedy procesu seřízení zrcadel dalekohledu. - čočko-zrcadlové dalekohledy (katadioptrické, složené, systém zrcadlo/čočka) kombinují dvě výše uvedené varianty a objektiv je složený ze soustavy zrcadel a speciálně tvarované čočky.
2. Montáž
Každý hvězdářský teleskop je nutné upevnit do stativu nebo stojanu. Odborníci tvrdí, že za dostatečně upevněný teleskop se stabilní montáží lze považovat ten, u kterého při poklepu (při středním až velkém přiblížení), třes pozorovaného obrazu přestane maximálně do 1 sekundy.
- Azimutální montáž (Alt-Az montáž) podobající se fotografickému stativu se hodí pro začátečníky. Pohyb je po dvou osách: doleva, doprava (azimut) a nahoru a dolů (výška nad horizontem).
- Paralaktická montáž (EQ montáž, rovníková, ekvatoriální) je vhodnější pro zkušenější hvězdáře. Pohyb je opět po dvou osách s tím rozdílem, že svislá osa je skloněna tak, aby byla vždy v rovnoběžné poloze s osou zeměkoule.
3. Parametry: Průměr a zvětšení objektivu, světelnost, ohnisková vzdálenost
- Průměr objektivu (čočky/zrcadla, apertura) určuje, jak vzdálené objekty spatříte. Zde se řiďte pravidlem – čím větší je průměr objektivu, tím vzdálenější a méně viditelné objekty můžete pozorovat.
- Zvětšení objektivu nás informuje o přiblížení. Například 10x nám říká, kolikrát se objekt přiblíží. Obvykle se u pozorování uvádí zvětšení 60x až 200x. Podle webu Spotřebitelský test „optimální zvětšení vypočítáte velmi jednoduše. Za jakýchkoli okolností jde maximálně o dvojnásobek šířky (apertury) teleskopu v milimetrech".
- Světelnost neboli clona, clonové číslo (f/x) je přímo úměrná pozorování vzdálenějších objektů. Vypočítává se jako poměr ohniskové vzdálenosti teleskopu a jeho průměru. Světelnost se obvykle pohybuje od f/4 do f/15 a opět si zapamatujte pravidlo – čím nižší je číslo f, tím je objektiv světelnější a nabízí jasnější obraz (nezaměňujte s ostřejším obrazem).
- Ohnisková vzdálenost značí vzdálenost čočky/zakřiveného zrcadla od jejich ohniska. Díky ohniskové vzdálenosti lze vypočítat zvětšení dalekohledu, tj. jako podíl ohniskové vzdálenosti teleskopu a okuláru (teleskop s ohniskovou vzdáleností 700 mm a 10 mm okulár = 70x zvětšení).
- Optický a digitální hledáček – optický musí být s minimálním průměrem 25 mm, u digitálního není průměr rozhodující
4. Příslušenství – Barlow čočka, filtry, krytky, brašna pro přepravu
Důraz se klade i na vybavení, které vám může pozorování velmi usnadnit.
Zvětšující Barlow čočka se vkládá mezi objektiv a okulár a prodlužuje ohniskovou vzdálenost (výsledkem je další zvětšení, přiblížení).
Měsíční filtr pro lepší pozorování Měsíce a sluneční filtr, bez kterého se při koukání na Slunce neobejdete. Nasazuje se na clonu. Voděodolnost a pogumování jsou další praktické vlastnosti.
Nejlepší hvězdářský dalekohled, recenze
Vlastnosti, které se velmi často hodnotí, jsou: optické vlastnosti, nastavitelnost dalekohledu, stabilita, náročnost montáže, vybavení, hmotnost a cena.
Podle webu Všeuměl se vítězem testu stal hvězdářský dalekohled Celestron NexStar 130 SLT 130/650 mm (23 790 Kč). Druhé místo obsadil Celestron Powerseeker 127EQ (8 390 Kč) a třetí místo patří hvězdářskému dalekohledu Bresser Teleskop Pollux 150/1400 EQ3 (9 740 Kč).
Server Který zvolil jako jedničku Skywatcher 80/400 AZ-3 (5 450 Kč), druhý skončil teleskop Bresser National Geographic 60/700 AZ (3 182 Kč) a na třetí pozici Skywatcher N 200/1000 Explorer BD NEQ-5 (22 495 Kč).
A co na to uživatelé? Lidé si často u teleskopů stěžují na slabší materiál stativu a nestabilní montáž, které způsobují, že se obraz při dotyku a větším zvětšení chvěje. Problémy jsou často i s hledáčkem, velkou hmotností dalekohledu a tím i těžší manipulací.
Někteří si chválí ovládaní montáže, které probíhá elektronicky přes GPS servomotory a usnadňuje vyhledávání objektů na obloze podle GPS souřadnic. Jedná se o tzv. GoTo astro teleskopy (teleskopy s automatickým naváděním). Zadáte svoji aktuální polohu, data, čas, vyrovnáte tubusu do vodorovné polohy, případně ho nasměrujete na sever.
Hvězdářské teleskopy – značky: Celestron, Bresser, Levenhuk
V hodnocení si dobře stojí trojice výrobců. Jde o americké značky Celestron a Levenhuk a německého výrobce mikroskopů, dalekohledů a teleskopů Bresser.
Hvězdářský dalekohled pro začátečníky a pro pokročilé, cena, hodnocení
Hvězdářský teleskop je možné pořídit už od 800 Kč. Nejdražší pak vyjdou na několik desítek tisíc.
Podle hodnocení serveru Arecenze.cz se pro začátečníky doporučuje čočkový teleskop Bresser National Geographic 60/700 AZ.
Ověřený zákazník Romana (Heureka): „Vratký stativ.“
Na druhém místě skončil čočkový dalekohled Skywatcher 80/400 AZ-3 (5 115 Kč).
Uživatel (Heureka, 21. srpna 2021): „I bez dokoupení dalších okulárů jsem poznal jupiter i saturn. Čekal jsem, že měsíc bude větší. Jen tak pro zpestření života to není špatný, ale příště bych si připlatil a koupil něco alespoň 2x lepšího.“
Uživatel (Heureka, 21. srpna 2021): „+ kvalita zpracování (optika i mechanika), třeba promazat závity a dokoupit objektivy, na kterých se nevyplatí šetřit.“
Pro pokročilé pozorovatele portál Arecenze.cz zvolil teleskop Celestron PowerSeeker 127 typu Reflector (8 390 Kč).
Uživatel (Heureka, 5. ledna 2016): „Podle mě výborný teleskop s poměrem cena/výkon, který se snadno přepravuje a nabízí velmi dobré výsledky pro amatérské pozorování. Uvidíte krásný Měsíc, některé planety, dají se s ním velmi úspěšně pozorovat některé mlhoviny a hvězdokupy už na prvních pozorováních. Po prvních pozorováních zjistíte, že si brzy pořídíte minimálně ještě jeden okulár a nějaký ten filtr :-) Po čem určitě zatoužíte bude hodinový pohon :-)“
Uživatel (Heureka, 19. srpna 2014): „Dalekohled mě překvapil svým zaostřením, nečekal jsem, že zaměřím Saturn a jeho prstenec, přes okulár jde i fotit. Dalekohled je těžký jak šutr, který má 10 kg, v balení není žádný ochranný obal.“
Druhým adeptem je poněkud dražší varianta teleskopu, kterou je Skywatcher N 200/1000 Explorer BD NEQ-5 typu Reflector (22 495 Kč).
Ověřený zákazník Sobek (Heureka): „Bezproblémová instalace, dobrá stabilita nabídka doplňků.“
Uživatel (Heureka, 20. července 2020,): „Predtym som mal Bresser Polux 150/1400 a ten rozdiel je neuveritelny. Dokonca aj priamo z bytu v Ostrave vidim Saturnove prstence. Akurat je uz dost velky a tazky.“
Hvězdářský dalekohled pro děti
Menším dětem nemusíte kupovat drahé přístroje, pro začátek postačí levnější teleskop ze supermarketu. Obchodní řetězec Lidl například nabízí Bresser Teleskop Skylux 70/700 (2 499 Kč). Malý a lehký teleskop Kids World HD 40/32x je možné sehnat už za cca 600 Kč.
Starší děti ale určitě budou rádi za hvězdářský dalekohled pro amatérské pozorovatele, jako je třeba Levenhuk Skyline BASE 50T Telescope (1 849 Kč).
Komentáře nebyly redakčně upraveny
Zdroje:
- skyandtelescope.org
- www.vseumel.cz
- www.arecenze.cz
- www.ktery.cz
- www.supra-dalekohledy.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Hvězdárny a planetária v Praze: Program, vstupné a otevírací doba
Chcete se vydat až ke hvězdám? V Praze máte jedinečnou šanci. Vybírat můžete ze třech hvězdáren a planetárií.
Co to je superúplněk a kdy bude další?
V roce 2024 dojde hned dvakrát k astronomickému jevu, kterému se říká superúplněk, a to konkrétně 18. září a 17. října. Pojďte se dozvědět...
Kalendář úplňků a novoluní v roce 2024 – jednotlivé měsíce a data
Fáze Měsíce mají výrazný vliv jak na naši psychiku, tak i na tělesné zdraví. Pojďme se podívat na to, kdy nás čekají úplňky a novoluní v roce...