NÁVODY
Volby 2024 a povodně: Odpovědi na nejčastější otázky
V pátek 20. září a v sobotu 21. září proběhnou navzdory povodňové situaci v Česku volby do zastupitelstev krajů a třetiny Senátu. Na některých místech musejí občané počítat se ztíženými podmínkami. V článku přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.
- Občanské průkazy
- Voličský průkaz
- Hlasovací lístky a obálky
- Zatopená volební místnost
- Nedostatek členů volebních komisí
- Povodně a vliv na účast ve volbách
Foto: ČTK / Bouda Martin
Nejvíce zasažená místa povodněmi
O pomoc s organizací voleb do zastupitelstev krajů a do Senátu požádaly především obce z Olomouckého (především na Šumpersku a Jesenicku) a Moravskoslezského kraje (zejména Krnov, Bohumín a Opava). V tuto chvíli by už měly mít také k dispozici od Ministerstva vnitra konkrétní manuál, jak postupovat během voleb. Manuál si můžete přečíst také zde.
Občanské průkazy: termín žádosti a místo vyzvednutí
Pokud jste přišli během povodní o svůj občanský průkaz, mohli jste si o něj zažádat do včerejších 18:00. Vyzvednout si ho můžete do začátku voleb na příslušném úřadě.
Voličský průkaz: termín žádosti, místo vyzvednutí, jeho ztráta
V krajských a senátních volbách můžete využít voličský průkaz a odvolit s ním. Jedinou nevýhodou je, že se vztahuje pouze na kraj, ve kterém máte trvalé bydliště. V případě krajských voleb jste si o něj mohli zažádat do 18. září na obecním úřadě, v případě druhého kola senátních voleb máte ještě čas do zítřejší 16.hodiny on-line a osobně do 25. září do 16.00.
Pokud jste svůj voličský průkaz během povodní ztratili, bohužel se voleb nemůžete zúčastnit. Náhradní průkaz se nevydává a občanský v případě vydání voličského nestačí. Jestliže jste si o něj zažádali a nepřišel vám, obraťte se na Českou poštu a sdělte jí podací číslo zásilky, které zná obecní úřad, jenž průkaz vydal.
Chybějící hlasovací lístky a obálky
Nepřišly vám domů hlasovací lístky? V takovém případě se podle Ministerstva vnitra obávat nemusíte. Náhradní budou k dispozici ve všech volebních místnostech po celé republice včetně volebních obálek.
Zatopená volební místnost
V případě, kdy došlo ve vaší obci k zatopení volební místnosti, je možné využít náhradních prostorů. Alternativou mohou být také přenosné volební schránky, které převážejí členové volební komise nebo hasiči.
Dostatečný počet členů volebních komisí
Jestliže nastane situace, kdy bude v některém okrsku chybět potřebný počet členů, starosta dané obce je bude muset dojmenovat z řad zaměstnanců územních pracovišť katastrálních úřadů, dobrovolných hasičů nebo studentů. Podmínky, které musejí potenciální členové komise splnit, najdete v tomto článku.
Povodně: vliv na účast ve volbách
Politolog Petr Just pro videopořad FLOW uvedl, že povodně mohou mít vliv na účast v nastávajících volbách do zastupitelstev krajů a Senátu. Nízká může pomoci stranám, které mají stabilní voliče (např. KSČM), protestní jako je SPD si mohou kvůli současné situaci naopak pohoršit.
Znevýhodněné mohou být také politické strany, které mají silné zastoupení v nejvíce postižených krajích (např. lidovci v Jihomoravském kraji nebo ODS v čele s Martinem Kubou v Jihočeském kraji). Je proto možné, že celorepublikově potvrdí svou roli favorita hnutí ANO, kterému patří podle současných preferencí ve volebních průzkumech první místo.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Krajské volby 2024: Kdo kandiduje + termín (datum a čas)
Volby do krajských zastupitelstev proběhnou 20. a 21. září 2024. V článku přinášíme podrobnosti ohledně hlasování, kandidátů a další důležité...
Senátní volby 2024 – výsledky: Největším vítězem je ANO
Volby do Senátu se konají každé dva roky, přičemž se vždy týkají třetiny senátorů. Druhé kolo voleb proběhne 27. a 28. září 2024 ve dvaadvaceti...
Zákoník práce (2024): Přehled chystaných změn
Jaké změny se chystají v zákoníku práce? Novela, kterou předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, by měla začít platit od ledna 2025.