Musi být respirátor v autě ,když jedeme k lékaři otec jako řidič já jako doprovod maminky a maminka jako onkologický pacient a bydlíme ve stejné obci,akorát každá v jiném domě vedle sebe.děkuji
NÁVODY
Třídy respirátorů FFP2 a FFP3 - opakované použití, a výdrž
Vláda zavádí povinnost nosit povinnost nosit respirátory třídy FFP2 v obchodech a veřejné dopravě. Podívejte se, co všechno potřebujete o respirátorech proti Covid-19 vědět.
Foto: Facebook/nanoSPACE.cz
Respirátor FFP2 - Respirátor FFP3 - Jak dlouho vydrží respirátor - Respirátor s ventilem - Dětský respirátor - Výhody a nevýhody roušek a respirátorů
Co je respirátor?
Respirátor je ochrana dýchacích cest a v některých případech i očí a dalších částí hlavy před nebezpečnými částicemi z vnějšího prostředí. Před vypuknutím pandemie nového koronaviru používali respirátory především zdravotníci nebo stavební dělníci. V posledních měsících se ale slovo respirátor skloňuje hlavně v souvislosti s ochranou před nemocí Covid-19. Respirátory proti koronaviru chrání před průnikem viru do dýchacích cest.
Jak vybrat nejlepší respirátor proti koronaviru?
Na trhu se objevila celá řada různých typů respirátorů, které nabízejí různé třídy ochrany. Liší se nejen svou účinností při zachytávání virů, ale také životností a možností opakovaného použití. V dnešním článku se podíváme, v čem se jednotlivé druhy respirátorů liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Nano respirátor FFP3 skladem!
😷 Kde všude jsou od čtvrtka 25. 2. povinné respirátory FFP2 nebo KN95?
- v prodejnách
- v provozovnách služeb
- ve zdravotnických zařízeních, a to na pracovištích, ve kterých se poskytuje ambulantní péče v zařízeních sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, a zařízení poskytující odlehčovací sociální služby v pobytové formě
- na mezinárodních letištích
- v prostředcích veřejné dopravy
- na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy
- v motorových vozidlech, ledaže se v motorovém vozidle nachází pouze osoby z jedné domácnosti
- povinnost se nevztahuje na děti od 2 do 15 let, ty ale musí na těchto místech nosit minimálně chirurgickou roušku. Nesmějí tak mít podomácku vyrobenou ochranu.
😷 Kde je povinná minimálně chirurgická rouška?
- ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj),
- na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň dvou osob vzdálených od sebe méně než dva metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti.
- Výjimku mají například děti do dvou let věku, děti v mateřské škole či děti v dětské skupině.
- Do konce měsíce lze ještě při procházkách po městě tolerovat šálu nebo domácí roušku.
Třídy ochrany respirátorů
Respirátory můžeme rozdělit podle míry jejich ochrany. Ta se označuje několika různými způsoby, v Evropě se ale nejčastěji setkáme se zkratkou FFP (filtering facepiece). Setkat se ale můžeme i s označením KN95 (N95) a KN99 (N99). Jedná se o americké standardy, které odpovídají evropským FFP2 a FFP3.
Třídou FFP1 se v našem článku vůbec zabývat nebudeme, protože k ochraně proti virům není vůbec vhodná.
Respirátor FFP2 / KN95 a jeho účinnost
- Minimální filtrační účinnost 94 % a minimální povolená celková účinnost 92 %. Chrání před středně toxickými látkami, prachem, biologickými látkami i kapalnými aerosoly. Před koronavirem nás neochrání stoprocentně, přesto jsou respirátory FFP2 v boji s Covid-19 velmi účinné.
Respirátor FFP3 / KN99 a jeho účinnost
- Minimální filtrační účinnost 99 % a minimální povolená celková účinnost 98 %. Respirátory s třídou FFP3 ochrání i před vysoce toxickými látkami a viry a bakteriemi. Jde o nejúčinnější ochranu proti Covid-19.
Už máte Covid pas, či Covidpass aplikaci?
V čem jsou lepší respirátory s nanovláknem
Respirátory, které se vyrábějí klasickou cestou zachytávají mikroskopické částice na elektrostaticky nabitou netkanou textilii. Vlhkost, kterou obsahuje náš dech, ale elektrostatiku vybíjí a respirátor po nějaké době pozbývá na účinnosti.
Problém s vlhnutím netrápí respirátory, které se vyrábějí z nanovláken. Nano respirátory rovněž obsahují filtr z netkané textilie, používají ho ale jen na zachycení největších částic. Viry a bakterie zachytí speciální nanovlákenná membrána, která je ještě stokrát hustší než klasická netkaná textilie meltblown. Nano technologie nahrává také delší životnosti při skladování a možnosti opakovaného použití.
Jak dlouho vydrží respirátor - životnost a opakované použití respirátoru
U životnosti respirátoru bude záležet na jeho typu, ale také na prostředí, ve kterém ho používáme. Obecné pravidlo neexistuje, vždy je důležité se řídit pokyny, které musí výrobce ke každému respirátoru dodat. Většinu respirátorů si lze vzít po krátkém nošení opakovaně, platí to ale spíše pro nano respirátory, které většinou můžete i vydezinfikovat a použít znova s žádnou nebo jen minimální ztrátou účinnosti.
Příspěvek na respirátory od státu
MPSV zareagovalo na vyhlášení mimořádných opatření k nošení ochranných prostředků a nabízí dávku MOP COVID-19. Veškeré informace o příspěvku na respirátory 500 Kč měsíčně v tomto článku.
Co s použitými rouškami a respirátory?
Výhody a nevýhody respiratoru s ventilem
Některé respirátory mají výdechový ventil, který, jak název napovídá, slouží ke snadnějšímu vydechnutí vzduchu z plic. U takových respirátorů prochází vzduch filtrem jen při nádechu, zatímco při výdech ho většina vyjde přes ventil bez filtrace. To přirozeně znamená, že respirátor chrání jen jeho uživatele, ale nikoliv jeho okolí. Společnost Razer přišla se zajímavým konceptem respirátoru s aktivním odvětráváním.
Dětský respirátor
Respirátor musí přesně přiléhat k tváři, aby vdechovaný vzduch nepronikal "okolo", takže zejména pro menší děti nejsou klasické "dospělácké" respirátory vhodné. Děti v případě koronaviru nepatří mezi nejohroženější skupinu, pokud pro ně ale přesto hledáte kvalitní ochranu, najdete ji třeba v dětských nano rouškách SpurTex, jejichž účinnost se dá srovnat s respirátory typu FFP2.
Rouška vs. respirátor: Výhody a nevýhody
Roušky | Respirátory |
+ chrání osoby v okolí | + čistí vdechovaný i vydechovaný vzduch |
+ nižší cena | + efektivně chrání nositele |
- majitele chrání jen částečně | - respirátory s ventilem nechrání okolí |
- nedokonalé utěsnění kolem obličeje | - vyšší cena |
Hodnocení nano respirátorů FFP2 - 9,5 / 10
- Vysoce prodyšné a lehké
- Velmi účinné při zachytávání virů a dalších mikročástic
- Vlhkost nesnižuje jejich účinnost
- Dodávají je osvědčení čeští výrobci PARDAM a SPUR
Komentáře
DOPRAVA ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ ZDARMA!!! V určitém období tzv. první vlny v r.2020 doprava poštovní zásilky označené nápisem "ROUŠKA" byla ZDARMA. Přitom náklady na pořízení roušky byly mnohdy nesrovnatelně nižší než dnes za povinné RESPIRÁTORY. VLÁDA navíc neuvádí, na jak dlouho toto opatření od čtvrtka 25.2.2021 bude platit. Jeden respirátor je cca na 8 hod. krát kolik týdnů, měsíců? Lékárny nejsou všude a všem dostupné. Navíc docházet do lékárny např. 2x denně s dotazem, jestli už jim přišly filtry a odstát si tam frontu, je potenciální riziko. Doporučení vlády je neplatit hotově(hygiena) a využívat e-shopů.