NÁVODY
Tipy na zlepšení kognitivních funkcí mozku
Kognitivní funkce našeho mozku jsou jednou vůbec z nejdůležitějších částí našeho organismu. Jsou zcela zásadní pro to, abychom byli schopni vnímat svět kolem sebe a adekvátně reagovat na každou situaci. Aby ale mozek nezakrněl, je nutné jej cvičit. Díky tomu se naopak mohou jeho schopnosti zlepšovat. Jak na to?
Foto: Vladislav Noseek / stock.adobe.com
Také mozek potřebuje živiny a energii
Že určitou energii pro svůj výkon potřebují svaly, je pro nás snadno pochopitelné. Jenže mozek, přestože nevykonává fyzickou námahu, je tím vůbec největším „spalovačem“ energie v našem těle. Jak je to možné? Řídí totiž celé naše tělo, pracuje ve dne v noci (i během spánku), každou vteřinu celého našeho života. Pokud byste ale pro lepší pochopení chtěli jiné přirovnání, představte si počítačový procesor. Ani ten se nijak nehýbe, přesto má obrovskou spotřebu elektrické energie, bez které by nemohl provádět potřebné výpočty.
Proto je nezbytné mozku dodat potřebnou energii. Mozek zdaleka „nefrčí“ jen na cukru, jak by se mohlo zdát. A už vůbec ne pak na kofeinu, přestože se jej to snažíme naučit. Místo toho pro dlouhodobou funkci potřebuje především vyváženou stravu a komplexní přísun všech makroživin i mikroživin. Vedle sacharidů jsou to především bílkoviny a tuky. A neméně důležité jsou vitaminy a minerály.
Kde je vzít? Jedním z nejlepších zdrojů živin pro náš mozek jsou například lískové ořechy i všechny další druhy ořechů. Někteří odborníci dokonce považují konzumaci ořechů za jeden z důvodů, proč se lidský mozek (a díky tomu i jeho kognitivní funkce) oproti ostatním organismům na planetě tak výrazně rozvinul.
Nezapomínejme pak na vodu, která tvoří více než tři čtvrtiny objemu mozku! Pravidelný pitný režim tedy vašemu mozku rovněž prospěje.
Trénujte, trénujte, trénujte
Kognitivní funkce mozku zdokonalíte tím, že je budete procvičovat. Stejně tak, jako chodíte do posilovny, abyste udržovali v kondici své svaly, šlachy, plíce, srdce a cévy, prospěje trénink i vašemu mozku.
Není náhodou, že číšníkům skvěle funguje paměť a prodavači nebo účetní zase musí velice dobře počítat. Člověk se přirozeně zdokonaluje v tom, v čem svůj mozek procvičuje. Pomohou různé hlavolamy, křížovky, logické hry (zkuste třeba šachy), učte se novým jazykům, činnostem apod.
Zkrátka používejte svou hlavu a nebuďte líní přemýšlet, máme-li tento bod shrnout bez okolků. Mozku ale prospívá i fyzická aktivita našeho těla. Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle je zdravý duch. Nezapomínejte proto ani na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu (ostatně i za kyslík vám mozek poděkuje).
Nezapomínejte na odpočinek
Ačkoli jsme už řekli, že mozek pracuje ve dne v noci, během spánku má přece jen roli jednodušší. V mozku probíhá během spánku velký úklid a příprava na další den. Sami ale jistě víte, že pokud máte spánku nedostatek, mozek druhý den odmítá poslušně sloužit svému účelu a místo toho si bude říkat o ulehnutí. Kromě krátkodobé ospalosti může mít dlouhodobý nedostatek spánku výrazně negativní dopady na náš mozek a jeho kognitivní funkce.
Vyjma pravidelného spánku vám mohou k nalezení duševního klidu, který mozku rovněž prospívá, pomoci meditace a různá další mentální cvičení.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Příspěvek 5000 Kč na dítě - formulář, žádost a pravidla
Vláda oznámila příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč. Zjistěte podrobnosti i co je k jeho získání a žádání potřeba.
Jak funguje samosběr jahod? + ceny a kam letos vyrazit
Těšíte se na vůni a chuť jahod? 🍓 Přemýšlíte o tom, kde byste si mohli jahody sami nasbírat? Jaká je cena jahod na farmách?
Rovnodennost a slunovrat – kdy jsou a jaký je jejich význam
Kdy je rovnodennost a kdy je slunovrat? Co přináší a jaký mají význam? Slaví se rovnodennost ve světě? Vše o rovnodennosti a slunovratu najdete...